Ümummilli Liderin anadan olmasının 96 illiyi münasibətilə Yelkənli Qayıq Yarışı keçirilib
Azərbaycan Yelkənli İdman Federasiyası və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC -nin mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Təməli Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən idman siyasəti, bu sahədə qazanılan nailiyyətlər sayəsində ölkəmiz beynəlxalq səviyyədə nüfuzlu dövlətlərdən biri kimi qəbul olunur. Dövlətimizin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunan idmançılarımız da bu etimadı layiqincə doğruldurlar. Elə bir mötəbər yarış yoxdur ki, orada ölkəmizi təmsil etməsinlər, medal və mükafatlar qazanmasınlar. Bu həm də müstəqil Azərbaycan dövlətinin gücünü, idmançılarının vətənpərvərliyini göstərir. Sevindirici və qürurverici haldır ki, beynəlxalq yarışlarda uğur qazanan, Azərbaycanı layiqincə təmsil edən idmançılar sırasında yelkənçilər də var.
Azərbaycanda idmanın inkişafında danılmaz rolu olan, gələcək nəsillərin sağlam ruhda böyüməsi üçün hər zaman səylərini səfərbər edən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə Azərbaycan Yelkənli İdman Federasiyasının (AYİF/SFA) və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) birgə təşkilatçılığı ilə 9 may tarixində Bakı buxtasında start verilən Yelkənli Qayıq Yarışı (“Baku Sailing Regatta-2019”) bu gün yekunlaşıb.
Ümumilikdə 30 yelkənçinin iştirak etdiyi yarışda idmançılar “Optimist”, “Laser-standard”, “Laser 4.7” “Laser-radial” sinifləri üzrə mübarizə aparıblar.
Final günündə Dənizkənarı Milli Parkda müxtəlif əyləncəli proqramlar, oyunlar və viktorinalar təşkil olunub. Bununla yanaşı, yarışı daha yaxından izləmək üçün “Yaxt Klub”da şəhərimizin qonaqları və sakinlər üçün əlverişli şərait yaradılıb.
Final günü bütün yarış iştirakçıları “iştirakçı diplomları” ilə təltif olunublar. “Baku Sailing Regatta-2019”-un qaliblərini Gənclər və İdman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov, Yelkənli İdman Federasiyasının prezidenti Qüdrət Qurbanov, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədr müavini Nəzrəddin Əhmədzadə, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədr müavini Cəbrayıl Mahmudlu, Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov təltif ediblər.
Yarış iştirakçılarına dərin minnətdarlığını ifadə edən Yelkənli İdman Federasiyasının prezidenti Qüdrət Qurbanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və qayğısı sayəsində bu gün ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, idman sahəsində də yüksək nəaliyyətlərin əldə olunduğu vurğuladı. İdmançılara uğurlar arzu edən YİF prezidenti Azərbaycanda yelkənli idman növünə göstərilən qayğıdan, yelkənçilərin beynəlxalq yarışlarda əldə etdiyi uğurlardan söz açdı. O, valideynlərin övladlarının bu idman növündə iştirakına verdiyi önəmi yüksək qiymətləndirdi.
Qeyd edək ki, Dənizkənarı Milli Parka bayram əhval ruhiyyəsi gətirən Yelkənli Qayıq Yarışı (“Baku Sailing Regatta-2019”) əylənmək, yarışı izləmək, yelkənli qayıq idman növü ilə yaxından tanış olmaq üçün əsl fürsət olmaqla yanaşı hər bir kəs tərəfindən böyük rəğbət və diqqətlə qarşılanıb.
Yelkənli Qayıq Yarışı (“Baku Sailing Regatta) ikinci ildir ki, təşkil olunur. Ötən il keçirilən Regatta həm paytaxt sakinlərinin, həm də turistlərin böyük marağına səbəb olmuşdu.

Baku Sailing Regatta was held to mark 96th birthday anniversary of the National Leader Heydar Aliyev
On the occasion of the 96th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, who has played an important role in the development of sports in Azerbaijan and exerted all his efforts for a healthy growth of future generations, Baku Sailing Regatta – 2019 started on May 9 in the Baku Bay with the joint organization of the Azerbaijan Sailing Federation (AYIF / SFA) and Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO ) ended today.
A total of 30 sailors joined the Regatta where they competed in the following classifications: “Optimist”, “Laser-standard”, “Laser 4.7” and “Laser-radial”).
On the final day, various entertaining programs, games and quizzes have been organized at the Seaside National Park. In addition, the Yacht Club has created favorable conditions for our guests and residents to watch the tournament more closely.
On the final day, all participants were awarded with “Participation Diplomas”. The winners of the “Baku Sailing Regatta-2019” were awarded by Ismayil Ismayilov, Deputy Minister of Youth and Sports, Gudrat Gurbanov, President of the Sailing Sports Federation, Nazraddin Ahmedzadeh, Deputy Chairman of the CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company, Jabrayil Mahmudlu, Deputy Chairman of the CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company and Ragif Abbasov, head of the Baku City Youth and Sports Department.
Expressing his gratitude to the participants of the Regatta, Gudrat Gurbanov, President of the Sailing Sports Federation of Azerbaijan underlined high achievements in sports in our country thanks to the special attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. Wishing successes to the athletes, the President of the Sailings Sports Federation also spoke about the attention attached to sailing in Azerbaijan, the successes of the sailors in international tournaments. He highly valued the importance given by parents’ of athletes to this sport.
It is worth emphasizing that Baku Sailing Regatta – 2019 has created a real festival atmosphere in the National Seaside Park. The event turned out to be a valuable spring opportunity for entertainment, leisure and photographing while also causing interest and attention of everybody.
Baku Sailing Regatta is organized for the second year. Last year, the Regatta caused great interest of both the residents of the capital and tourists.