"Zığ" Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun inşa etdiyi “Tərtərçay” gəmisi istismara verilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda (ZGTTZ) inşa olunan növbəti yedək gəmisi istismara verilib.
Xəzər Dəniz Neft Donanmasının balansına qəbul edilən gəmi “Tərtərçay” adlandırılıb. Onun uzunluğu 26 metr, eni 6,7 metr, bortunun hündürlüyü 3 metr, suya oturumu 1,6 metr, dedveyti 14 tondur. 6 nəfərlik heyətlə idarə olunan gəmi 9 uzellə hərəkət edəcək. Yedək gəmisi göyərtəsində 3 tonadək yük daşıya biləcək.
Xatırladaq ki, ZGTTZ-də geniş həcmdə peşəkar gəmi təmiri və dəniz mühəndislik xidmətləri ilə yanaşı, müvafiq sertifikatlaşma əsasında 2017-ci ildən gəmilərin tikintisi də həyata keçirilir. “Tərtərçay” Zavodun inşa etdiyi sayca ikinci gəmidir. Bundan öncə “ASCO 1” adlı eyni tipli gəmi inşa oluraq təhvil verilmişdi. Hazırda bu seriyadan olan daha 4 ədəd gəminin inşası davam edir. Həmin gəmilərin mərhələli şəkildə istismara verilməsi planlaşdırılır.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən üzən vasitələrin layihələndirilməsini ASCO-nun Xəzər Dəniz Layihə Elmi Tədqiqat İnstitutunun (“Xəzərdənizlayihə ETİ”) mütəxəssisləri yerinə yetiriblər.

Судно «Тертерчай» построенное на судоремонтно-строительном заводе «Зых» сдано в эксплуатацию
Введен в эксплуатацию очередной буксир, построенный на судоремонтно-строительном заводе "Зых" ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" (ASCO).
Судно, принятое на баланс Каспийской морской нефтяной флотилии названо «Тертерчай».
Длина судна составляет 26 метров, ширина - 6,7 метра, высота борта – 3 метра, осадка – 1,6 метра, дедвейт – 14 тонн. Судно, управляемое экипажем из 6 человек, передвигается со скоростью 9 узлов. Буксир может перевозить груз весом до 3 тонн.
Следует отметить, что на судоремонтно-строительном заводе "Зых", помимо широкого спектра профессиональных услуг по судоремонту и морской инженерии, с 2017 года осуществляется строительство судов на основании соответствующей сертификации. «Тартерчай» — второе судно, построенное заводом. До этого был построен и сдан однотипный корабль под названием «ASCO 1». В настоящее время ведется строительство еще 4 судов этой серии. Вводить их в строй планируется постепенно.
Следует также отметить, что проектированием указанных плавучих средств занимались специалисты Каспийского морского транспортного проектно-изыскательского и научно-исследовательского института ("НИИ Каспморпроект").