“Şirvan-3” kran gəmisinin əsaslı təmiri uğurla başa çatıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Xəzər Dəniz Neft Donanmasına məxsus “Şirvan-3” kran gəmisinin əsaslı təmiri yekunlaşıb. Təmir prosesi Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda yerinə yetirilib.
Təmir müddətində 100 ton yükqaldırma qabiliyyətinə malik olan kranda cari təmir işləri aparılib. Köməkçi mühərriklər əsaslı, baş mühərriklər, nasoslar, boru sistemləri elektrik mühərrikləri isə cari təmir olunub.
“Şirvan-3” gəmisi tərsanəyə qaldırılaraq gövdənin sualtı və suüstü hissəsində zədələnmiş sahələr dəyişdirilib, gəmi üzrə rəngləmə işləri görülüb, hərəkət-sükan kompleksi, dib-yan armaturları, protektor qurğuları təmir olunub.
İşlər başa çatdıqdan sonra gəminin 100 tonluq yükqaldırma qabiliyyətinə malik kran qurğusunun sınaq işləri aparılıb və test uğurla başa çatıb. Bundan sonra mexanizm və elektrik avadanlıqlarının hərəkətdə yoxlanılması məqsədilə gəmi dəniz sınağına çıxarılıb. Müvvəffəqiyyətlə başa çatan dəniz sınaq işlərindən sonra gəmi Registr təsnifatı nümayəndələrinə təhvil verilib.

Завершен капитальный ремонт кранового судна "Ширван-3"
Завершен капитальный ремонт кранового судна "Ширван-3", принадлежащего Каспийскому морскому нефтяному флоту ЗАО "Азербайджанское каспийское морское пароходство" (ASCO).
Ремонт проводился на судоремонтном заводе "Биби-эйбат" .
Были проведены текущие ремонтные работы крана грузоподъемностью 100 тонн.
Вспомогательные двигатели были отремонтированы капитально, а главные двигатели, насосы, трубопроводные системы и электродвигатели прошли текущий ремонт.
На судне "Ширван-3" заменены поврежденные участки в подводной и надводной части корпуса, проведены покрасочные работы, двигательно-рулевой комплекс, днищебортовые арматуры, протекторные устройства также были отремонтированы.
После завершения ремонта были проведены испытательные работы крановой установки грузоподъемностью 100 тонн, которые прошли успешно.
После этого судно вывели на ходовые испытания с целью проверки механизмов и электрооборудования в движении. После успешно проведенных ходовых испытаний судно было передано представителям Регистра по классификации.
Для сведения сообщаем, что длина кранового судна "Ширван-3" составляет 98,55 метра, а ширина - 17,00 метров.