Toplantıda 2019-cu ilin I rübündə dünya gəmiçiliyində qeydə alınan hadisələrə nəzər salınıb, onların başvermə səbəblərindən danışılıb.
Tədbirdə cari ilin I rübündə Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyində qeydə alınmış hadisələrin təsviri verilib. Rüb ərzində “Təhlükəsizliyin Keyfiyyətli İdarəedilməsi Sistemi”ndə (TKİS) edilmiş dəyişikliklər, donanmalar və idarələrdə KSƏTƏMM statistikası, tibbi müayinə statistikası, idarələr üzrə təkrarlanan nöqsanlar, ofis və donanmalarda xarici və daxili auditlərlə bağlı məruzələr dinlənilib, fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə təhlükəsizlik qaydalarına dair təlimat videosu nümayiş edilib. Bununla belə, ötən rüb görülən işlər və qarşıdakı hədəflərimiz kimi mövzular diqqət mərkəzində olub.
Keyfiyyət, sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsi departamentinin (KSƏTƏMM) rəisi Ələkbər Əzizli geniş məruzə ilə çıxış edib. O, Gəmiçilikdə təhlükəsizlik məsələlərinin hər zaman xüsusi diqqətdə saxlanıldığını deyib. Bildirib ki, ASCO-da təhlükəsizliklə bağlı sərt tələblər mövcuddur və bu tələblərə hər bir əməkdaş əməl etməlidir.
Toplantıda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də təhlükəsizliklə bağlı keçirilən təlimlər və onların əhəmiyyəti haqqında da ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, maarifləndirmə hesabına hadisələrin sayında azalma qeydə alınıb. Müsbət nəticənin əldə olunmasında hadisələrin araşdırılması və təhlilinin mühüm rol oynadığı xüsusi diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə “Bibiheybət “Gəmi Təmiri Zavodunun Gövdə qaynaq bölməsinin gəmi gövdə təmirçisi Elman Cəbrayılov və Təmizləmə rəngləmə bölməsinin rəngsazı Ziyafət Məhərrəmov nümunəvi əmək fəaliyyətinə görə təltif olunublar.

ASCO organized a “Safety Day”
Incidents recorded in the first quarter of 2019 in the world shipping industry and reasons thereof were the main topic of discussion.
The overview of the incidents recorded in the first quarter of the current year at Azerbaijan Caspian Shipping Company were provided. Presentations and exchange of views on changes in the Safety Quality Management System (TSCS), CSRM statistics in the fleets and offices, medical examination statistics, recurring shortcomings per each department, external and internal audits in the departments and fleets were made.
A video of safety guidelines was demonstrated at the event. It was also in the center of focus to discuss issues such as actions taken in the previous quarter and the upcoming targets.
Alakbar Azizli, head of the Occupational safety, Health and Environment Department delivered a report. He said that the safety issues have been under special attention in the shipping industry. He further said that there have been strict requirements for safety at ASCO and every employee must follow these requirements.
Further, detailed information on the safety trainings at the CJSC “Azerbaijan Caspian Shipping Company” and their significance was also provided. It was reported on a decrease in the number of incidents. Particular attention was paid to the investigation and analysis of the incidents to achieve positive result.
Elman Jabrayilov, a ship body repairer of the welding section at the Bibiheybat Ship Yard and Ziyafat Maharramov, painter of the cleaning and painting section were awarded for their exemplary performances.