“Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin təsviri əks olunmuş poçt markası hazırlanıb
Görkəmli oftalmoloq, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illiyi münasibətilə onun adını daşıyan Ro-Pax tipli gəminin təsviri əks olunmuş poçt markası hazırlanıb.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) təşəbbüsü ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “Azərpoçt” MMC-nin hazırladığı poçt markası Belarus Respublikasının “Bobruisk İntegrated Printing House” çap evində işıq üzü görüb.
Yüksək keyfiyyətlə çap olunmuş poçt markasının ölçüsü 52x37 millimetrdir. Markanın nominal dəyəri 1 AZN-dir.
Bu markanın dövriyyəyə buraxılması dənizçilərin görkəmli oftalmoloqa sonsuz ehtiramının bariz nümunəsi olmaqla yanaşı, dünyada filateliyaya marağın yenidən artdığı bir vaxtda əsl kolleksiyaçılar üçün də böyük töhfədir.

Выпущена почтовая марка с изображением судна-парома «Зарифа Алиева»
В честь 100-летия со дня рождения выдающегося офтальмолога, академика Зарифы Алиевой выпущена почтовая марка с изображением судна-парома «Зарифа Алиева».
Почтовая марка, подготовленная ООО "Азерпочт" при поддержке Министерства Цифрового Развития и Транспорта по инициативе ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), выпущена в типографии "Bobruisk Integrated Printing House" в Беларуси.
Размер качественно отпечатанной почтовой марки составляет 52х37 миллиметра. Номинальная стоимость марки - 1 манат.
Выпуск этой марки является наглядным примером глубокого уважения моряков к выдающемуся офтальмологу, а также большой вклад в дело истинных коллекционеров в период возросшего интереса к филателии.