Prezident İlham Əliyev “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin istismara verilməsi mərasimində iştirak edib
Dekabrın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sifarişi ilə Bakı gəmiqayırma zavodunda inşa olunan “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin istismara verilməsi mərasimində iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Rauf Vəliyev Prezident İlham Əliyevə raport verərək dedi: Xoş gəlmisiniz, cənab Prezident, yeni inşa edilmiş “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” gəmisi istismara hazırdır.
Prezident İlham Əliyev: Salam. Xoş gördük. Təxminən üç il bundan əvvəl mən bu qərarı qəbul etdim və artıq gəmi hazırdır.
Akademik Xoşbəxt Yusifzadə: Bəli, hazırdır.
Dövlətimizin başçısına məlumat verildi ki, uzunluğu 141, eni 16,9 metr olan “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin yükgötürmə qabiliyyəti 7800 tondur. Gəminin daimi heyəti 15 nəfərdən ibarətdir.
Tankerin inşasına 2019-cu ilin avqustunda başlanılıb. Gəmidə “Wärtsilä Finland Oy” (Finlandiya), “Wartsila Svanehoy A/S” (Norveç), “Carrier” (ABŞ), “Gürdesan Gemi Mak.San” və “Tic. A.Ş.” (Türkiyə), “Tranzas” (Norveç), “Alfa-Laval” (İsveç) kimi tanınmış istehsalçıların avadanlıqları quraşdırılıb.
Yeni tanker Bakı gəmiqayırma zavodunda inşa olunan 4 tankerdən üçüncüsüdür. Bundan əvvəl istismara verilən “Laçın” (2019-cu il, dekabr) və “Kəlbəcər” (2021-ci il, sentyabr) neft tankerlərindən fərqli olaraq, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” ilə həm neft, həm də kimyəvi məhsulların daşınması mümkündür. Gəminin suya oturumu ASCO-nun digər tankerləri ilə müqayisədə, maksimum yük götürməklə Xəzər hövzəsində nisbətən dayaz limanlara daxil olmağa və Rusiyanın su kanalları ilə Xəzərdən kənara yük daşımağa imkan yaradır.
Diqqətə çatdırılıb ki, hazırda ASCO-nun istifadəsində 21 tanker var. Gəmilərin yaş həddini nəzərə alaraq, tanker donanmasının yaxın gələcəkdə yenilənməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin inşası, eyni zamanda, son illərdə yeni gəmilərin tikintisi və donanmaların yenilənməsi istiqamətində həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərin tərkib hissəsidir. ASCO-nun Strateji İnkişaf Planına uyğun olaraq son illərdə 25 gəmi istismara verilib. Bu da ölkəmizin Xəzərdə aparıcı mövqeyinin qorunub saxlanılmasında, Azərbaycan ərazisindən artan tranzit yükdaşımalarına yaranan tələbatın ödənilməsində və dənizdə neft-qaz layihələrinin uğurla icrasında mühüm rol oynayır.
Ümumilikdə ASCO Bakı gəmiqayırma zavoduna indiyədək 10 gəminin tikintisi ilə bağlı sifariş verib. Onların artıq 9-nun, o cümlədən bir yedək, üç sərnişin, iki Ro-Pax tipli gəmi-bərənin və üç tankerin inşası başa çatdırılaraq istismara verilib. Gəmilərin tikintisi əsasən Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin mənfəəti hesabına maliyyələşir. Bu da yerli gəmi tikintisi sənayesinin inkişafına töhfə verir.
Hazırda Qara dəniz və Aralıq dənizi hövzələrində Azərbaycan bayrağı altında 6 quru yük gəmisi və 3 tanker olmaqla, 9 gəmi istismar edilir. Bu gəmilərin heyət üzvləri tamamilə yerli mütəxəssislərdən ibarətdir.
x x x
Xoşbəxt Yusifzadə: Görün, nə qədər şar asılıb?!
Prezident İlham Əliyev: Sizin şərəfinizə. Təxminən üç il bundan əvvəl sizin yubileyinizi qeyd edərkən.
Xoşbəxt Yusifzadə: Təxminən üç ildir, az qalıb.
Prezident İlham Əliyev: 2020-ci ilin yanvar ayı, yubiley məclisində.
Xoşbəxt Yusifzadə: Yanvarın 14-də. Üç ilə bir-iki ay qalıb.
Prezident İlham Əliyev: Bir ay qalıb.
Xoşbəxt Yusifzadə: Bir ay yarım qalıb.
Prezident İlham Əliyev: Dedim, qərar qəbul edirəm ki, növbəti gəmi Xoşbəxt müəllimin adına olacaqdır və hamı üçün sürpriz olmuşdu, o cümlədən Xoşbəxt müəllim üçün. O bilmirdi mənim hədiyyəm nə olacaq, hədiyyəm də, bax, bu oldu.
Xoşbəxt Yusifzadə: Görürsünüz, mən həyatımı neçə illərdir dənizdə qoymuşam. Mən Sizə çox təşəkkürümü bildirirəm. Hörmətli Prezident, doğrudan da mənə böyük qiymət verdiniz, doğrudan da mənə çox böyük bir hədiyyə etdiniz. Bu, Sizin təkcə mənə yox, bütün neftçilərə olan hörmətinizdir. Ümumiyyətlə, Siz o vaxtlar elə bizimlə on il bir yerdə işləmisiniz. Prezident olandan sonra da elə gözünüz bizim üstümüzdədir. Bizim bütün nailiyyətlərimiz Sizinlə bağlıdır. Siz hamısı ilə fərəhlənirsiniz, bizə də diqqət yetirirsiniz.
Mən Sizə onu da deyim ki, cənab Heydər Əliyev 1969-cu ildə rəhbərliyə gələndən sonra bütün sahələrlə maraqlandı, hər yerlə, bizim neftçilərlə də maraqlandı. O vaxt dənizin dərinliyi 40 metr olan bütün sahələrində yataqlar kəşf olunmuşdu. Amma gəmiçilikdə gəmilər yox idi, az bir müddətdə 400-dən artıq gəmi aldı, kran gəmiləri, yükdaşıyan gəmilər. Bunların hamısı indi adları dünyada məşhur olan “Azəri”, “Çıraq”, “Günəşli” yataqlarının kəşf olunmasına imkan verdi. Doğrudan da cənab Heydər Əliyev sanki, neçə il öncə gələcəyi görürdü. Doğrudan da böyük işlər gördü.
Təşəkkür edirəm Sizə, çox böyük iş gördünüz. Bu gün mənim demək olar ki, ən xoşbəxt günlərimdən biridir. Hər şeyi gözləyərdim, amma dənizdə mənim adıma gəmi olsun, vallah, bunu heç yatıb yuxuda da görə bilməzdim.
Prezident İlham Əliyev: Bu, ədalətlidir.
Xoşbəxt Yusifzadə: Özü də ki, tanker. Məsələ ondadır ki, bilirsiniz, mən demək olar bütün gəmilərdə, tankerdə də olmuşam. Çünki hava bərk külək olanda başqa gəmi ilə qırağa çıxmaq mümkün deyildi. Biz tankerlərlə qırağa çıxırdıq. Hörmətli Prezident, əgər insanın bədənini neft sənayesinə bənzətsək, gəmiçilik onun ayaqlarıdır. Gəmiçilik olmadan biz dənizdə heç bir iş görə bilməzdik. Dənizdə nə yataqlar açmışıq, nə işlər görmüşük, nə edirik, bunlar hamısı gəmiçiliklə əlaqədardır. Çünki biz suda bunsuz heç bir iş görə bilməzdik. Özü də bu gəmiçiliyin o biri gəmiçilikdən - dəniz gəmiçiliyindən fərqi ondadır ki, o birilər birbaşa bir limandan başqa limana gedir, amma bu, açıq dənizə çıxır, platformalara yaxınlaşır. Odur ki, sizin hamınıza, bütün bu kollektivə öz təşəkkürümü bildirirəm. Bu, böyük vəzifədir.
Daha nə deyim?! Bir daha təkrar edirəm ki, bu, mənim ən xoşbəxt günlərimdən biridir. Mən Sizə necə minnətdarlıq edim, necə təşəkkürümü bildirim?!
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, Xoşbəxt müəllim.
Xoşbəxt Yusifzadə: Daha mənim əlimdən nə gələr, ancaq onu bilirəm ki, Sizin xətrinizi dünya qədər istəyirəm, ölənə qədər də nə cənab Heydər Əliyev, nə də Siz mənim heç vaxt yadımdan çıxmayacaqsınız. Çox sağ olun, minnətdaram.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol, Xoşbəxt müəllim. Siz Heydər Əliyevin işlərini xatırlatdınız. 1970-ci illərdə doğrudan da Azərbaycan neft sənayesinin yeni dövrü başlamışdır və siz də o işlərin iştirakçısı kimi o günləri yaxşı xatırlayırsınız. Məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində Azərbaycanda Xəzər dənizində neft-qaz yataqlarının işlənməsinə yeni təkan verildi. O cümlədən yaxşı xatırlayırsınız ki, məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə və deyə bilərəm ki, təkidi ilə Dərin özüllər zavodu inşa edilmişdir. Hansı ki, o vaxt Həştərxanda planlaşdırılırdı. O, ondan xəbər tutdu, sovet hökumətinin yüksəkvəzifəli şəxslərinə müraciət etdi və sübut etdi ki, bu, Dərin özüllər zavodunun tikilməsi üçün ən məqbul yer Bakıdır, Azərbaycandır. Nə üçün? Çünki Xəzərin bütün neft-qaz sənayesinin mərkəzi bura idi və buna nail oldu.
İndi siz də yaxşı xatırlayırsınız ki, biz “Əsrin kontraktı” üzərində işləməyə başlayanda bu Dərin özüllər zavodunun bizdə olmasının nə qədər böyük əhəmiyyəti var idi. Çünki əgər bu zavod olmasaydı, bizim bütün kontraktlarımızın icrası bəlkə də 5-10 il gecikə bilərdi. Yəni, o vaxt bunu etdi və müstəqillik dövründə Heydər Əliyev neft strategiyasının icraçıları kimi biz sizinlə “Əsrin kontraktı” üzərində digər yoldaşlarla bərabər işləmişik və o günləri də həmişə xatırlayırıq. Bu gün inkişaf edən, güclənən Azərbaycanın təməli məhz o vaxt qoyuldu. Əgər o kontrakt imzalanmasaydı bizim gəlirlərimiz olmayacaqdı. Gəlir olmayan yerdə hər hansı bir inkişafdan söhbət gedə bilməz.
Bu gün biz Ulu Öndərin siyasətinə sadiq qalaraq yeni nəqliyyat infrastrukturu obyektlərini yaradırıq. Bax, bu tankerin yaradılmasının təməli 9 il bundan əvvəl gəmiqayırma zavodunun istismara verilməsi ilə qoyulmuşdur. O qərarı da mən qəbul etmişdim, bunu biz həll etdik. O vaxt bəziləri hesab edirdi ki, buna ehtiyac yoxdur. Onsuz da biz başqa ölkələrdən gəmilər, tankerlər alırıq. Amma mən bilirdim ki, bunun böyük əhəmiyyəti olacaq. İndi heç kimdən asılı deyilik, həm peşəkar komanda var, həm təcrübə var. Deməli, burada bütün inşaat işləri yerli mütəxəssislər tərəfindən aparılır. Biz hər il bir neçə tanker, quru yük gəmisi, “Ro-Ro” gəmisi, bərə inşa edə bilirik. Bu gəminin sizin adınıza olması hesab edirəm ki, çox ədalətlidir. Düzdür, bu, nadir bir haldır, bəlkə də deyə bilərəm ki, yeganə bir haldır, insanın sağlığında gəmiyə onun adı verilir. Amma bu ədalətlidir. Bilirsiniz ki, mənim sizə çox böyük hörmətim var - həm mütəxəssis kimi, əfsanəvi neftçi kimi, gözəl insan kimi. Bax, bu gün sizin bizimlə bərabər burada olmağınız bir çoxlarını ruhlandırır ki, elə bu yaşda da adam gümrahdır. Sağlamlığı da yerindədir və öz nikbinliyi ilə hamımızı daha gözəl işlər görməyə ruhlandırır. Ona görə təbrik edirəm, Xoşbəxt müəllim.
Xoşbəxt Yusifzadə: Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Mən yubiley tədbirində demişdim ki, bu tankerin açılışını bərabər edəcəyik. Bax, bu gün gəldi.
Xoşbəxt Yusifzadə: Sizin o qədər işiniz var. Bununla bərabər, gəlib burada tankerin istismara verilməsində iştirak etməyiniz doğrudan da bizim hamımız üçün, burada olanlar üçün böyük fəxrdir. Biz hamımız Sizə minnətdarlığımızı bildiririk. Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun.
Xoşbəxt Yusifzadə: Mən Prezidentlə bir yerdə lent kəsirəm, bunu heç yaddan çıxartmaq olar?
Prezident İlham Əliyev: Təbrik edirik.
Sonra Prezident İlham Əliyev və akademik Xoşbəxt Yusifzadə tankerin istismara verilməsini bildirən lenti kəsdilər.
Sonda xatirə şəkilləri çəkdirildi.
Qeyd edək ki, dünyada postpandemiya, geosiyasi təlatümlər, münaqişə ocaqları və iqtisadi-maliyyə böhranının yaratdığı problemlər fonunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə iqtisadiyyatının bütün sahələrinin inkişafı tam təmin olunur. Bu gün Azərbaycan strateji əhəmiyyətə malik məhsulları özü istehsal edir. Bakıdakı zavodlarda gəmilərin istehsalı, o cümlədən “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin inşa olunaraq istismara verilməsi bunun əyani təzahürüdür.
Şübhəsiz ki, bu cür mühüm əhəmiyyətə malik istehsalın ölkəmizdə təmin olunması iqtisadi qüdrətimizi və Azərbaycanda həyata keçirilən böyük sosial-iqtisadi infrastruktur layihələrinin ardıcıl şəkildə davam etdiyini göstərməklə, gəmiçiliyin fəaliyyətinin şaxələndirilməsi ilə bağlı görülən işlərin həcmini aydın şəkildə nümayiş etdirir.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycanın dəniz nəqliyyatı tarixində 1957-ci ildən sonra ilk dəfədir hər hansı bir gəmiyə həyatda olan şəxsin adı verilir. Bu da ölkəmizin neft sənayesinin canlı əfsanəsi, görkəmli neftçi-alim və geoloq, SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadəyə diqqət və qayğının, eləcə də böyük hörmətin göstəricisidir. Tankerə bu ad 2020-ci il yanvarın 15-də Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyi ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin əlavə tədbirlər haqqında imzaladığı Sərəncama əsasən verilib.

“Academician Khoshbakht Yusifzade” tanker was commissioned President Ilham Aliyev attended the ceremony
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has attended a ceremony to launch the “Academician Khoshbakht Yusifzade” tanker built at Baku Shipyard by the order of the “Azerbaijan Caspian Shipping” Closed Joint-Stock Company.
Chairman of the “Azerbaijan Caspian Shipping” Closed Joint-Stock Company Rauf Valiyev reported to President Ilham Aliyev and said: Welcome, Mr. President, the newly built “Academician Khoshbakht Yusifzade” ship is ready for operation.
President Ilham Aliyev: Hello. Nice to meet you. I made this decision about three years ago, and the ship is now ready.
Academician Khoshbakht Yusifzade: Yes, it is!
The head of state was informed that the “Academician Khoshbakht Yusifzade” tanker with a carrying capacity of 7,800 tons measures 141 meters in length and 16.9 meters in width. The permanent crew of the tanker consists of 15 people.
The construction of the tanker started in August, 2019. The ship is supplied with equipment from well-known manufacturers such as “Wärtsilä Finland Oy” (Finland), “Wärtsilä Svanehøj A/S” (Norway), “Carrier” (US), “Gürdesan Gemi Mak.San” ve “Tic. A.Ş.” (Turkiye), “Tranzas” (Norway) and “Alfa Laval” (Sweden).
The new tanker is the third of four tankers built at Baku Shipyard.
x x x
Khoshbakht Yusifzade: Look how many balloons there are!
President Ilham Aliyev: In your honor. Almost three years ago, we celebrated your birthday anniversary.
Khoshbakht Yusifzade: It has been about three years, not much left.
President Ilham Aliyev: It was January 2020, the anniversary event.
Khoshbakht Yusifzade: On 14 January. A month or two is left for three years.
President Ilham Aliyev: It is one month away.
Khoshbakht Yusifzade: One and a half months.
President Ilham Aliyev: I said back then that I had made the decision that the next ship would be named after Khoshbakht Yusifzade. It was a surprise for everyone, including Khoshbakht Yusifzade. He did not know what my gift would be, and this is my gift to you.
Khoshbakht Yusifzade: You see, I have dedicated my entire life to the sea. I am very grateful to you. Dear Mr. President, you have really shown how much you value me. This is an incredible gift. It is a testament to your respect not only for me, but also for all oil workers. In general, you worked alongside us for 10 years back then. Even after you become President, your attention to us is still there. All our achievements are associated with you. You are proud of everyone and are paying attention to us.
Let me also tell you that after Mr. Heydar Aliyev became the leader of Azerbaijan in 1969, he took interest in all fields. He was interested in every sphere, including our oil workers. At that time, deposits were discovered in all areas with a water depth of 40 meters, but the shipping company had no ships. He quickly bought more than 400 ships, crane barges and cargo vessels. All of these made it possible to discover Azeri, Chirag and Gunashli, the fields now famous all over the world. Indeed, Mr. Heydar Aliyev seemed to see the future several years ahead. He really did a lot.
Thank you very much. You have done a tremendous job. It is one of my happiest days today. I could expect anything, but to have a ship named after me – by God, I could not even dream of that ever happening.
President Ilham Aliyev: This is only fair.
Khoshbakht Yusifzade: And it is a tanker. The thing is, you know, I have been on board of almost every vessel, including a tanker. Because it was impossible to get away on another ship in windy weather. We used tankers to do that. Dear Mr. President, if we were to compare the human body to the oil industry, shipping would be its legs. Without shipping, we could do nothing at sea. Whatever we have discovered at sea, whatever we have done and whatever we are doing, all these are related to shipping. Because we couldn't do anything in the water without this. The difference between this and other types of shipping, maritime shipping, is that the latter go directly from one port to another, but this one goes out to the open sea and can approach platforms. Therefore, I would like to express my gratitude to all of you, to this entire team. This is a huge job.
What else can I say? Again, this is one of my happiest days. How can I thank you, how can I ever express my gratitude?
President Ilham Aliyev: Thank you, Mr. Yusifzade.
Khoshbakht Yusifzade: There is not much more I can do, but I know that I like you very much. I will not forget Mr. Heydar Aliyev or you until I die. Thank you very much. I appreciate it.
President Ilham Aliyev: Thank you, Mr. Yusifzade. You mentioned the contributions of Heydar Aliyev. In the 1970s, a new era of Azerbaijan's oil industry began, and you remember those days quite vividly as someone who was involved in that work. As a result of Heydar Aliyev's initiative, a new impetus was given to the development of oil and gas fields in the Caspian Sea in Azerbaijan. Among those things, as you remember very well, it was on Heydar Aliyev's initiative and, I would even say, on his insistence that the Deep Water Jackets Factory was built. It was originally expected to be built in Astrakhan, but when he found out about that, he appealed to the senior officials of the Soviet government and proved that the most suitable place for the construction of the Deep Water Jackets Factory was Baku, Azerbaijan. Why? Because Baku was the center of the entire oil and gas industry of the Caspian Sea, and he succeeded.
You may also remember how important it was to have this Deep Water Jackets Factory here when we started working on the Contract of the Century. Because if it hadn’t been for this factory, the execution of all our contracts could have delayed by 5-10 years perhaps. So he did it at the right time, and during the years of independence, as people implementing Heydar Aliyev's oil strategy, we worked together with you and other associates on the Contract of the Century. We always remember those days. The foundation of today's developing and strengthening Azerbaijan was laid back then. If that contract had not been signed, we would not have had any revenues. Where there are no revenues, there can be no talk of any development.
Today, we are creating new transport infrastructure facilities, very much in line with the policy of the Great Leader. The foundation for the creation of this tanker was laid with the commissioning of a shipyard nine years ago. I made that decision and we achieved it. At that time, some people thought it was not necessary because we were buying ships and tankers from other countries. But I knew that it would be of great importance. Now we do not depend on anyone. We have both a professional team and experience. Therefore, all construction work here is carried out by local specialists. We can build several tankers, bulk carriers, Ro-Ro ships, and ferries every year. I think it is only fair that this ship is named after you. This is a rare and perhaps even a unique situation when a ship is named after a person during his lifetime. But this is only fair. You know that I have great respect for you – as a specialist, as a legendary oil worker and as a wonderful person. The fact that you are here with us today inspires many people that even at this age a person can be as cheerful. You are in good health and inspire us all to do better things with your optimism. Congratulations, Mr. Yusifzade.
Khoshbakht Yusifzade: Thank you very much.
President Ilham Aliyev: I said at the anniversary event that we would inaugurate this tanker together. This day has come.
Khoshbakht Yusifzade: You have done such a lot. Also, it is indeed a great honor for all of us here that you are taking part in the commissioning of the tanker. We all express our gratitude to you. Thank you very much.
President Ilham Aliyev: Thank you.
Khoshbakht Yusifzade: I am cutting the ribbon together with the President. Can this ever be forgotten?
President Ilham Aliyev: Congratulations!
Then President Ilham Aliyev and Academician Khoshbakht Yusifzade cut the ribbon as a symbol of commissioning the tanker.