Ümummilli Liderin anadan olmasının 96 illiyi münasibətilə Yelkənli Qayıq Yarışı keçirilib
Azərbaycan Yelkənli İdman Federasiyası və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC -nin mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Təməli Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən idman siyasəti, bu sahədə qazanılan nailiyyətlər sayəsində ölkəmiz beynəlxalq səviyyədə nüfuzlu dövlətlərdən biri kimi qəbul olunur. Dövlətimizin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunan idmançılarımız da bu etimadı layiqincə doğruldurlar. Elə bir mötəbər yarış yoxdur ki, orada ölkəmizi təmsil etməsinlər, medal və mükafatlar qazanmasınlar. Bu həm də müstəqil Azərbaycan dövlətinin gücünü, idmançılarının vətənpərvərliyini göstərir. Sevindirici və qürurverici haldır ki, beynəlxalq yarışlarda uğur qazanan, Azərbaycanı layiqincə təmsil edən idmançılar sırasında yelkənçilər də var.
Azərbaycanda idmanın inkişafında danılmaz rolu olan, gələcək nəsillərin sağlam ruhda böyüməsi üçün hər zaman səylərini səfərbər edən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə Azərbaycan Yelkənli İdman Federasiyasının (AYİF/SFA) və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) birgə təşkilatçılığı ilə 9 may tarixində Bakı buxtasında start verilən Yelkənli Qayıq Yarışı (“Baku Sailing Regatta-2019”) bu gün yekunlaşıb.
Ümumilikdə 30 yelkənçinin iştirak etdiyi yarışda idmançılar “Optimist”, “Laser-standard”, “Laser 4.7” “Laser-radial” sinifləri üzrə mübarizə aparıblar.
Final günündə Dənizkənarı Milli Parkda müxtəlif əyləncəli proqramlar, oyunlar və viktorinalar təşkil olunub. Bununla yanaşı, yarışı daha yaxından izləmək üçün “Yaxt Klub”da şəhərimizin qonaqları və sakinlər üçün əlverişli şərait yaradılıb.
Final günü bütün yarış iştirakçıları “iştirakçı diplomları” ilə təltif olunublar. “Baku Sailing Regatta-2019”-un qaliblərini Gənclər və İdman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov, Yelkənli İdman Federasiyasının prezidenti Qüdrət Qurbanov, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədr müavini Nəzrəddin Əhmədzadə, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədr müavini Cəbrayıl Mahmudlu, Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov təltif ediblər.
Yarış iştirakçılarına dərin minnətdarlığını ifadə edən Yelkənli İdman Federasiyasının prezidenti Qüdrət Qurbanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və qayğısı sayəsində bu gün ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, idman sahəsində də yüksək nəaliyyətlərin əldə olunduğu vurğuladı. İdmançılara uğurlar arzu edən YİF prezidenti Azərbaycanda yelkənli idman növünə göstərilən qayğıdan, yelkənçilərin beynəlxalq yarışlarda əldə etdiyi uğurlardan söz açdı. O, valideynlərin övladlarının bu idman növündə iştirakına verdiyi önəmi yüksək qiymətləndirdi.
Qeyd edək ki, Dənizkənarı Milli Parka bayram əhval ruhiyyəsi gətirən Yelkənli Qayıq Yarışı (“Baku Sailing Regatta-2019”) əylənmək, yarışı izləmək, yelkənli qayıq idman növü ilə yaxından tanış olmaq üçün əsl fürsət olmaqla yanaşı hər bir kəs tərəfindən böyük rəğbət və diqqətlə qarşılanıb.
Yelkənli Qayıq Yarışı (“Baku Sailing Regatta) ikinci ildir ki, təşkil olunur. Ötən il keçirilən Regatta həm paytaxt sakinlərinin, həm də turistlərin böyük marağına səbəb olmuşdu.

Проведено соревнование парусных яхт в связи с 96-ой годовщиной со дня рождения Общенационального лидера
Сегодня завершилось соревнование парусных яхт (Baku Sailing Regatta-2019), которое стартовало 9 мая в Бакинской бухте при совместной организации Федерации парусного спорта Азербайджана (ФПСА/ SFA) и ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) по случаю 96-летия со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, сыгравшего неоценимую роль в развитии Азербайджанского спорта и прилагавшего все усилия для воспитания будущего поколения в духе здорового образа жизни.
В соревновании состязались 30 яхтсменов, которые выступили в классах “Optimist”, “Laser-standard”, “Laser 4.7” и “Laser-radial”.
В финальный день на Приморском национальном бульваре были организованы различные развлекательные программы, игры и викторины. Наряду с этим, в яхт-клубе созданы все благоприятные условия, чтобы гости и жители столицы смогли следить за соревнованием.
В заключительный день соревнования все участники были награждены «дипломами участников». Победителей “Baku Sailing Regatta-2019” наградили замминистра молодежи и спорта Исмаил Исмаилов, президент Федерации парусного спорта Азербайджана Гудрат Гурбанов, заместитель председателя ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» Назраддин Ахмедзаде, заместитель председателя ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» Джабраиль Махмудлу, начальник Главного управления молодежи и спорта города Баку Рагиф Аббасов.
Президент Федерации парусного спорта Азербайджана Гудрат Гурбанов, выразив глубокую признательность участникам соревнования, подчеркнул, что благодаря особой заботе и вниманию Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева сегодня в нашей стране в спортивной сфере, как и во всех сферах, отмечены высокие достижения. Президент ФПСА пожелал успехов спортсменам и рассказал о заботе, оказанной парусному спорту в Азербайджане, и достижениях яхтсменов на международных соревнованиях. Г.Гурбанов высоко оценил ключевую роль родителей в привлечении детей к данному виду спорта.
Отметим, что соревнование парусных яхт (Baku Sailing Regatta 2019), которое создало поистине праздничное настроение на Приморском национальном парке и вызвало огромный интерес у посетителей, предоставило также отличные возможности развлечься, следить за соревнованием и детально ознакомиться с данным видом спорта.
Соревнование парусных яхт (Baku Sailing Regatta 2019) проводится второй год подряд. Прошлогодняя регата также вызвала большой интерес как у жителей столицы, так и у туристов.