ASCO “TransRussia-2019” sərgisində Azərbaycana məxsus milli pavilyonda təmsil olunur
Rusiyanın paytaxtı Moskvada “TransRussia-2019” 24-cü Beynəlxalq nəqliyyat-logistika və nəqliyyat texnologiyaları sərgisi keçirilir. Aprelin 15-dən-17-dək davam edəcək sərgidə ilk dəfə olaraq Azərbaycanın nəqliyyat-logistika potensialını əks etdirən milli pavilyon da fəaliyyət göstərir. Ümumilikdə 120 kv.m sahədə qurulan pavilyonda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin stendləri yerləşir.
Bundan başqa, “TransRussia-2019” 24-cü Beynəlxalq nəqliyyat-logistika və nəqliyyat texnologiyaları sərgisində ASCO-nun törəmə şirkəti “ACSC Logistics” MMC də öz xüsusi stendi ilə təmsil olunur.
Sərgidə ölkəmizi təmsil edən qurumların stendləri xüsusi marağa səbəb olub. Stendlər həm vizual, həm də informasiya dolğunluğuna görə digərlərindən fərqlənir. Azərbaycan nümayəndələri ziyarətçilərə ölkəmizin tranzit potensialı, dəmir yolu, dəniz nəqliyyatı ilə daşımalar, limanlarımızın imkanları, Azərbaycandan keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri və marşrutları, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin və Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun imkanları barədə ətraflı məlumat veriblər.
Ölkəmizin milli pavilyonu xarici KİV nümayəndələrinin də diqqət mərkəzində olub. Təmsilçilərimiz jurnalistləri maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Bildirilib ki, son illər ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilib. Aparılan məqsədyönlü islahatlar nəticəsində ölkəmiz beynəlxalq yükdaşımalarda regional qovşağa çevrilib.
Qeyd edək ki, sərgiyə 27 ölkədən ümumilikdə 395-dən çox şirkət qatılıb. Onlar müxtəlif nəqliyyat növləri ilə yüklərin daşınması, liman və terminallarda yüklərin idarə edilməsi və daşınması üzrə xidmətlərini təqdim edirlər. Sərginin ilk günündə ziyarətçilərin sayı 16 min nəfərdən çox olub.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan təmsilçiləri dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan şirkət nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər keçiriblər. Konkret mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, işgüzar əlaqələrin qurulması barədə ilkin razılıq əldə edilib.
Ötən gün isə burada təmsil olunan şirkət nümayəndələrinin iştirakı ilə Qala gecə keçirilib. Azərbaycanın milli stendi “Ən yaxşı milli ekspozisiya” nominasiyası üzrə qalib olub.

На выставке “TransRussia-2019” ASCO представлен в рамках национального павильона Азербайджана
В столице России – городе Москва проходит 24-я Международная выставка транспортно-логистических услуг и технологий “TransRussia-2019”. На выставке, которая будет длиться с 15 по 17 апреля, впервые представлен национальный павильон Азербайджана, отражающий транспортно-логистический потенциал страны. На павильоне общей площадью 120 кв.м размещены стенды ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), ЗАО «Азербайджанские Железные Дороги» и ЗАО «Бакинский Международный Морской Торговый Порт».
Наряду с этим, на 24-ой Международной выставке транспортно-логистических услуг и технологий “TransRussia-2019” собственным стендом представлена также дочерняя компания ASCO – ООО “ACSC Logistics”.
В ходе выставки стенды организаций, представляющих нашу страну, вызвали большой интерес у посетителей. Стенды отличаются от других стендов как в визуальном плане, так и в плане информативности. Представители Азербайджана подробно проинформировали посетителей о транзитном потенциале нашей страны, грузоперевозках железнодорожным и морским транспортом, возможностях портов, международных транспортных коридорах и маршрутах, проходящих по территории Азербайджана, в том числе о возможностях железной дороги Баку-Тбилиси-Карс и Транскаспийского Международного Транспортного Маршрута.
Национальный павильон нашей страны был также в центре внимания представителей СМИ. Представители Азербайджана освещали интересующие журналистов вопросы. Было отмечено, что в последние годы реализованы важнейшие проекты в целях диверсификации экономики, развития ненефтяного сектора и расширения транзитных возможностей. Вследствие целенаправленных реформ наша страна превратилась в региональный центр международных перевозок.
Отметим, что на выставке принимают участие свыше 395 компаний из 27 стран мира, представляющих услуги по грузоперевозкам различными видами транспорта, управлению и перевозкам грузов на портах и терминалах. В первый день выставку посетили более 16 тысяч посетителей.
В рамках выставки представители Азербайджана провели двухсторонние встречи с представителями компаний из различных стран мира. Состоялся обмен мнениями по конкретным темам, достигнута предварительная договоренность о налаживании деловых связей.
Накануне состоялся Гала-концерт с участием представителей компаний. Национальный стенд Азербайджана был объявлен победителем в номинации «Лучшая национальная экспозиция».