ASCO 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə bağlı gəmi turu təşkil edib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə müxtəlif media qurumlarını təmsil edən 50-dək jurnalistin və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının xanım tələbələrinin iştirakı ilə “Zəfər” gəmisi ilə Bakı buxtasında tur təşkil edib.
İştirakçılar əvvəlcə müasir gəmi ilə tanış olublar. Bildirilib ki, “Zəfər” Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilib. Azərbaycan neftçilərinin dəniz platformalarına çatdırılması üçün nəzərdə tutulan sərnişin gəmisinin inşasına dair müqavilə 2014-cü ilin mayında imzalanıb, tikinti işlərinə 2014-cü ilin oktyabrında başlanılıb. “Zəfər” 22 aprel 2016-cı ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilib. Gəmi 80 sərnişin tutumuna malikdir. Həmçinin, göyərtəsində 10 tonadək müxtəlif yük də götürə bilir. Uzunluğu 38, eni 8, suya oturumu 2,25 metrdir.
Xanımlara gələcək planlar barədə məlumat verilərkən qeyd olunub ki, hazırda ASCO üçün Bakı Gəmiqayırma Zavodunda gəmiqayırmanın son nailiyyətləri əsasında dörd gəmi tikilir, daha ikisinin inşası üçün isə müqavilə imzalanıb.
Məhz dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin gəmiçilik sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğının nəticəsidir ki, təkcə son 5 ildə 20 müxtəlif təyinatlı gəmi alınaraq istismara verilib. Ümumiyyətlə, ASCO-nun donanmasının yenilənməsi planı çərçivəsində növbəti 10 ildə 70-dən çox gəminin alınması və Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikintisi planlaşdırılır. Gəmilərin istismarı təkcə Xəzərdə öncül mövqeyimizin qorunub saxlanılmasına deyil, xarici sularda fəaliyyətin genişləndirilməsinə, o cümlədən ölkədə gəmiqayırma sənayesinin inkişafına səbəb olacaq. Bundan başqa, həmin gəmilər bir bazardan asılılığın aradan qaldırılmasına, donanmaların rəqabətqabiliyyətinin artırılmasına, Azərbaycan üzərindən tranzit yüklərin daşınmasına, Xəzərdə neft-qaz layihələrinin uğurla icrasına da böyük töhfə verəcək.
Sonra ölkədə dənizçilik peşəsinə ildən-ilə artan maraqdan danışılıb. Bildirilib ki, son vaxtlar dənizçilik peşəsini seçənlər arasında xanımlara da rast gəlinir. Elə gəmini də xanım gəmi sürücüsü – Rita Rzaquluyeva idarə edib. O, öz işinin öhdəsindən həmişəki kimi məharətlə gəlib.
Dəniz gəzintisi iştirakçıların yaddaşında xoş izlər buraxıb. Tur zamanı iştirakçılar arasında maraqlı viktorinalar keçirilib, qaliblərə müxtəlif hədiyyələr təqdim olunub.

ASCO organized a cruise tour on the occasion of 8th of March – International Women’s Day
On the occasion of 8th of March International Women’s Day, Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) organized a tour in the Baku Bay by “Zafar” Ship with participation of about 50 journalists representing various media organizations and female students of the Azerbaijan State Maritime Academy.
The participants first became familiar with the modern ship. It was noted that “Zafar” ship was built at Baku Shipyard. The contract for construction of the passenger ship to transport Azerbaijani oil workers to the offshore platforms was signed in May 2014, and the construction of the ship was launched in October 2014. On April 22, 2016, “Zafar” ship was placed in service with the attendance of President Ilham Aliyev. The capacity of the ship is 80 passengers. In addition, it has a capacity to take up to 10 tons of cargo on board. The length of the ship is 38m, the width 8m, and the draft of vessel is 2.25 meters.
When informing the female passengers about future plans, it was noted that at present, four ships are constructed for ASCO on the basis of the latest achievements of shipbuilding at Baku Shipyard and another contract has been signed for the construction of two more vessels.
It is the result of the special care and attention attached by President Ilham Aliyev to the shipping industry that in the past 5 years, 20 ships of various purposes have been purchased and commissioned. In general, during the next 10 years, it is planned to purchase more than 70 ships and build at the Baku Shipyard as part of the plan to renew the ASCO’s fleet. These ships will not only lead to the preservation of our position in the Caspian Sea, but also cause an increase of performance in foreign waters and the development of the shipbuilding industry in the country. In addition, these ships will also contribute to eliminating reliance on a single market, increasing competitiveness of fleets, transportation of transit cargoes through Azerbaijan, and successful implementation of oil and gas projects in the Caspian Sea.
Next discussions focused on the increased interest in the maritime profession in the country. It was noted that the number of females selecting sailor profession has been increased in recent years. The ship was navigated by female ship driver Rita Rzaguluyeva. She successfully managed to perform her job.