“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Müşahidə Şurasının razılığı ilə paritet əsaslarla yaradılan “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi tərəfindən alınan növbəti “Aframax” tipli tanker Sinqapurda istismara verilib.  Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə “Qarabağ” adlandırılan gəmidə Dövlət Himninin sədaları altında üçrəngli Azərbaycan bayrağı qaldırılıb.
Xəzərdənkənar sularda Azərbaycan bayrağı altında üzəcək digər “Aframax” tipli tankerlər kimi, “Qarabağın” da dedveyti (ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) təxminən 115,000 tondur.
Gəmini Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçmiş ASCO-nun 100 % törəmə müəssisəsi olan “ASCO Ship Management AFEZCO” şirkəti idarə edəcək.
Qeyd edək ki, “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi tərəfindən bazar araşdırması nəticəsində ilkin olaraq üç “Aframax” tipli tanker alınıb. Bunlardan birincisi - “Şuşa” gəmisi  15 iyun - Qurtuluş Günündə istismara verilib. Üçüncü gəminin - “Zəngəzur”un istismara verilməsi üzrə işlər də artıq yekunlaşmaq üzrədir.
Prezident İlham Əliyevin birbaşa dəstəyilə alınan bu nəhəng tankerlər ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyətə malik olmaqla, milli gəmiçiliyin yükdaşıma potensialının artırılmasına xidmət edəcək, neft sənayemizin beynəlxalq dəyər zəncirinə töhfə verəcək. Gəmilər SOCAR-ın, eləcə də digər sifarişçilərin xam neft yükünün daşınmasını yerinə yetirəcək.
Onu da əlavə edək ki, bir müddət əvvəl yerli bazarda uğurla buraxılan “ASCO istiqrazları”ndan cəlb olunan vəsait sözügedən “Aframax” tipli tankerlərin alınması layihəsi üzrə ASCO-nun payının maliyyələşdirilməsinə yönləndirilib.

Танкер "Карабах" типа "Афрамакс" сдан в эксплуатацию
Очередной танкер типа «Афрамакс», приобретенный совместным предприятием «SA Maritime AFEZCO», созданным на паритетных основах с одобрения ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и Наблюдательного Совета Азербайджанской Государственной Нефтяной Компании (SOCAR), сдан в эксплуатацию в Сингапуре. По распоряжению президента Ильхама Алиева это судно было названо «Карабах».
Под звуки государственного гимна на судно был поднят флаг Азербайджана.
Как и другие танкеры типа "Афрамакс", которые будут плавать под азербайджанским флагом за пределами Каспия, "Карабах" имеет дедвейт (общую грузоподъемность) около 115 тысяч тонн.
Судно будет управляться компанией "ASCO Ship Management AFEZCO", которая является 100% дочерней компанией ASCO и зарегистрирована в Свободной Экономической Зоне АЛЯТ.
Следует отметить, что в результате исследования рынка проведенного «SA Maritime AFEZCO» изначально были приобретены три танкера типа «Афрамакс». Первый из них — судно «Шуша» был сдан в эксплуатацию 15 июня, День Национального Спасения. Работы по сдаче третьего судна - "Зангезур" близятся к завершению.
Приобретенные при непосредственной поддержке Президента Ильхама Алиева эти огромные танкеры, имеющие стратегическое значение для нашей республики, послужат увеличению грузоподъемности национального судоходства и внесут свой вклад в международную цепочку создания ценности нашей нефтяной отрасли на мировом рынке нефти. Суда будут перевозить сырую нефть компании SOCAR, а также других заказчиков.
Добавим также, что средства, привлеченные от успешно выпущенных некоторое время назад на местном рынке облигаций ASCO, были направлены на финансирование доли ASCO в проекте покупки танкеров типа «Афрамакс».