Azəri-Mərkəzi-Şərqi platformasının dayaq bloku “STB-1” barjı ilə dənizə göndərilib
“Heydər Əliyev” adına Bakı Dərin Özüllər Zavodunda (BDÖZ) inşa edilmiş Azəri-Mərkəzi-Şərqi (ACE) platformasının “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “STB-1” barjına yüklənmiş dayaq bloku 16 mart 2023-cü il tarixində dənizə yola salınıb.
Barj xüsusi yedək gəmilərinin müşaiyəti ilə təyinat məntəqəsinə göndərilib. Xüsusi sürüşdürmə əməliyyatı ilə barjın üzərinə yüklənmiş dayaq blokunun çəkisi 16000 ton, hündürlüyü 153 metrdir.
Dənizin təxminən 140 metr dərinliyində aparılacaq dayaq blokunun və 48 şaxtalı hasilat, qazma və yaşayış platformasının quraşdırılması işlərinə ASCO-nun 2500 ton yükqaldırma qabiliyyətinə malik “Azərbaycan” kran gəmisi də cəlb ediləcək.
Qeyd edək ki, Azəri-Mərkəzi-Şərqi layihəsində istismar olunması üçün ASCO-nun “STB-1” barjında ötən il zəruri modifikasiya işləri aparılıb. Barjın tələb olunan dərəcə üzrə sertifikasiyası yenilənib.
Xəzər dənizinin ən böyük barjı sayılan “STB-1”in uzunluğu 163, eni 45 metr, göyərtəyə yükgötürmə qabiliyyəti 18000 tondur.

Support block of the “Azeri-Central-East” platform dispatched to sea on “STB-1” barge
Azeri-Central-East (ACE) platform support block built at “Baku Deep Water Jackets Factory named after Heydar Aliyev” (BDWJF) was loaded on STB-1 barge owned by “Azerbaijan Caspian Shipping” CJSC (ASCO) and dispatched to the sea on March 16, 2023.
The barge has been sent to the point of destination accompanied by special tug vessels. The support block, which has been loaded onto the barge by special sliding operation, weighs 16,000 tons and is 153 meters tall.
ASCO’s crane vessel “Azerbaijan” with a carrying capacity of 2500 tons, will also be involved in the installation of the support block as well as drilling and residential platform of 48 mines, which will be carried out at a depth of about 140 meters.
It should be noted that last year necessary modification works has been done on ASCO’s “STB-1” barge to be utilized in the “Azeri-Central-East” project. The certificate of the barge was upgraded to the required class.
STB-1 considered the largest barge in the Caspian Sea is 163 meters long and 45 meters wide with capacity of carrying 18,000 tons of weight at deck.