ASCO-da ekologiyaya zərərin vurulmaması üçün zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür
2022-ci ilin ilk üç ayının nəticələrinə görə, ASCO gəmilərindən 21,014 m³ plastmas, 165,011 m³ qida qalığı, 118,364 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, əski, şüşə, metal və s), 24,92 m³ istismar tullantısı, 109 m³ neft qalığı, 1237 m³ döşəməaltı lyal sular, 22073,7 m³ məişət təsərrüfat çirkab su bağlanmış müqavilələr əsasında təcrübəli mütəxəssislərə və texniki resurslara malik sertifikasiyalı qurumlara təhvil verilməklə ərazilərimizdən kənarlaşdırılıb.
Bu dövrdə ASCO-nun sahil obyektləri üzrə 102,4 m³ çən dibində formalaşmış neftli şlam, 4,2 ton yanmış qəlib qumu, 418,16 ton abraziv (gəmi gövdəsindən çıxan pas-boya-çınqıl-qum qarışığı), 19131,66 ton məişət çirkab suyu, 105 ton neftli döşəməaltı-lyal su, 38,34 ton sürtgü yağı, 783,03 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, taxta, əski, şüşə, metal, butulka və s), 264,82 m³ qida qalığı, 143,85 m³ polimer əsaslı və plastmas tullantı, 26,05 m³ yağlı və neftli tullantı, 38,25 m³ rezin tullantı, 27 ədəd akkumulyator və halvanik element, 123,8 m³ istismar tullantı, 8,71 m³ elektron tullantı, 0,203 m³ tibbi tullantı aidiyyatı üzrə təhvil verilib.
Bundan başqa, qeyd edilən dövrdə Dənizkənarı Milli Park və Cəmiyyətin sahil fəaliyyət akvatoriyaları səthindən 25,95 m³ müxtəlif ölçülü əşya yığılıb təhvil verilib.
İlin ilk üç ayında ümumilikdə 0,473 ton kağız, 0,128 ton plastmas, 4042,219 ton qara metal, 2, 367 ton əlvan metal isə təkrar emala göndərilib.

ASCO pays attention to minimizing the negative impact of emissions on the environment
Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC (ASCO) constantly pays attention to minimizing the environmentally negative impact of liquid and solid emissions resulting from the operation of ships and coastal facilities on water sources, soil and atmosphere. During operations, the ASCO takes necessary preventive measures within its own capabilities.
According to the results of the first three months of 2022, 21.014 m³ of plastic, 165.011 m³ of food waste, 118.364 m³ of household waste (rags, paper-cardboard, glass, metal and other waste), 24.92 m³ of operational waste, 109 m3 of oil residues, 1237 m³ of bilge water, 22073.7 m³ of wastewater generated at ASCO territories, were disposed, on the basis of an agreement, to experienced professionals and certified institutions with technical resources.
During this period, 102.4 m³ of oil sludge formed at the bottom of the tanks, 4.2 tons of burnt mold sand, 418.16 tons of abrasive (a mixture of rust, paint, gravel and sand removed from the ship’s hull), 19131.66 tons of wastewater, 105 tons of bilge oil-containing water, 38.34 of lubricating oil, 783.03 m³ of household waste (paper and cardboard, wood, rags, glass, metal, bottles, etc.), 264.82 m³ of food waste, 143.85 m³ of polymer and plastic waste, 26.05 m³ of oily and oil-containing waste, 38.25 m³ of various rubber waste, 27 batteries and galvanic cells, 123.8 m³ of operational waste, 8.71 m³ of electronic waste, 0.203 m³ of medical waste generated at coastline structures of ASCO were disposed of in a similar way.
ASCO has also disposed 25.95 m³ of objects of various sizes collected during the indicated period from the surface of the waters of the National Seaside Park and the area of coastal activities of the Company.
In the first six months of this year, in general, 0.473 tons of paper, 0.128 tons of plastic, 4042.219 tons of ferrous scrap metal and 2.367 tons of non-ferrous metal were sent to recycling.