Azərbaycanda inşa olunan ilk tanker suya salındı
Azərbaycanda dənizçilik sənayesi durmadan inkişaf edir. Dövlətimiz ölkədə dəniz nəqliyyatının inkişafı, Gəmiçiliyin dünyanın ən qabaqcıl, beynəlxalq standartlara tam cavab verən şirkətə çevrilməsi üçün hər cür dəstək göstərir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə nəqliyyat-logistika, o cümlədən gəmiçilik sahəsində irimiqyaslı layihələr reallaşdırılır.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) həm nəqliyyat, həm də ixtisaslaşdırılmış donanmasının gəmiqayırmanın son nailiyyətləri əsasında inşa olunan gəmilərlə mütəmadi zənginləşdirilməsi də görülən işlərin tərkib hissəsidir. Məhz dövlətimizin başçısının gəmiçilik sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğının nəticəsidir ki, təkcə son 5 ildə 20 müxtəlif təyinatlı gəmi alınaraq istismara verilib. Ümumiyyətlə, ASCO-nun donanmasının yenilənməsi planı çərçivəsində növbəti 10 ildə 70–dən çox gəminin alınması və Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikintisi planlaşdırılır. Bura tanker, quru yük, bərə, kran, sərnişin, dalğıc, təchizat-yedək, yedək, yangınsöndürən, torpaqqazan, dibdərinləşdirən gəmilər daxildir. Gəmilərin istismarı təkcə Xəzərdə öncül mövqeyimizin qorunub saxlanılmasına deyil, xarici sularda fəaliyyətin genişləndirilməsinə, o cümlədən ölkədə gəmiqayırma sənayesinin inkişafına səbəb olacaq. Bundan başqa, həmin gəmilər bir bazardan asılılığın aradan qaldırılmasına, donanmaların rəqabətqabiliyyətinin artırılmasına, Azərbaycan üzərindən tranzit yüklərin daşınmasına, Xəzərdə neft-qaz layihələrinin uğurla icrasına da böyük töhfə verəcək.
Sevindirici haldır ki, son illər donanmaların yenilənməsi prosesində yerli gəmiqayırmanın imkanlarından da istifadə olunur. Bununla bağlı “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC və “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC arasında uğurlu əməkdaşlıq edilir. İndiyədək sözügedən zavodda ASCO-nun sifarişi ilə bir liman-yedək, üç sərnişin gəmisi tikilərək təhvil verilib.
Hazırda Gəmiqayırma Zavodunda ASCO üçün iki RST12C tipli yeni nəsil tanker, iki unikal “Ro-Pax” tipli (CNF- 18C) gəmi-bərə tikilir. İnşası qrafikə uyğun davam etdirilən bu gəmilər növbə ilə 2020-ci ilin sonuna kimi təhvil veriləcək.
Artıq həmin gəmilərdən birinin – “Laçın” neftdaşıyan tankerinin gövdə hissəsinin tikintisi 100% tamamlanıb. Rəqəmlərlə ifadə etsək, bu, 860,000 xəsarətsiz iş saatı deməkdir. Qalan tikinti və quraşdırma işləri Gəmiqayırma Zavodunun yanalma körpüsündə davam etdiriləcək. Bu məqsədlə “Laçın” tankeri Zavodun tikinti-quraşdırma sahəsindən üzən dok üzərindən hidravlik arabacıqlar vasitəsi ilə suya salınıb. Gəminin inşası tam başa çatdırıldıqdan sonra dəniz-istismar sınaqlarına başlanacaq. Bütövlükdə “Laçın” tankerinin 2019-cu ilin iyununda təhvili planlaşdırılır.
ASCO-nun sifarişi əsasında inşa olunan bu tip yeni nəsil tankerlərin uzunluğu 141, eni 16.9, hündürlüyü isə 6 metrdir. Dedveyti dənizdə 7,875 T və çayda 5,447 T olan tankerlər iki ədəd hər biri 1,200kW gücə malik “Wartsila” istehsalı mühərriklərlə təchiz edilib. 11 nəfərlik heyətlə idarə olunan bu gəmilər 10 uzellə hərəkət edir. Tankerlərin hər biri xam neft və neft məhsullarının daşınması üçün ümumi tutumu 9212 kubmetr olan altı yük tankına malikdir. Unikallığı ilə seçilən bu üzən vasitələrin layihəsini Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosu hazırlayıb.
Gəminin suya salınması mərasimində iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev, Dövlət Dəniz Agentliyinin direktoru Qüdrət Qurbanov, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədri Rauf Vəliyev, SOCAR-ın vitse-prezidenti Süleyman Qasımov və “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-nin baş meneceri İmanverdi Həsənov iştirak ediblər.
Suyasalınma mərasiminə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbələri də qatılıblar. Mərasim çərçivəsində ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev və “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-nin baş meneceri İmanverdi Həsənov tələbələri Bakı Gəmiqayırma Zavodunun fəaliyyəti və burada tikilən yeni gəmilərlə yaxından tanış ediblər. Onlar bildiriblər ki, müasir gəmilərin inşası dənizçilərimiz üçün yeni iş yerlərinin açılması baxımından da önəmlidir. Rauf Vəliyev və İmanverdi Həsənov məhz təhsilində fərqlənən tələbələrin gələcəkdə həm zavodda, həm də gəmilərdə işləmək imkanlarının olduğunu qeyd ediblər.
Sonda isə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC ilə “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC arasında eyni tipli daha iki tankerin tikintisi üçün yeni müqavilə imzalanıb.
Xatırladaq ki, Bakı Gəmiqayırma Zavodu 2013-cü il sentyabrın 20-də cənab Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə rəsmi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda burada 1300-ə yaxın yerli mütəxəssis və işçi heyəti çalışır.

The first tanker constructed in Azerbaijan was launched
The maritime industry in Azerbaijan is developing steadily. Our country provides the necessary support to develop the maritime transport and to promote ASCO to become the most advanced company in the world which meets the international standards.
Under the leadership of the President Ilham Aliyev major projects on transport and logistics and shipping spheres are implemented in the country.
“Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC (ASCO) regularly provides both transportation fleet and specialized fleet with the ships constructed according to the latest shipbuilding results and this is also a part of the measures taken. As a result of special attention and care of the President to the maritime industry, 20 different ships were purchased and put into operation over the past 5 years. Generally, within the framework of the renovation plan of ASCO fleet it is planned to purchase more than 70 ships and to construct in Baku Shipyard within the next 10 years. These ships include tankers, dry cargo, ferry, crane, passenger, diving, supply-towing, towing, fire extinguishing, sand-dredging and dredging vessels. Exploitation of the ships will contribute both to preserve the leading position of the country in the Caspian Sea and to expand activities in the foreign waters and to develop shipbuilding industry in the country. Moreover, those ships will contribute to eliminate the dependence on one market, to increase the competitiveness of the fleets, to transport transit cargos over Azerbaijan and to successfully implement oil and gas projects in the Caspian Sea.
Fortunately, the resources of the local shipbuilding are also applied in the fleet renovation process in the recent years. “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC and “Baku Shipyard” LLC are successfully cooperating in this regard. Till now, one tow-ship and three passenger ships were constructed in the mentioned shipyard on the order of ASCO and were delivered.
Currently, two RST12C new generation tankers and two unique “Ro-Pax” (CNF- 18C) ferry boats are constructed in Baku Shipyard for ASCO. These ships, which are constructed according to the schedule, will be delivered by the end of 2020.
Construction of the hull of one of these vessels – “Lachin” oil tanker has been completed by 100%. In figures, this means 860,000 no injury working hours. The remaining construction and installation works will be conducted on the berth bridge of Baku Shipyard. For this purpose, the tanker “Lachin” was floated out by the hydraulic carriers over the floating dock from the construction-installation site of the shipyard. Once the construction of the ship is completed, the sea exploitation tests will start. In general, “Lachin” tanker is scheduled to be delivered in June 2019.
This type of new generation tankers, constructed on the order of ASCO, are 141 m in length, 16.9 m in width and 6 meters in height. The tankers with the deadweight of 7,875 T in the sea and 5,447 T in the river are equipped with two 1200Kw “Wartsila” engines. These ships have a crew of 11 people and move at the speed of 10 knots. Each tanker has six tanks with a total capacity of 9212 cubic meters for transportation of crude oil and oil products. The design of these unique floating vessels was developed by the Odessa Maritime Engineering Bureau.
The minister of economy Shahin Mustafayev, the director of the State Maritime Agency Gudrat Gurbanov, the chairman of the “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC Rauf Valiyev, the vice president of SOCAR Suleyman Gasimov and the general manager of Baku Shipyard LLC Imanverdi Hasanov participated in the launching ceremony of the ship.
The students of the Azerbaijan State Maritime Academy also attended the launching ceremony. At the ceremony, the chairman of ASCO Rauf Veliyev and the general manager of Baku Shipyard LLC Imanverdi Hasanov informed the students about the activities of Baku Shipyard and the new ships that have been constructed in this shipyard. They stated that construction of modern ships is important for our seamen in terms of new work places. Rauf Veliyev and Imanverdi Hasanov noted that the students with high academic results had an opportunity to work both in the shipyard and on the ships.
At the end, “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC and “Baku Shipyard” LLC signed a new contract to construct two more new tankers of the same type. It should be noted that “Baku Shipyard” LLC started to operate officially on September 20th, 2013 with participation of the President Ilham Aliyev. Currently, 1300 local experts and staff are working there.