“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) Amerika Birləşmiş Ştatlarından olan qonaqlarla görüş keçirilib.
Görüşdə 2015-2018-ci illərdə ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri kimi fəaliyyət göstərmiş Robert Sekuta, ABŞ-ın Birləşmiş Ehtiyat Qüvvələrinin sabiq rəhbəri kontr-admiral Ron Maklaren, Xəzər Araşdırma Mərkəzinin direktoru Əfqan Niftiyev iştirak ediblər.
ASCO sədri Rauf Vəliyev qonaqların diqqətinə çatdırıb ki, Azərbaycanda son illər nəqliyyat sisteminin inkişafı istiqamətində ciddi layihələr həyata keçirilir. Reallaşdırılan layihələr hesabına ölkəmiz sürətlə iri tranzit və logistik mərkəzə çevrilir.
Görüş zamanı beynəlxalq və regional nəqliyyat layihələrinin reallaşması prosesində ASCO-nun tutduğu mövqe, onun yenilənən donanmalarının fəaliyyəti, Transxəzər Beynəlxaq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) çərçivəsində Gəmiçiliyin gördüyü işlər haqqında da qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Rauf Vəliyev bildirib ki, Xəzərdə nəqliyyat və ixtisaslaşmış donanmaları ilə dəniz nəqliyyatı xidmətləri göstərən ASCO bir bazardan asılılığı aradan qaldırmaq üçün 2014-cü ildən Qara və Aralıq dənizi hövzəsində də fəaliyyətini bərpa edib.
Qonaqlara məlumat verilib ki, ASCO dünyanın nüfuzlu təsnifat şirkəti olan Amerika Gəmiçilik Bürosu (ABS) və audit şirkəti “Ernst & Young”la da əməkdaşlıq edir. Bu şirkətlərin təqdim etdikləri sertifikat, o cümlədən hazırladıqları hesabatlar şəffaflıq prinsipinə əsasən ASCO-nun rəsmi internet səhifəsində yerləşdirilir.
Ətraflı təqdimat üçün minnətdarlığını bildirən ABŞ-dan olan qonaqlar Azərbaycanın nəqliyyat-logistika, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində gördüyü işləri müsbət qiymətləndiriblər.

A bilateral meeting was held with the guests from the United States of America at CJSC “Azerbaijan Caspian Shipping Company” (ASCO).
The meeting was attended by Robert Sekuta, former US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Azerbaijan in 2015-2018, former Read Admiral Ron MacLaren, director of the US Joint Reserve Forces, and Afghan Niftiyev, Director of the Caspian Research Center.
ASCO Chairman Rauf Veliyev informed the guests about crucial projects implemented in Azerbaijan for the development of the transport system in recent years. Thanks to the implemented projects, our country is rapidly becoming a major transit and logistics hub.
During the meeting, the guests were informed about the position of ASCO in the implementation of international and regional transport projects, activities of its fleet renewed recently, as well as the work carried out by the Company within the Transnational International Transport Route (TBNM). Rauf Valiyev stressed that ASCO, which provides transport and specialized maritime transport services in the Caspian Sea, has resumed operations in the Black Sea and the Mediterranean basin since 2014, to address a dependence on one market.
The guests were further informed that ASCO has been cooperating with American Shipping Bureau (ABS), the world’s prestigious classification company and Ernst & amp; Young, and audit firm. The certificates issued by these companies, including their reports, are posted on ASCO’s official website.
Expressing gratitude for the detailed presentation, the guests from the United States positively evaluated the actions taken by Azerbaijan in the area of transport and logistics, as well as in the expansion of the transit opportunities.