Türkmənistan gəmisi ASCO-nun gəmi təmiri zavodunda əsaslı təmir olunub
Türkmənistana məxsus “CM.Rahil” təchizat-yedək gəmisi “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda əsaslı təmir olunub. İşlər vaxtında və yüksək keyfiyyətlə başa çatdırılıb.
Zavodda gəminin baş və köməkçi mühərriklərinin soyuducuları, hava boruları, dayanacaq mühərriklərinin generatorları, köməkçi sükan qurğusunun elektrik mühərriki təmir edilib, xilasedici qayığın kran-balkasının sınaq işləri yerinə yetirilib.
Bundan başqa, gəminin burun hissəsində yerləşən braşpil qurğusu əsaslı təmir olunub, yedək bucurqadının hidravlik boru sistemləri dəyişdirilib. T1016 tipli yanğından mühafizə siqnalizasiya sistemi tüstü və istilik detektorları ilə birlikdə yoxlanılıb.
Tərsanə təmiri zamanı isə gəminin hərəkət-sükan kompleksi, dib-yan armaturları, protektor qurğuları təmir edilib. Üzməsinə təhlükə yaradan gövdənin sualtı və suüstü hissəsində zədələnmiş sahələr dəyişdirilib və gəmi üzrə rəngləmə işləri yerinə yetirilib.
Təmirdən sonra gəmi dəniz sınağına çıxarılıb, uğurla başa çatan sınaqdan sonra gəmi heyət və Registr təsnifatı nümayəndələrinə təhvil verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, “CM.Rahil” təchizat-yedək gəmisinin uzunluğu 59,25, eni 14,95 metrdir. Üzən vasitə CAT3516B tipli iki ədəd baş mühərriklə təchiz olunub.
Qeyd edək ki, ASCO regionda güclü gəmi təmiri bazasına malikdir. Şirkətin tərkibində “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodu və Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodu fəaliyyət göstərir. Bu zavodlarda mütəmadi olaraq yerli gəmilərlə yanaşı, xarici ölkələrə məxsus gəmilərin yüksək keyfiyyətlə təmiri həyata keçirilir.

В судоремонтном заводе ASCO произведен капитальный ремонт туркменского судна
Судоремонтный завод «Биби-Эйбат» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) завершил капитальный ремонт принадлежащего Туркменистану буксирно-снабженческого судна «CM.Rahil». Ремонт был завершен своевременно и с высоким качеством.
В ходе работ на заводе были отремонтированы охладители главного и вспомогательного двигателей, воздушные трубы, генераторы двигателей, электродвигатель вспомогательного рулевого устройства, а также выполнены работы по испытанию кран-балки спасательной шлюпки.
Наряду с этим, выполнен капитальный ремонт брашпильного устройства, расположенного в носовой части судна, заменены гидравлические системы трубопроводов буксирных лебедок. Проверена система противопожарной сигнализации типа T1016, включая детекторы дыма и температуры.
В ходе докового ремонта отремонтированы движительно-рулевой комплекс, донно-боковые арматуры, протекторные установки судна. Заменены также поврежденные участки надводной и подводной части корпуса, представляющие угрозу для плавания, с последующей окраской корпуса судна.
После ремонта судно прошло морские испытания. После успешных испытаний судно передано экипажу и представителям Регистра.
Для сведения отметим, что длина буксирно-снабженческого судна «CM.Rahil» составляет 59,25, ширина — 14,95 метров. Плавсредство оснащено двумя главными двигателями CAT3516B.
Отметим, что ASCO обладает мощной судоремонтной базой в регионе. В состав компании входят Судоремонтный завод «Биби-Эйбат» и Судоремонтно-строительный завод «Зых», осуществляющие регулярный и высококачественный ремонт не только местных судов, но и судов, принадлежащих иностранным государствам.