"Zığ" Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun inşa etdiyi “Tərtərçay” gəmisi istismara verilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda (ZGTTZ) inşa olunan növbəti yedək gəmisi istismara verilib.
Xəzər Dəniz Neft Donanmasının balansına qəbul edilən gəmi “Tərtərçay” adlandırılıb. Onun uzunluğu 26 metr, eni 6,7 metr, bortunun hündürlüyü 3 metr, suya oturumu 1,6 metr, dedveyti 14 tondur. 6 nəfərlik heyətlə idarə olunan gəmi 9 uzellə hərəkət edəcək. Yedək gəmisi göyərtəsində 3 tonadək yük daşıya biləcək.
Xatırladaq ki, ZGTTZ-də geniş həcmdə peşəkar gəmi təmiri və dəniz mühəndislik xidmətləri ilə yanaşı, müvafiq sertifikatlaşma əsasında 2017-ci ildən gəmilərin tikintisi də həyata keçirilir. “Tərtərçay” Zavodun inşa etdiyi sayca ikinci gəmidir. Bundan öncə “ASCO 1” adlı eyni tipli gəmi inşa oluraq təhvil verilmişdi. Hazırda bu seriyadan olan daha 4 ədəd gəminin inşası davam edir. Həmin gəmilərin mərhələli şəkildə istismara verilməsi planlaşdırılır.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən üzən vasitələrin layihələndirilməsini ASCO-nun Xəzər Dəniz Layihə Elmi Tədqiqat İnstitutunun (“Xəzərdənizlayihə ETİ”) mütəxəssisləri yerinə yetiriblər.

Vessel "Terterchay" built at the ship repair and construction yard "Zykh" put into operation
Another tugboat built at the Zykh ship repair and construction yard of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) CJSC was put into operation.
The vessel accepted transfer of ownership of the Caspian Sea Oil Fleet is named “Terterchay”.
The length of the vessel is 26 meters, width - 6.7 meters, side height - 3 meters, draft - 1.6 meters, deadweight - 14 tons. The vessel, operated by a crew of 6 people, moves at a speed of 9 knots. The tug can carry cargo weighing up to 3 tons.
It should be noted that at “Zykh” ship repair and construction yard, in addition to a wide range of professional services for ship repair and marine engineering, has been carrying out ship construction works on the basis of appropriate certification since 2017. “Tarterchay” is the second ship built by the yard. Before this, a similar ship called “ASCO 1” was built and commissioned. Currently, 4 more vessels of this series are being built. They are planned to be put into operation gradually.
It should also be noted that the design of these floating facilities was carried out by specialists from the Caspian Sea Transport Project and Scientific Research Institute (“Kaspmorproekt” research institute).