Tbilisidə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu ilə əlaqədar iclas keçirilib
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafına dair İşçi qrupunun və təşkilatın Ümumi yığıncağının iclası keçirilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan və Polşanın əlaqədar qurumlarının qatıldığı iki günlük toplantıda ölkəmiz “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Bakı Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanı” ASC-nin nümayəndələri ilə təmsil olunub. İclasda ASCO sədri Rauf Vəliyev və digər ASCO nümayəndələri də iştirak ediblər.
Ümumi yığıncaqda TBNM Beynəlxalq Assosasiyasının (BA) Hüquqi Şəxslər Birliyinin (HŞB) İdarə Heyətinin tərkibinə dəyişiklik edilməsi, TBNM BA-nın HŞB-nin Ümumi yığıncağının və 2021-ci il üçün maliyə-təsərrüfat fəaliyyətinə dair audit hesabatının təsdiqlənməsi ətrafında müzakirə aparılıb.
İclasda TBNM BA-nın HŞB-nin 2022-ci ilin 9 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları, TBNM-in potensialından səmərəli istifadə edilməsi, marşrutla yüklərin fasiləsiz və daha effektiv daşınması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İşçi qrupunun iclasında Ümumi yığıncaq zamanı müzakirə olunan bəzi məsələlər təsdiq edilib.
Ümumi yığıncaqda Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Konsorsiumuna (BTNK) daxil olan bəzi logistika şirkətləri tərəfindən razılaşdırılmamış qiymət artımı, limanlarda konteyner və vaqonların uzun müddət yığılıb qalmasının aradan qaldırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsi də müzakirə mövzusu olub.

В Тбилиси состоялось совещание по Транскаспийскому Международному Транспортному Маршруту
В столице Грузии, Тбилиси состоялось заседание рабочей группы и общее собрание организации по развитию Транскаспийского Международного Транспортного Маршрута (ТМТМ).
В двухдневной встрече на которой приняли участие соответствующие учреждения Азербайджана, Турции, Грузии, Казахстана и Польши, наша страна была представлена руководителями ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), ЗАО «Азербайджанские Железные Дороги», ЗАО «Бакинский Международный Морской Торговый Порт», ОАО «Бакинский Говсанский Международный Морской Торговый Порт». На встрече также приняли участие председатель ASCO Рауф Велиев и другие представители ASCO.
На общем собрании состоялось обсуждение об изменениях в составе Совета Управления (СУ) Объединения Юридических Лиц (ОЮЛ) Международной Ассоциации (ТМТМ) и утверждении аудиторского заключения о финансово-хозяйственной деятельности за 2021 год.
На совещании был проведен обмен мнениями об итогах деятельности ОЮЛ ТМТМ за 9 месяцев 2022 года, эффективном использовании потенциала ТМТМ, бесперебойной и более эффективной перевозке грузов по маршруту.
На заседании рабочей группы были одобрены некоторые вопросы, рассмотренные в ходе Общего Собрания.
На общем собрании также обсуждалось несогласованное повышение цен некоторыми логистическими компаниями, входящими в Международный Транскаспийский Транспортный Консорциум (МТТК), меры по устранению длительного простоя контейнеров и вагонов в портах.