Yanvar-sentyabrda ASCO üzrə təhvil verilən müxtəlif tullantıların həcmi açıqlanıb
2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayılarının nəticələrinə görə, ASCO gəmilərindən 52,734 m³ plastmas, 567,875 m³ qida qalığı, 473,009 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, əski, şüşə, metal və s), 71,1735 m³ istismar tullantısı, 201 m³ neft qalığı, 4172,646 m³ döşəməaltı lyal sular, 70213,7 m³ məişət təsərrüfat çirkab su bağlanmış müqavilələr əsasında təcrübəli mütəxəssislərə və texniki resurslara malik sertifikasiyalı qurumlara təhvil verilməklə ərazilərimizdən kənarlaşdırılıb.
Bu dövrdə ASCO-nun sahil obyektləri üzrə 228,6 m³ çən dibində formalaşmış neftli şlam, 12 ton yanmış qəlib qumu, 1503,22 ton abraziv (gəmi gövdəsindən çıxan pas-boya-çınqıl-qum qarışığı), 56787,36 ton məişət çirkab suyu, 421 ton neftli döşəməaltı-lyal su, 139,568 ton sürtgü yağı, 4102,63 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, taxta, əski, şüşə, metal, butulka və s), 743,07 m³ qida qalığı, 318,75 m³ polimer əsaslı və plastmas tullantı, 67,5 m³ yağlı və neftli tullantı, 131,75 m³ rezin tullantı, 68 ədəd akkumulyator və halvanik element, 376,6 m³ istismar tullantı, 17,21 m³ elektron tullantı, 0,483 m³ tibbi tullantı aidiyyatı üzrə təhvil verilib.
İlin doqquz ayında ASCO üzrə ümumilikdə 0,943 ton kağız, 0,559 ton plastmas, 8361,236 ton qara metal, 4, 64 ton əlvan metal təkrar emala göndərilib.

Volume of various wastes handed over by ASCO during January-September was announced
"Azerbaijan Caspian Shipping Company" CJSC (ASCO) constantly pays attention to minimizing the negative environmental effects of liquid and solid wastes from the operation of ships and coastal facilities on water sources, soil and air. Necessary preventive measures are taken to prevent damage to the environment during operations.
According to the results of January-September 2022, 52,734 m³ of plastic, 567,875 m³ of food waste, 473,009 m³ of household waste (paper-cardboard, scrap, glass, metal, etc.), 71,1735 m³ of operational waste, 201 m³ of oil residues were transported from ASCO vessels, the remainder, 4172,646 m³ of groundwater, 70213,7 m³ of household waste water were disposed to experienced professionals and certified institutions with technical resources on the basis of agreement.
During this period, 228.6 m³ of oily sludge formed at the bottom of the tanks, 12 tons of burned mold sand, 1503.22 tons of abrasive (mixture of rust, paint, gravel, sand from the ship hull), 56787.36 tons of domestic sewage, 421 tons of bilge oil-containing water, 139,568 tons of lubricating oil, 4102.63 m³ of household waste (paper-cardboard, wood, scrap, glass, metal, bottles, etc.), 743.07 m³ of food waste, 318.75 m³ of polymer based and plastic waste, 67.5 m³ of oily and oil-containing waste, 131.75 m³ of rubber waste, 68 batteries and galvanic elements, 376.6 m³ of operational waste, 17.21 m³ of electronic waste, 0.483 m³ of medical waste were handed over.
In the nine months of the year, total of 0.943 tons of paper, 0.559 tons of plastic, 8361.236 tons of ferrous metal, and 4.64 tons of non-ferrous metal were sent for recycling.