Ulu öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə həsr edilmiş “Əbədi sevgi” adlı tədbir keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçilyi” QSC-nin (ASCO) təşkilatçılığı ilə müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və görkəmli elm xadimi, oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Əbədi sevgi” adlı tədbir təşkil olunub.
Beynəlxalq Muğam Mərkəzində keçirilən təntənəli mərasimdə ASCO rəhbərliyi və əməkdaşları ilə yanaşı, "Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı" QSC-nin, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri və media nümayəndələri də iştirak ediblər.
Dövlət Himni ilə başlayan tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin, akademik Zərifə Əliyevanın və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Daha sonra “Prezident Heydər Əliyev” tankeri və Ro-Pax tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin göyərtələrində Xalq artisti Nəzakət Teymurovanın ifa etdiyi “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısına çəkilmiş videoklip nümayiş edilib.
Tədbirdə ASCO-nun təşəbbüsü ilə hazırlanmış “Prezident Heydər Əliyev” tankerinin və Ro-Pax tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin poçt markaları da təqdim olunub. ASCO sədri Rauf Vəliyev poçt markalarının möhürlənməsi prosedurunu həyata keçirib.
ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev çıxışında həm Ulu öndər Heydər Əliyevin, həm də görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar ASCO-da keçirilən tədbirlərdən danışıb. Bildirib ki, çoxminli ASCO kollektivi hər iki görkəmli azərbaycanlı şəxsiyyəti daim böyük hörmət və ehtiramla anır, onların Vətənimiz və xalqımız üçün xidmətlərini xüsusi minnətdarlıqla xatırlayırlar.
Tədbir çərçivəsində ASCO-nun sifarişi ilə yazılmış “Ulu öndər Heydər Əliyev və Milli Gəmiçilik Siyasəti" kitabının təqdimatı da olub.
Tədbir Xalq artisti Nəzakət Teymurova və onun yaratdığı “Xarı bülbül” muğam qrupunun iştirakı ilə konsert proqramı ilə davam edib. Konsertdə Ulu öndərin sevdiyi mahnılar oxunub.
“Əbədi sevgi” tədbiri çərçivəsində Ümummili Lider Heydər Əliyev və Akademik Zərifə Əliyevanın şərəfli ömür yolu və zəngin fəaliyyətinə həsr olunmuş foto-sərgi də təşkil edilib. Qonaqlar sərgini böyük maraqla izləyiblər.

Concert program called "Eternal Love" organized on occasion of 100th anniversary of great leader Heydar Aliyev and academician Zarifa Aliyeva
On the occasion of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev and academician Zarifa Aliyeva, a concert program called "Eternal Love" was organized by the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
Azerbaijani anthem was played, as well as a minute of silence was held in honor of the memory of the national leader Heydar Aliyev, academician Zarifa Aliyeva and the martyrs who gave their lives for the sovereignty and territorial integrity of the Motherland.
Further, a video clip was shown for Heydar Aliyev's favorite composition "Küçələrə su səpmişəm" performed by People's Artist Nazakat Teymurova and the instrumental ensemble "Kharibulbul", filmed by the ASCO team on the "President Heydar Aliyev" tanker and the "Zarifa Aliyeva" ferry.
Chairman of the Board of ASCO Rauf Veliyev made an opening speech, noting the indispensable role of the great leader Heydar Aliyev in laying the foundation for the development of the country's transport sector.
"Thanks to the wise policy of Heydar Aliyev, we are witnessing how intensively and dynamically the transport sector of our country is developing. In particular, the national leader laid the foundation for the development of the Baku International Seaport," he said.
During the event, two postage stamps were also presented - with images of the "President Heydar Aliyev" tanker and the "Zarifa Aliyeva" ferry.
In addition, the presentation of the book "Great Leader Heydar Aliyev and the National Shipping Policy" was held within the framework of the event, which describes the history of maritime transport during the period of leadership of the country by Heydar Aliyev and the contribution of the national leader to the development of this industry.
The event concluded with a concert program of great leader Heydar Aliyev's favorite musical compositions.