Azərbaycanda səfərdə olan “Qazaxıstan Dəmir Yolları Milli Şirkəti” SC-nin nümayəndə heyəti ASCO-da olub
Fevralın 27-də Azərbaycanda səfərdə olan “Qazaxıstan Dəmir Yolları Milli Şirkəti” Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Sauat Muxametbayeviç Mınbayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) görüş keçirilib.
Görüşdə Xəzər dənizi və Azərbaycan üzərindən keçən nəqliyyat marşrutlarının, o cümlədən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun perspektivlərindən söz açılıb.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədri Rauf Vəliyev qazaxıstanlı qonaqlara ASCO-nun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
ASCO-nun sədri vurğulayıb ki, bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin gerçəkləşdirdiyi ardıcıl siyasət nəticəsində Azərbaycan vacib nəqliyyat qovşağına çevrilib.
Donanmalarının daim yenilənməsinə diqqət çəkən ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi Xəzər dənizi üzərindən artan yük həcminin qarşılanması üçün bu strategiyanı bundan sonra da davam etdirəcək.
“Qazaxıstan Dəmir Yolları Milli Şirkəti” Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Sauat Muxametbayeviç Mınbayev də öz növbəsində ASCO-nun xüsusi ilə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunda strateji rolunu vurğulayıb. Yeni təyin olduğu vəzifədə ilk dəfə Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyində olduğunu və gələcəkdə də qardaş və dost ölkələrin bu iki qurumu arasında əməkdaşlığın artan xətt üzrə davam edəcəyinə inamını bildirib.
Tərəflər yükdaşıma, logistika və ikitərəfli əməkdaşlığın işçi qrupu formatında davam etdirilməsinə razılıqlarını ifadə ediblər.
Sonda qonaqlara Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş edilib.

Находящаяся с визитом в Азербайджане делегация АО «Национальная компания «Казахстанские железные дороги» посетила ASCO
27 февраля в ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) состоялась встреча с находящейся с визитом в Азербайджане делегацией во главе председателем Акционерного Общества «Национальная компания «Казахстанские железные дороги» Сауатом Мухаметбаевичем.
В ходе встречи были обсуждены перспективы проходящих через Каспийское море и Азербайджан транспортных маршрутов, в том числе Транскаспийского международного транспортного маршрута.
Председатель ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» Рауф Велиев подробно проинформировал казахстанских гостей о деятельности ASCO.
Председатель ASCO подчеркнул, что вследствие последовательной политики, реализуемой главой государства Ильхамом Алиевым, сегодня Азербайджан превратился в важнейший транспортный узел.
Председатель ASCO Рауф Велиев, обратив внимание на постоянное обновление флотов, отметил, что Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство и впредь будет продолжать реализацию данной стратегии с целью обеспечения осуществления возрастающих объемов грузоперевозок по Каспийскому морю.
Председатель Акционерного Общества «Национальная компания «Казахстанские железные дороги» Сауат Мухаметбаевич Мынбаев, в свою очередь, также подчеркнул стратегическую роль ASCO на Транскаспийском международном транспортном маршруте. Впервые посещая Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство на новой должности, председатель АО «Национальная компания «Казахстанские железные дороги» Сауат Мухаметбаевич выразил надежду на последующее развитие сотрудничества между ведомствами двух братских и дружеских государств.
Стороны достигли согласия касательно продолжения двухстороннего сотрудничества в сфере грузоперевозок и логистики в формате рабочей группы.
Затем был демонстрирован видеоролик о деятельности Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства.