ASCO 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə bağlı gəmi turu təşkil edib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə müxtəlif media qurumlarını təmsil edən 50-dək jurnalistin və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının xanım tələbələrinin iştirakı ilə “Zəfər” gəmisi ilə Bakı buxtasında tur təşkil edib.
İştirakçılar əvvəlcə müasir gəmi ilə tanış olublar. Bildirilib ki, “Zəfər” Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilib. Azərbaycan neftçilərinin dəniz platformalarına çatdırılması üçün nəzərdə tutulan sərnişin gəmisinin inşasına dair müqavilə 2014-cü ilin mayında imzalanıb, tikinti işlərinə 2014-cü ilin oktyabrında başlanılıb. “Zəfər” 22 aprel 2016-cı ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilib. Gəmi 80 sərnişin tutumuna malikdir. Həmçinin, göyərtəsində 10 tonadək müxtəlif yük də götürə bilir. Uzunluğu 38, eni 8, suya oturumu 2,25 metrdir.
Xanımlara gələcək planlar barədə məlumat verilərkən qeyd olunub ki, hazırda ASCO üçün Bakı Gəmiqayırma Zavodunda gəmiqayırmanın son nailiyyətləri əsasında dörd gəmi tikilir, daha ikisinin inşası üçün isə müqavilə imzalanıb.
Məhz dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin gəmiçilik sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğının nəticəsidir ki, təkcə son 5 ildə 20 müxtəlif təyinatlı gəmi alınaraq istismara verilib. Ümumiyyətlə, ASCO-nun donanmasının yenilənməsi planı çərçivəsində növbəti 10 ildə 70-dən çox gəminin alınması və Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikintisi planlaşdırılır. Gəmilərin istismarı təkcə Xəzərdə öncül mövqeyimizin qorunub saxlanılmasına deyil, xarici sularda fəaliyyətin genişləndirilməsinə, o cümlədən ölkədə gəmiqayırma sənayesinin inkişafına səbəb olacaq. Bundan başqa, həmin gəmilər bir bazardan asılılığın aradan qaldırılmasına, donanmaların rəqabətqabiliyyətinin artırılmasına, Azərbaycan üzərindən tranzit yüklərin daşınmasına, Xəzərdə neft-qaz layihələrinin uğurla icrasına da böyük töhfə verəcək.
Sonra ölkədə dənizçilik peşəsinə ildən-ilə artan maraqdan danışılıb. Bildirilib ki, son vaxtlar dənizçilik peşəsini seçənlər arasında xanımlara da rast gəlinir. Elə gəmini də xanım gəmi sürücüsü – Rita Rzaquluyeva idarə edib. O, öz işinin öhdəsindən həmişəki kimi məharətlə gəlib.
Dəniz gəzintisi iştirakçıların yaddaşında xoş izlər buraxıb. Tur zamanı iştirakçılar arasında maraqlı viktorinalar keçirilib, qaliblərə müxtəlif hədiyyələr təqdim olunub.

ASCO организовало морской тур на судне по случаю Международного женского дня
«Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» ЗАО (ASCO) организовало по случаю «8 марта – Международного женского дня» тур на судне «Зафар» в акватории Бакинской бухты с участием до 50-и журналисток, представляющих различные медиа-структуры, и студенток Азербайджанской Государственной Морской Академии.
Участники тура сначала ознакомились с современным судном. Было отмечено, что судно «Зафар» построено на Бакинском судостроительном заводе. Договор о строительстве пассажирского судна, предназначенного для доставки Азербайджанских нефтяников на морские платформы, заключен в мае 2014-го года. Строительные работы были начаты в октябре 2014-го года. Судно «Зафар» введено в эксплуатацию 22-го апреля 2016-го года с участием Президента Ильхама Алиева. Судно вместимостью 80 пассажиров способно также вместить до 10 тонн различного груза. Длина судна составляет 38, ширина – 8, посадка на воду – 2,25 метра.
Участники были также проинформированы о будущих планах пароходства. Было подчеркнуто, что в настоящее время Бакинский судостроительный завод осуществляет строительство четырех судов для ASCO. Заключен договор на строительство еще двух судов. Закупка и ввод в эксплуатацию 20-и судов различного назначения за последние 5 лет является следствием особого внимания и заботы, проявляемым главой государства Ильхамом Алиевым о развитии судоходства в Азербайджане. В целом, в рамках обновления флота ASCO планируется закупка или строительство на Бакинском судостроительном заводе свыше 70 судов в течение последующих 10 лет. Эксплуатация новых судов позволит не только сохранить передовые позиции Пароходства на Каспии, но и расширить деятельность в зарубежных водах, внеся при этом вклад в развитие судостроения в стране. Наряду с этим, данные судна внесут большой вклад в устранение зависимости от одного рынка, повышение конкурентоспособности флотилий, увеличение объемов транзитных грузоперевозок через Азербайджан и успешную реализацию нефтегазовых проектов на Каспии.
В завершении тура был отмечен возрастающий с годом в год интерес к мореходству в стране. Было подчеркнуто, что среди тех, кто выбирает морскую профессию, в последнее время можно встретить также женщин. Судном управляла одна из них – женщина-судоводитель Рита Рзагулуева, которая достойно справилась со своей работой.