ASCO-da “Shandong Port Group”un nümayəndələri ilə görüş keçirilib
“Shandong Port Group”un İdarə Heyətinin sədri və Baş direktoru Li Fenqlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) görüş keçirilib.
ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev əvvəlcə qonaqlara şirkətin 165 illik zəngin tarixi və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Rauf Vəliyev son 15 ildə Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən nəqliyyat-logistika layihələrindən danışıb. O, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Bakı Gəmiqayırma Zavodu, ASCO-nun donanmasının modernləşdirilməsi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu bağlantısından, eləcə də hava və quru yol nəqliyyatında görülən digər mühüm işlərdən söz açıb.
Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Orta Dəhliz) əhəmiyyətindən bəhs edən Rauf Vəliyev qeyd edib ki, Azərbaycan üzərindən yüklərin daşınmasının effektivliyini artırmaq üçün bütün imkanlar mövcuddur və bu imkanlar getdikcə daha da inkişaf etdirilir.
Görüşdə Azərbaycanla Çin arasında siyasi-iqtisadi sahədə uğurlu əməkdaşlığın Orta Dəhliz üzərindən daşınan yük həcminin də artmasına səbəb olacağı vurğulanıb.
“Shandong Port Group”un İdarə Heyətinin sədri və Baş direktoru Li Fenqli Orta Dəhliz üzərində yerləşən ölkələrə səfər çərçivəsində Qazaxıstandan sonra Azərbaycana gəldiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu dəhlizin inkişafı istiqamətində mühüm işlər görülüb.
“Shandong Port Group”a daxil olan Çindao limanı haqqında ətraflı məlumat verən qonaq yüklərin qonşu ölkələrə qısa müddətdə daşınması üçün limandakı mövcud imkanlardan danışıb. O əlavə edib ki, bu imkanlar daxilində “Shandong Port Group” Azərbaycanın bir sıra qurumları, o cümlədən ASCO ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlıdır.

Meeting with "Shandong Port Group" representatives was held at ASCO
Meeting with "Shandong Port Group" delegation led by Li Fengly, CEO and Board Chairman was held at "Azerbaijan Caspian Shipping" JSC (ASCO).
Rauf Valiyev, ASCO Management Board Chairman provided detailed information to the guests about the company's 165-year rich history and activities.
Rauf Valiyev spoke about the transport and logistics projects implemented in Azerbaijan under the leadership of president Ilham Aliyev in the last 15 years. He also talked about the Baku International Sea Trade Port, Baku Shipyard, modernization of ASCO's fleet, Baku - Tbilisi - Kars railway connection, as well as other important works done in the sphere of air and land transportation.
Having spoken about the importance of the Trans-Caspian International Transport Route (Middle Corridor), Rauf Valiyev noted that there are all opportunities to increase the efficiency of cargo transportation through Azerbaijan, and these opportunities are being developed more and more.
It was also emphasized at the meeting that the successful cooperation between Azerbaijan and China in the political and economic sphere will lead to an increase in the volume of cargo transported through the Middle Corridor.
Chairman of the Board and CEO of "Shandong Port Group" Li Fengly said that he came to Azerbaijan after Kazakhstan as part of his visit to countries located on the Middle Corridor. He noted that important works have been done in the direction of the development of this corridor.
Having provided detailed information about Qingdao port, which is a part of "Shandong Port Group", the guest talked about the available opportunities in the port for transporting goods to neighboring countries in a short time. He added that "Shandong
Port Group" is interested in developing cooperation with a number of institutions of Azerbaijan, including ASCO within the framework of these possibilities.