“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Müşahidə Şurasının razılığı ilə paritet əsaslarla yaradılan “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi tərəfindən alınan növbəti “Aframax” tipli tanker Sinqapurda istismara verilib.  Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə “Qarabağ” adlandırılan gəmidə Dövlət Himninin sədaları altında üçrəngli Azərbaycan bayrağı qaldırılıb.
Xəzərdənkənar sularda Azərbaycan bayrağı altında üzəcək digər “Aframax” tipli tankerlər kimi, “Qarabağın” da dedveyti (ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) təxminən 115,000 tondur.
Gəmini Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçmiş ASCO-nun 100 % törəmə müəssisəsi olan “ASCO Ship Management AFEZCO” şirkəti idarə edəcək.
Qeyd edək ki, “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi tərəfindən bazar araşdırması nəticəsində ilkin olaraq üç “Aframax” tipli tanker alınıb. Bunlardan birincisi - “Şuşa” gəmisi  15 iyun - Qurtuluş Günündə istismara verilib. Üçüncü gəminin - “Zəngəzur”un istismara verilməsi üzrə işlər də artıq yekunlaşmaq üzrədir.
Prezident İlham Əliyevin birbaşa dəstəyilə alınan bu nəhəng tankerlər ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyətə malik olmaqla, milli gəmiçiliyin yükdaşıma potensialının artırılmasına xidmət edəcək, neft sənayemizin beynəlxalq dəyər zəncirinə töhfə verəcək. Gəmilər SOCAR-ın, eləcə də digər sifarişçilərin xam neft yükünün daşınmasını yerinə yetirəcək.
Onu da əlavə edək ki, bir müddət əvvəl yerli bazarda uğurla buraxılan “ASCO istiqrazları”ndan cəlb olunan vəsait sözügedən “Aframax” tipli tankerlərin alınması layihəsi üzrə ASCO-nun payının maliyyələşdirilməsinə yönləndirilib.

"Aframax” type tanker "Karabakh” launched
Another Aframax type tanker acquired by “SA Maritime AFEZCO” joint venture established on a parity basis with the approval of the Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC (ASCO) and the Supervisory Board of the Azerbaijan State Oil Company (SOCAR) was launched in Singapore. According to President Ilham Aliyev directive this vessel was named "Karabakh".
The flag of Azerbaijan was raised on the vessel to the sounds of the National Anthem.
Like other Aframax type tankers to sail under the Azerbaijani flag outside the Caspian Sea ”Karabakh” has about 115,000 tons deadweight (total carrying capacity).
The vessel will be operated by "ASCO Ship Management AFEZCO", which is a 100% subsidiary of ASCO and is registered in the ALAT Free Economic Zone.
It should be noted that as a result of the market research conducted by “SA Maritime AFEZCO” three Aframax type tankers were initially purchased. The first of them – tanker "Shusha" was put into operation on June 15, National Salvation Day. Works on delivery of the third vessel - "Zangezur" are nearing completion.
Acquired with the direct support of President Ilham Aliyev, these huge tankers, which play strategic importance for our republic, will serve to increase the carrying capacity of national shipping and will contribute to international value chain of our oil industry in the global oil market. The vessels will transport crude oil cargo supplied by SOCAR and other customers.
We would also like to add that the funds raised from successful issuance of ASCO bonds on the local market some time ago were directed towards financing ASCO's share in the project to purchase Aframax-type vessels.