ASCO və “V.Ships” bir neçə istiqamətdə əməkdaşlıq edəcək
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Strateji İnkişaf Planına uyğun olaraq milli gəmiçiliyin Xəzər dənizində mövqeyinin qorunub-saxlanılması və inkişaf etdirilməsi ilə yanaşı, Xəzərdən kənar sularda fəaliyyətinin genişləndirilməsi, yeni gəmi seqmentlərinə daxil olunması, yükdaşımaların həcminin artırılması kimi məsələləri daim diqqətdə saxlayır və bu istiqamətdə mühüm layihələr icra edir.
ASCO beynəlxalq şirkət kimi əməliyyatların keyfiyyətinin, eləcə də kadrların bilik və bacarıqlarının davamlı artırılmasına yönəlik qabaqcıl təcrübələrin öyrənilməsi və tətbiqinə də xüsusi önəm verir. Bu çərçivədə müxtəlif nüfuzlu şirkətlərlə səmərəli əməkdaşlıq edir. 40 ilə yaxın təcrübəyə malik dünyanın aparıcı gəmi idarəetmə şirkətlərindən sayılan “V.Ships” şirkəti ilə əməkdaşlıq əlaqələri bunlardan biridir. Cari il ərzində sözügedən şirkətlə əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu məqsədlə ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev və “V.Ships”in Baş əməliyyat direktoru Allan Falkenbergin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında növbəti görüş keçirilib. Görüşdə tərəflər arasında həyata keçiriləcək müxtəlif istiqamətlər üzrə layihələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, əsas layihələrdən biri üzən heyətin inkişafını nəzərdə tutur. Bu proqram çərçivəsində yeni gəmi seqmentinə daxil olan ASCO üçün yerli peşəkar kadrların yetişdirilməsi planlaşdırılır. Proqrama uyğun olaraq ASCO-nun gəmilərində çalışan sıravi heyət üzvləri, eləcə də ASCO-nun təhsil müəssisələrində oxuyan istedadlı tələbələr 3-6 ay ərzində “V.Ships”in idarə etdiyi gəmilərdə təcrübə keçəcəklər. Proqramı uğurla başa vuranlar imtahan olunaraq ASCO-nun yeni tip gəmilərində işlə təmin ediləcəklər.
"V.Ships" beynəlxalq tələblərə uyğun hazırlanan imtahan əsasında ASCO gəmilərində çalışan komandir heyəti üzvlərinin həm nəzəri, həm də praktiki bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsini də həyata keçirəcək. Bu imtahan ASCO-ya güclü komandir heyəti bazasının formalaşdırılmasına imkan verəcək. İmtahandan aşağı nəticə göstərənlər isə xüsusi təkmilləşdirmə proqramına cəlb olunacaqlar.
Tərəflər arasında kadr tələbatının təmin olunması məsələsi də müzakirə olunub. Bildirilib ki, yerli kadrlar kifayət etmədiyi halda ASCO-nun Qara və Aralıq dənizi hövzəsində fəaliyyət göstərən tanker və quru yük gəmilərinə "V.Ships" müvafiq dəstək göstərəcək.
Razılaşmaya əsasən, ASCO-da tətbiq olunan əmək haqqı sisteminin qiymətləndirilməsi və beynəlxalq bazarlarda tətbiq olunan əmək haqqı sistemləri ilə müqayisəsi də aparılacaq. Nəticələrə uyğun müvafiq hesabat və təkliflər hazırlanacaq.
Bundan başqa, üzən heyətin idarə olunması sisteminin qiymətləndirilməsi də həyata keçiriləcək. Bu, beynəlxalq miqyasda fəaliyyət göstərən ASCO-ya gələcəkdə heyətin idarə edilməsi istiqamətində daha mütərəqqi metodların tətbiqinə imkan verəcək.
Sahil heyəti üçün nəzərdə tutulan təcrübə mübadiləsi proqramı çərçivəsində isə "V.Ships"in beynəlxalq ofislərinə səfərlər təşkil olunacaq. Bu proqrama insan resurslarının, gəmi maliyyəsinin və əməliyyatlarının idarə edilməsi, satınalma, dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi, donanmanın texniki istismar xidməti üzrə sahələrdə çalışanlar cəlb olunacaqlar. Onlar təcrübə mübadiləsi müddətində istifadə olunan elektron sistemlər, idarəetmə metodlarına dair yeni təcrübələri öyrəncəklər.
Bütün bunlarla bərabər, ASCO-ya məxsus gəmilərin birində “V.Ships”in “ShipSure” rəqəmsal platforması pilot layihə olaraq tətbiq ediləcək. 6-9 aylıq layihənin əsas məqsədi planlı təmir, gəmi maliyyəsi, heyətin idarə edilməsi, satınalma üzrə sistem və proseslərinin, SƏTƏM, gəmi əməliyyatları, sənədlərin idarə edilməsi kimi modulların istifadəsini təkmilləşdirməkdir.

ASCO и V.Ships будут сотрудничать в нескольких направлениях
В рамках стратегического плана развития ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), помимо укрепления позиций национального судоходства в Каспийском море, компания также активно работает над расширением своей деятельности за пределами Каспия. Особое внимание уделяется выходу на новые сегменты судоходства, увеличению грузоподъемности, и в этом направлении реализуются важные проекты.
В качестве международной компании ASCO акцентирует внимание на изучении и внедрении передовых практик с целью постоянного повышения качества операций, а также развития знаний и навыков своего персонала. В связи с этим ASCO эффективно сотрудничает с различными выдающимися компаниями, включая партнерство с V.Ships, мировым лидером в области управления судами, обладающим почти 40-летним опытом. В течение текущего года ожидается дальнейшее развитие отношений сотрудничества с указанной компанией.
С этой целью состоялась очередная встреча делегации во главе с председателем правления ASCO Рауфом Велиевым и главным операционным директором V.Ships Алланом Фалькенбергом. На встрече состоялся обширный обмен мнениями между сторонами относительно проектов, реализуемых в различных направлениях.
Было отмечено, что один из основных проектов предусматривает развитие плавсостава. В рамках этой программы планируется подготовка местных профессиональных кадров для ASCO, которая вступает в новый судовой сегмент. В рамках программы рядовые члены экипажа, трудящиеся на судах ASCO, а также талантливые студенты, обучающиеся в учебных заведениях ASCO, будут проходить стажировку на судах, эксплуатируемых V.Ships в течение 3–6 месяцев. Выпускники программы будут обеспечены на новых судах ASCO работой после проведения экзаменов.
Теоретические и практические знания и навыки членов экипажа, работающих на судах ASCO, будут проверены V.Ships на основе экзамена, соответствующего международным стандартам. Этот экзамен позволит ASCO сформировать сильную базу командующего состава. Те, кто продемонстрирует слабые результаты во время экзамена, пройдут специализированную программу по повышению квалификации.
Между сторонами также обсуждался вопрос востребованности кадров. Было также отмечено, что в случае недостатка местных кадров V.Ships обеспечит соответствующую поддержку танкерам и сухогрузам ASCO работающим в Черном и Средиземноморском бассейнах.
Согласно соглашению, также будет проведена оценка системы оплаты труда, применяемой в ASCO, и сравнение с системами заработной платы, применяемыми на мировых рынках. По результатам будут подготовлены соответствующие отчеты и предложения.
Кроме того, будет проведена оценка системы управления плавающего состава. Это позволит ASCO, действующей по международным масштабам, в будущем внедрять более продвинутые методы в направлении управления экипажем.
В рамках программы обмена опытом для берегового персонала будут организованы поездки в международные офисы V.Ships. Программа привлечет специалистов, занятых в области человеческих ресурсов, финансирования судов и управления операциями, снабжения, безопасности мореплавания и службы технической эксплуатации флота. В ходе программы они получат новый опыт в области электронных систем и методов управления.
Помимо того, в рамках пилотного проекта на одном из судов ASCO будет применяться цифровая платформа "ShipSure" от V.Ships. Основной целью проекта, продолжительностью 6–9 месяцев, является улучшение использования модулей, таких как плановое техническое обслуживание, финансирование судна, управление персоналом, системы и процессы закупок, МКУБ, судовые операции и управление документами.