“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) Amerika Birləşmiş Ştatlarından olan qonaqlarla görüş keçirilib.
Görüşdə 2015-2018-ci illərdə ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri kimi fəaliyyət göstərmiş Robert Sekuta, ABŞ-ın Birləşmiş Ehtiyat Qüvvələrinin sabiq rəhbəri kontr-admiral Ron Maklaren, Xəzər Araşdırma Mərkəzinin direktoru Əfqan Niftiyev iştirak ediblər.
ASCO sədri Rauf Vəliyev qonaqların diqqətinə çatdırıb ki, Azərbaycanda son illər nəqliyyat sisteminin inkişafı istiqamətində ciddi layihələr həyata keçirilir. Reallaşdırılan layihələr hesabına ölkəmiz sürətlə iri tranzit və logistik mərkəzə çevrilir.
Görüş zamanı beynəlxalq və regional nəqliyyat layihələrinin reallaşması prosesində ASCO-nun tutduğu mövqe, onun yenilənən donanmalarının fəaliyyəti, Transxəzər Beynəlxaq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) çərçivəsində Gəmiçiliyin gördüyü işlər haqqında da qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Rauf Vəliyev bildirib ki, Xəzərdə nəqliyyat və ixtisaslaşmış donanmaları ilə dəniz nəqliyyatı xidmətləri göstərən ASCO bir bazardan asılılığı aradan qaldırmaq üçün 2014-cü ildən Qara və Aralıq dənizi hövzəsində də fəaliyyətini bərpa edib.
Qonaqlara məlumat verilib ki, ASCO dünyanın nüfuzlu təsnifat şirkəti olan Amerika Gəmiçilik Bürosu (ABS) və audit şirkəti “Ernst & Young”la da əməkdaşlıq edir. Bu şirkətlərin təqdim etdikləri sertifikat, o cümlədən hazırladıqları hesabatlar şəffaflıq prinsipinə əsasən ASCO-nun rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir.
Ətraflı təqdimat üçün minnətdarlığını bildirən ABŞ-dan olan qonaqlar Azərbaycanın nəqliyyat-logistika, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində gördüyü işləri müsbət qiymətləndiriblər.

В ASCO состоялась встреча с гостями из США
В ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) состоялась двусторонняя встреча с гостями из Соединенных Штатов Америки.
На встрече присутствовали чрезвычайный и полномочный посол США в Азербайджанской Республике в 2015-2018 годах Роберт Секута, глава Объединенных резервных сил США экс контр-адмирал Рон Макларен и директор Каспийского центра исследований Афган Нифтиев.
Председатель ASCO Рауф Велиев рассказал гостям об осуществляемых за последние годы в Азербайджане серьезных проектах, направленных на развитие транспортной системы. Благодаря реализуемым проектам наша страна превращается в крупный транзитный и логистический центр.
В ходе встречи гости были также подробно проинформированы о позиции ASCO в процессе реализации международных и региональных транспортных проектов, деятельности обновленных флотилий Пароходства и о работе Пароходства, проделанной в рамках Транскаспийского Международного Транспортного Маршрута (ТМТМ). Рауф Велиев отметил, что ASCO, которое оказывает морские транспортные услуги на Каспии своими транспортными и специализированными флотилиями, с целью устранения зависимости от одного рынка с 2014 года восстановило деятельность в бассейне Черного и Средиземного морей.
Гости были проинформированы также о сотрудничестве ASCO с всемирно известной классификационной компанией — Американским Бюро Судоходства (ABS) и аудиторской компанией “Ernst & Young”. Сертификаты, выданные этой компанией, в том числе разработанные компанией отчеты размещаются на официальной веб-странице ASCO по принципу прозрачности.
Гости из США, выразив благодарность за подробную информацию, положительно оценили работу, проделанную Азербайджаном в направлении расширения транспортно-логистических и транзитных возможностей.