Tbilisidə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu ilə əlaqədar iclas keçirilib
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafına dair İşçi qrupunun və təşkilatın Ümumi yığıncağının iclası keçirilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan və Polşanın əlaqədar qurumlarının qatıldığı iki günlük toplantıda ölkəmiz “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Bakı Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanı” ASC-nin nümayəndələri ilə təmsil olunub. İclasda ASCO sədri Rauf Vəliyev və digər ASCO nümayəndələri də iştirak ediblər.
Ümumi yığıncaqda TBNM Beynəlxalq Assosasiyasının (BA) Hüquqi Şəxslər Birliyinin (HŞB) İdarə Heyətinin tərkibinə dəyişiklik edilməsi, TBNM BA-nın HŞB-nin Ümumi yığıncağının və 2021-ci il üçün maliyə-təsərrüfat fəaliyyətinə dair audit hesabatının təsdiqlənməsi ətrafında müzakirə aparılıb.
İclasda TBNM BA-nın HŞB-nin 2022-ci ilin 9 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları, TBNM-in potensialından səmərəli istifadə edilməsi, marşrutla yüklərin fasiləsiz və daha effektiv daşınması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İşçi qrupunun iclasında Ümumi yığıncaq zamanı müzakirə olunan bəzi məsələlər təsdiq edilib.
Ümumi yığıncaqda Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Konsorsiumuna (BTNK) daxil olan bəzi logistika şirkətləri tərəfindən razılaşdırılmamış qiymət artımı, limanlarda konteyner və vaqonların uzun müddət yığılıb qalmasının aradan qaldırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsi də müzakirə mövzusu olub.

A meeting was held in Tbilisi on the Trans-Caspian International Transport Route
A meeting of the working group and the Organization General Assembly on developing the Trans-Caspian International Transport Route (TBNM) was held in Tbilisi, Georgia.
At the two-day meeting attended by the relevant agencies of Azerbaijan, Turkey, Georgia, Kazakhstan and Poland our country was represented by authorities from “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC (ASCO), Azerbaijan Railways CJSC, Baku International Sea Trade Port CJSC, Baku Hovsan International Sea Trade Port OJSC. ASCO Chairman Rauf Valiyev and other ASCO representatives also attended the meeting.
Discussions were made at the General Assembly around the issues such as the amendment to the composition of the Management Board of the TBNM International Association Union of Legal Entities and the approval of the audit report on TBNM merchandising activities for 2021.
The results of the activities of the TBNM IA for the nine months of 2022, efficient use of the capacity of the TBNM, continuous and more effective transportation of cargoes by route were exchanged at the meeting.
Some issues discussed during the General Assembly were approved at the meeting held by the Working Group.
The issues pertaining uncoordinated rate increase by some logistics companies, components of International Trans-Caspian Transportation Consortium (TCTC), measures to eliminate the long-term layup of containers and trains at ports were also discussed at the General Assembly.