“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) fəaliyyət coğrafiyasının genişləndirilərək Xəzərdən kənar hövzələrdə yükdaşıma potensialının artırılmasına dair Prezident İlham Əliyevin müvafiq tapşırıqlarının icrası istiqamətində daha bir mühüm layihə icra olunub.
Layihə çərçivəsində SOCAR və ASCO-nun Müşahidə Şurasının razılığı ilə paritet əsaslarla “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi yaradılaraq Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçirilib. Birgə Müəssisə bazar araşdırmaları nəticəsində ilkin olaraq 2-si üçüncü tərəfə və 1-i SOCAR-a məxsus olmaqla, hər birinin dedveyti (yəni, ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) təxminən 115,000 tona malik 3 “Aframax” tipli tankerin alınması üzrə müvafiq işlər aparıb.
“Aframax” tipli tankerləri Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçmiş ASCO-nun 100% törəmə müəssisəsi olan “ASCO Ship Management AFEZCO” şirkəti idarə edəcək. Bu şirkət aparıcı beynəlxalq tələblərə uyğun xidmətlər göstərməklə, idarəetməsindəki gəmi sayını artırmağı, üçüncü tərəflərə məxsus digər gəmilərin də idarəetməsini təmin etməyi və fəaliyyətini genişləndirməyi nəzərdə tutur.
İndiyədək Azərbaycan gəmiçilik tarixində istismar edilən ən böyük tanker 13,000 ton dedveytə malik olub. Beləliklə, həmin gəmilərdən təxminən 10 dəfə böyük olan “Aframax” tipli tankerlərin alınması ilə Azərbaycan gəmiçiliyi yeni dövrə qədəm qoyub.
Respublikamız üçün strateji əhəmiyyətə malik bu layihə neft sənayemizin beynəlxalq dəyər zəncirinə də töhfə verəcək. “Aframax” tipli tankerlər Xəzərdən kənarda fəaliyyət göstərməklə, SOCAR-ın, eləcə də digər sifarişçilərin xam neft yükünün daşınmasını həyata keçirəcək.
Son illərdə inşa edilən əksər gəmilərə ölkə rəhbərinin müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarına uyğun respublikamızın füsunkar bölgələrinin adları verilir. Xüsusilə də Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qalib Azərbaycan Ordusu tarixi torpaqlarımızı işğaldan azad etdikdən sonra yeni gəmilər Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinə aid toponimlərlə adlandırılır. Birgə layihə çərçivəsində istismara qəbul edilən “Aframax” tipli tankerlər də məhz ölkə başçısının qərarı ilə Azərbaycan xalqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən tarixi torpaqlarımızın şərəfinə “Qarabağ”, “Şuşa” və “Zəngəzur” adlarını daşıyacaq.
15 iyun 2023-cü ildə, Milli Qurtuluş Günündə ölkəmizin hüdudlarından xeyli uzaqda – Sinqapurda “ASCO Ship Managment AFEZCO” şirkətinin idarəetməsinə qəbul edilən “Aframax” tipli tankerlərdən birincisində – “Şuşa” gəmisində üçrəngli bayrağımızın qaldırılması və tankerin istismara verilməsi mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən ASCO sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, Azərbaycan gəmiçiliyinin bu gün yeni dövrə qədəm qoya bilməsi Ulu Öndər Heydər Əliyevin zamanında gəmiçilik sahəsinə göstərdiyi dəstəyin, bu sahədə uzaqgörən və strateji baxışının məntiqi davamıdır. O, istər Azərbaycana rəhbərlik etdiyi, istərsə də SSRİ-nin Ali Rəhbərliyində işlədiyi dövrlərdə gəmiçiliyin inkişafı, o cümlədən həmin dövrdə ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dövlət Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin və Xəzər Dəniz Neft Donanmasının tərkibinin çoxlu sayda müxtəlif təyinatlı yeni gəmilərlə zənginləşdirilməsi istiqamətində böyük işlər görüb. Bu gəmilər müstəqilliyimizin ilk və çətin illərində iqtisadiyyatın inkişafında, “Əsrin Müqaviləsi”, eləcə də digər dəniz neft və qaz layihələrinin müvəffəqiyyətlə icrasında əvəzsiz rol oynayıb.
ASCO-nun sədri vurğulayıb ki, hazırda Prezident İlham Əliyev müasir nəqliyyat, o cümlədən gəmiçilik siyasətini layiqincə davam etdirir. Məhz, “Aframax” tipli tankerlərin alınması da dövlət başçısının birbaşa dəstəyi və diqqəti ilə mümkün olub.
Rauf Vəliyev qeyd edib ki, “Heydər Əliyev İli” elan olunan 2023-cü il Azərbaycan dənizçiləri üçün çox əlamətdardır. Belə ki, dənizçilərimiz bu il Ulu Öndərin 100, Azərbaycan gəmiçiliyinin 165 və cənab Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə yenidən təşkil edilən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin yaranmasının 10 illik yubileyini qeyd edirlər. Belə bir əlamətdar ildə istismara verdiyimiz məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik olan, Azərbaycanın tarixi torpaqlarının adlarını daşıyan və milli bayrağımız altında üzəcək bu tankerlər dünya sularında ölkəmizi qürurla təbliğ edəcək və Vətənimizin simvoluna çevriləcək.
Sədr əlavə edib ki, bir müddət əvvəl yerli bazarda uğurla buraxılan “ASCO istiqrazları”ndan cəlb olunan vəsait sözügedən “Aframax” tipli tankerlərin alınması layihəsi üzrə ASCO-nun payının maliyyələşdirilməsinə yönləndirilib.
Daha sonra Dövlət Himninin sədaları altında gəmidə üçrəngli bayrağımız qaldırılıb. ASCO sədri gəmi kapitanına Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşaya aid suvenir təqdim edib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində alınan digər iki “Aframax” tipli tanker – “Qarabağ” və “Zəngəzur” tankerlərinin də Xəzərdən kənarda istifadəyə verilməsi işləri tamamlanmaq üzrədir. Gəmilər yaxın həftələrdə növbəli şəkildə istismara veriləcək.

"Aframax" type tanker "Shusha" launched
Another significant project has been undertaken in line with the implementation of the relevant tasks assigned by President Ilham Aliyev, aiming to increase the cargo transportation potential in water basins outside the Caspian Sea by expanding the operational geography of "Azerbaijan Caspian Shipping" CJSC (ASCO).
Within the framework of the project, with the approval of the Supervisory Board of SOCAR and ASCO, the Joint Venture "SA Maritime AFEZCO" was incorporated on a parity basis and registered in the Alat Free Economic Zone. Following market research, the Joint Venture initially carried out the necessary procedures for acquiring three "Aframax" type tankers, each with deadweight (i.e., gross carrying capacity) of approximately 115,000 tons. Two of these tankers are owned by a third party, while one tanker is owned by SOCAR.
The "Aframax" type tankers will be operated and managed by "ASCO Ship Management AFEZCO," a wholly-owned subsidiary of ASCO registered in the Alat Free Economic Zone. This company intends to increase the number of vessels under its management, provide management services for other vessels owned by third parties and expand its activities by performing services meeting the leading international requirements.
Until now, the largest vessel operated in the shipping history of Azerbaijan had deadweight of 13,000 tons. Thus, with the acquisition of "Aframax" type tankers, which are approximately 10 times larger than the previous vessels, Azerbaijani shipping has embarked on a new era.
This project of strategic importance for our republic will also contribute to the international value chain of our oil industry. By operating outside the Caspian Sea basin "Aframax" type tankers will transport crude oil cargo supplied by SOCAR and other customers.
Following the relevant recommendations and directives of country's leader, the majority of vessels built during recent years have been named after the magnificent regions of our republic. Especially after liberation of historical lands from occupation by triumphant Azerbaijan army under the leadership of Victorious Commander-in-Chief new vessels are named with toponyms related to Karabakh and Eastern Zangezur regions. According to head of the country directive “Aframax" type tankers launched within the framework of the joint project were assigned the names "Karabakh", "Shusha" and "Zangezur" in honor of historically sagnificant lands for people of Azerbaijan.
On June 15, 2023, on the National Salvation Day, a ceremony was held on the vessel "Shusha," the first of the "Aframax" type tankers accepted under the management of "ASCO Ship Management AFEZCO," in Singapore, far away from the borders of our country. During the ceremony, our tricolor flag was raised, and the tanker was officially put into operation.
Speaking at the ceremony, Chairman Rauf Valiyev stated that today, the shipping industry of Azerbaijan enters a new era, which is a logical continuation of the support shown to the shipping industry during the time of Great Leader Heydar Aliyev and his visionary and strategic vision in this field. He made significant contributions to the development of the shipping industry, including the expansion of the fleet of Azerbaijan State Caspian Sea Shipping and Caspian Sea Oil Fleet, which operated separately, with the addition of numerous new vessels of diverse purposes. These efforts were carried out during his leadership in Azerbaijan as well as his tenure in the Supreme Leadership of the USSR. Those vessels played an invaluable role in the development of the economy, especially during the early and challenging years of our independence. They were instrumental in the successful implementation of significant projects such as the "Contract of the Century" and other offshore oil and gas projects.
The Chairman also emphasized that President Ilham Aliyev is effectively carrying forward the modern transport and shipping policies. In particular, the acquisition of “Aframax” type tankers became possible by virtue of direct support and attention of the head of state to this sphere.
Rauf Valiyev emphasized that 2023, declared as the "Year of Heydar Aliyev," holds great significance for Azerbaijani seafarers. As such, this year, our sailors are celebrating the 100th anniversary of the Great Leader, the 165th anniversary of Azerbaijani Shipping, and the 10th anniversary of the incorporation of the "Azerbaijan Caspian Shipping" Closed Joint-Stock Company, which was reorganized by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. In such a significant year, these vessels with unlimited sailing capabilities, bearing the names of the historical lands of Azerbaijan and sailing under our national flag will proudly promote our country in the waters of the world and become a symbol of our Motherland.
The chairman added that the funds raised from the successful issuance of ASCO bonds on the local market some time ago were directed towards financing ASCO's share in the project to purchase Aframax-type vessels.
Later the flag of Azerbaijan was raised on the vessel to the sound of the national anthem.
The Chairman of ASCO presented the vessel captain with a souvenir about Shusha, the cultural capital of Azerbaijan.
It should be noted that the commissioning of two more "Aframax" type tankers, namely "Karabakh" and "Zangezur," outside the Caspian Sea, is nearing completion. The vessels will be commissioned sequentially in the upcoming weeks.