ASCO “TransRussia-2019” sərgisində Azərbaycana məxsus milli pavilyonda təmsil olunur
Rusiyanın paytaxtı Moskvada “TransRussia-2019” 24-cü Beynəlxalq nəqliyyat-logistika və nəqliyyat texnologiyaları sərgisi keçirilir. Aprelin 15-dən-17-dək davam edəcək sərgidə ilk dəfə olaraq Azərbaycanın nəqliyyat-logistika potensialını əks etdirən milli pavilyon da fəaliyyət göstərir. Ümumilikdə 120 kv.m sahədə qurulan pavilyonda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin stendləri yerləşir.
Bundan başqa, “TransRussia-2019” 24-cü Beynəlxalq nəqliyyat-logistika və nəqliyyat texnologiyaları sərgisində ASCO-nun törəmə şirkəti “ACSC Logistics” MMC də öz xüsusi stendi ilə təmsil olunur.
Sərgidə ölkəmizi təmsil edən qurumların stendləri xüsusi marağa səbəb olub. Stendlər həm vizual, həm də informasiya dolğunluğuna görə digərlərindən fərqlənir. Azərbaycan nümayəndələri ziyarətçilərə ölkəmizin tranzit potensialı, dəmir yolu, dəniz nəqliyyatı ilə daşımalar, limanlarımızın imkanları, Azərbaycandan keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri və marşrutları, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin və Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun imkanları barədə ətraflı məlumat veriblər.
Ölkəmizin milli pavilyonu xarici KİV nümayəndələrinin də diqqət mərkəzində olub. Təmsilçilərimiz jurnalistləri maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Bildirilib ki, son illər ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilib. Aparılan məqsədyönlü islahatlar nəticəsində ölkəmiz beynəlxalq yükdaşımalarda regional qovşağa çevrilib.
Qeyd edək ki, sərgiyə 27 ölkədən ümumilikdə 395-dən çox şirkət qatılıb. Onlar müxtəlif nəqliyyat növləri ilə yüklərin daşınması, liman və terminallarda yüklərin idarə edilməsi və daşınması üzrə xidmətlərini təqdim edirlər. Sərginin ilk günündə ziyarətçilərin sayı 16 min nəfərdən çox olub.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycan təmsilçiləri dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan şirkət nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər keçiriblər. Konkret mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, işgüzar əlaqələrin qurulması barədə ilkin razılıq əldə edilib.
Ötən gün isə burada təmsil olunan şirkət nümayəndələrinin iştirakı ilə Qala gecə keçirilib. Azərbaycanın milli stendi “Ən yaxşı milli ekspozisiya” nominasiyası üzrə qalib olub.

ASCO is represented in Azerbaijan’s national pavilion at TransRussia-2019
TransRussia-2019 – the 24th International Exhibition for Transport and Logistics Services and Technologies is held in Moscow, the capital of the Russian Federation. For the first time, the national pavilion representing Azerbaijan’s transport and logistics capacity attends the exhibition to be held from 15 to 17 April. The stands of “Azerbaijan Caspian Shipping Company” (ASCO), “Azerbaijan Railways” CJSC and “Baku International Sea Trade Port” CJSC are located in the pavilion with a total space of 120 square meters.
Moreover, ACSC Logistics LLC, a subsidiary of ASCO, is also represented with a special stand at the International Exhibition for Transport and Logistics Services and Technologies – TransRussia-2019.
The stands of the organizations representing Azerbaijan caused special interest among visitors. They differ from others thanks to both the visual aspects and information content. Representatives of Azerbaijan gave detailed information to the visitors about the transit potential of the country, railway, maritime shipping, maritime transport, capabilities of Azerbaijani ports, international transport corridors and routes transiting Azerbaijan, capacity of the Baku-Tbilisi-Kars railway and the Trans-Caspian International Transport Route.
The national pavilion of our country was also in the spotlight of the foreign media. Our representatives answered the questions of the journalist informing them about the projects have implemented in Azerbaijan to diversify the country economy, develop non-oil sector and expand transit potential. The journalists were also informed about the dedicated reforms carried out in the country to become a regional hub in international transportation.
For your information, more than 395 companies from 27 countries participated in the exhibition. These are the companies which provide transportation services using various types of transport, cargo handling and transportation services at ports and terminals. The number of visitors on the first day of the exhibition was more than 16 thousand people.
During the exhibition, representatives of Azerbaijan held bilateral meetings with the representatives of companies from around the world. They exchanged views on concrete issues of interest and reached preliminary agreement on establishing business relations.
Yesterday, a Gala night was held with the participation of the representatives of the companies. The national stand of Azerbaijan was the winner of the nomination of “The best national exposition