ASCO və “V.Ships” bir neçə istiqamətdə əməkdaşlıq edəcək
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Strateji İnkişaf Planına uyğun olaraq milli gəmiçiliyin Xəzər dənizində mövqeyinin qorunub-saxlanılması və inkişaf etdirilməsi ilə yanaşı, Xəzərdən kənar sularda fəaliyyətinin genişləndirilməsi, yeni gəmi seqmentlərinə daxil olunması, yükdaşımaların həcminin artırılması kimi məsələləri daim diqqətdə saxlayır və bu istiqamətdə mühüm layihələr icra edir.
ASCO beynəlxalq şirkət kimi əməliyyatların keyfiyyətinin, eləcə də kadrların bilik və bacarıqlarının davamlı artırılmasına yönəlik qabaqcıl təcrübələrin öyrənilməsi və tətbiqinə də xüsusi önəm verir. Bu çərçivədə müxtəlif nüfuzlu şirkətlərlə səmərəli əməkdaşlıq edir. 40 ilə yaxın təcrübəyə malik dünyanın aparıcı gəmi idarəetmə şirkətlərindən sayılan “V.Ships” şirkəti ilə əməkdaşlıq əlaqələri bunlardan biridir. Cari il ərzində sözügedən şirkətlə əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu məqsədlə ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev və “V.Ships”in Baş əməliyyat direktoru Allan Falkenbergin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında növbəti görüş keçirilib. Görüşdə tərəflər arasında həyata keçiriləcək müxtəlif istiqamətlər üzrə layihələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, əsas layihələrdən biri üzən heyətin inkişafını nəzərdə tutur. Bu proqram çərçivəsində yeni gəmi seqmentinə daxil olan ASCO üçün yerli peşəkar kadrların yetişdirilməsi planlaşdırılır. Proqrama uyğun olaraq ASCO-nun gəmilərində çalışan sıravi heyət üzvləri, eləcə də ASCO-nun təhsil müəssisələrində oxuyan istedadlı tələbələr 3-6 ay ərzində “V.Ships”in idarə etdiyi gəmilərdə təcrübə keçəcəklər. Proqramı uğurla başa vuranlar imtahan olunaraq ASCO-nun yeni tip gəmilərində işlə təmin ediləcəklər.
"V.Ships" beynəlxalq tələblərə uyğun hazırlanan imtahan əsasında ASCO gəmilərində çalışan komandir heyəti üzvlərinin həm nəzəri, həm də praktiki bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsini də həyata keçirəcək. Bu imtahan ASCO-ya güclü komandir heyəti bazasının formalaşdırılmasına imkan verəcək. İmtahandan aşağı nəticə göstərənlər isə xüsusi təkmilləşdirmə proqramına cəlb olunacaqlar.
Tərəflər arasında kadr tələbatının təmin olunması məsələsi də müzakirə olunub. Bildirilib ki, yerli kadrlar kifayət etmədiyi halda ASCO-nun Qara və Aralıq dənizi hövzəsində fəaliyyət göstərən tanker və quru yük gəmilərinə "V.Ships" müvafiq dəstək göstərəcək.
Razılaşmaya əsasən, ASCO-da tətbiq olunan əmək haqqı sisteminin qiymətləndirilməsi və beynəlxalq bazarlarda tətbiq olunan əmək haqqı sistemləri ilə müqayisəsi də aparılacaq. Nəticələrə uyğun müvafiq hesabat və təkliflər hazırlanacaq.
Bundan başqa, üzən heyətin idarə olunması sisteminin qiymətləndirilməsi də həyata keçiriləcək. Bu, beynəlxalq miqyasda fəaliyyət göstərən ASCO-ya gələcəkdə heyətin idarə edilməsi istiqamətində daha mütərəqqi metodların tətbiqinə imkan verəcək.
Sahil heyəti üçün nəzərdə tutulan təcrübə mübadiləsi proqramı çərçivəsində isə "V.Ships"in beynəlxalq ofislərinə səfərlər təşkil olunacaq. Bu proqrama insan resurslarının, gəmi maliyyəsinin və əməliyyatlarının idarə edilməsi, satınalma, dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi, donanmanın texniki istismar xidməti üzrə sahələrdə çalışanlar cəlb olunacaqlar. Onlar təcrübə mübadiləsi müddətində istifadə olunan elektron sistemlər, idarəetmə metodlarına dair yeni təcrübələri öyrəncəklər.
Bütün bunlarla bərabər, ASCO-ya məxsus gəmilərin birində “V.Ships”in “ShipSure” rəqəmsal platforması pilot layihə olaraq tətbiq ediləcək. 6-9 aylıq layihənin əsas məqsədi planlı təmir, gəmi maliyyəsi, heyətin idarə edilməsi, satınalma üzrə sistem və proseslərinin, SƏTƏM, gəmi əməliyyatları, sənədlərin idarə edilməsi kimi modulların istifadəsini təkmilləşdirməkdir.

ASCO and V.Ships will collaborate in several directions
As part of the Strategic Development Plan of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), in addition to maintaining and strengthening the position of national shipping in the Caspian Sea, the company is actively striving on expanding its activities beyond the Caspian region. Special attention is given to entering new shipping segments, increasing cargo capacity, and important projects are being implemented in this direction.
As an international company, ASCO focuses on studying and implementing advanced practices to continually improve the quality of operations, as well as the development of knowledge and skills of its personnel. In this regard, ASCO effectively collaborates with various outstanding companies, including a partnership with V.Ships, a global leader in ship management with nearly 40 years of experience. Further development of collaboration with this company is expected during the current year.
For this purpose meeting between ASCO's Chairman of the Board, Rauf Veliev and delegation led by V.Ships' Chief Operating Officer, Allan Falkenberg took place. The meeting involved extensive discussions about projects implemented in various directions.
It was indicated that one of the main projects involves development of the seafaring personnel. It is intended under this program to train local seafaring personnel for ASCO which is entering a newer vessel segment. As part of the program ordinary crew members working at ASCO vessels and talented students studying in ASCO's educational institutions will undergo internships on board the vessels operated by V.Ships for 3-6 months period. Program graduates will be employed on new ASCO vessels after successful examination.
Theoretical and practical knowledge and skills of ASCO's crew members will be assessed by V.Ships based on an examination corresponding to international standards. This examination will allow ASCO to form a strong base of senior commanding officers. Those who demonstrate weak exam results will be involved in a special qualification improvement program.
The demand for personnel was also discussed between the parties. It was also noted that in case of a shortage of local personnel, V.Ships will provide the necessary support to ASCO tankers and dry cargo vessels operating in the Black and Mediterranean Seas.
According to the agreement, an assessment of the remuneration system applied in ASCO will be conducted, and a comparison with wage systems applied in global markets will be made. Reports and proposals will be prepared based on the results.
Furthermore, an assessment of the fleet management system will be carried out. This will enable ASCO, operating on an international scale, to implement more advanced methods in crew management in the future.
As part of the experience exchange program for onshore personnel, trips to V.Ships' international offices will be organized. The program will involve specialists in human resources, ship financing and operations management, procurement, safety at sea, and fleet technical operation services. During the exchange program, they will gain new experience in electronic systems and management methods.
In addition, as part of a pilot project, the digital platform "ShipSure" from V.Ships will be implemented on one of ASCO's vessels. The main goal of the project, lasting 6-9 months, is to improve the use of modules such as planned maintenance, ship financing, personnel management, procurement systems and processes, safety of navigation, ship operations, and document management.