DDA-nın əməkdaşlarına “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illiyi (1858-2018)” yubiley medalı təqdim olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illiyi (1858-2018)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif edilən Dövlət Dəniz Agentliyinin əməkdaşlarına medalların təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Dəniz Agentliyinin direktoru Qüdrət Qurbanov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2018-ci il “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilib. Məhz, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin (ASCO) 160 illiyinin 2018-ci ilə təsadüf etməsini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirən Dövlət Dəniz Agentliyinin direktoru Qüdrət Qurbanov Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin yubileylə əlaqədar bir sıra yaddaqalan, möhtəşəm tədbirlər gerçəkləşdirdiyini deyib.
Qüdrət Qurbanov Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin dəniz nəqliyyatı işçilərinə “Əməkdar mühəndis” fəxri adının verilməsi, dəniz nəqliyyatı işçilərinin “Əmək ordeni”, “Tərəqqi medalı”, “Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” medalı ilə təltif edilməsi haqqında imzaladığı sərəncamı dənizçilərə olan diqqət və qayğı kimi dəyərləndirib.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, istər Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin ölkənin siyasi rəhbərliyində olduğu dövrlərdə, istərsə də cənab İlham Əliyevin hakimiyyəti illərində gəmiçilik sahəsinin inkişafına daim qayğı göstərilib. Yükdaşımalarda, neft-qaz layihələrində iştirak edən müasir tipli gəmilərin alınması, uğurla reallaşan gəmilərin tikintisi, xarici sularda yeni gəmilərin istismara verilməsi, dənizçilərin sosial rifahının daha da yaxşılaşdırılması, peşəkar dənizçi kadrlarının hazırlanması istiqamətində görülən işlər bunun bariz nümunəsidir.
Bundan başqa, Rauf Vəliyev xüsusi vurğulayıb ki, 160 illik yubiley ərəfəsində gəmiçilik sahəsində fəaliyyətə görə Milli Məclisin təsis etdiyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidentin təsdiqlədiyi iki yeni – “Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illiyi (1858-2018)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı da dənizçilərə diqqətin əyani sübutudur.
Son beş illik fəaliyyətə nəzər salan Rauf Vəliyev bu müddətdə görülən işlər nəticəsində qarşıya qoyulan hədəflərə nail olunduğunu bildirib. Sədr bundan sonrakı hədəflərə çatmaq üçün də dənizçilərin əzmkarlıqla çalışacaqlarına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra Gəmiçiliyin 160 illik yubileyi münasibətilə ASCO-nun sədri Rauf Vəliyevin sərəncamına əsasən yubiley medalı ilə təltif olunan dənizçilərə medallar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, tədbirdə Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illik yubileyi münasibətilə Dövlət Dəniz Agentliyinin direktoru Qüdrət Qurbanovun əmrinə əsasən dəniz nəqliyyatı sahəsində çalışan mütəxəssislər “Donanmanın Fəxri İşçisi” adı və döş nişanı ilə təltif ediliblər.

The employees of SMA were awarded commemorative medals for “160th anniversary (1858-2018) of the Azerbaijan Caspian Shipping Company”
A ceremony was held to present the commemorative medals of the Republic of Azerbaijan for the “160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (1858-2018)” to employees of the State Maritime Agency of the Republic of Azerbaijan.
Gudrat Gurbanov, the director of the State Maritime Agency, who made a keynote speech at the event noted that 2018 has been declared the “Year of the Azerbaijan Democratic Republic” by the decree of Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. He further added celebration of the 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) in 2018 is particularly remarkable as several important events were held to mark the anniversary Caspian Shipping Company in the same year with 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic.
Gudrat Gurbanov also stressed that the decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan in connection with the 160th anniversary of Azerbaijan Caspian Shipping Company in order to grant honorary title “Honored Engineer” to sea transport workers and award them with the Order of Labor, the Tereggi (Progress) Medal and the medals “For services in Shipping” are the clear indicator of care and attention to sailors.
Rauf Veliyev, Chairman of the CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) noted that both the national leader Heydar Aliyev and the country president Mr. Ilham Aliyev provided consistent care and attention to the development of the shipping sector. The purchase of modern vessels to involve in the cargo transportation and oil and gas projects, the successful construction of vessels, the commissioning of new vessels in foreign waters, the improvement of the social welfare of seafarers, the training of professional personnel are the good examples.
Along with this, Rauf Veliyev also stressed the establishment of two new medals by the Milli Majlis and the President of the Republic of Azerbaijan on the eve of the 160th anniversary of the Shipping Company – the medal of the Republic of Azerbaijan “For services in shipping” and the medal of the Republic of Azerbaijan on “160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (1858- 2018)”, which he described as the strong attention paid by the state to the development of maritime transport in the country.
Describing the activities of the Shipping Company over the past five years, Rauf Veliyev also reported on the achievement of the Company as the result of dedicated works during this period. The Chairman also expressed his confidence that the sailors would continue to work diligently in order to accomplish the given tasks.
Later, seamen were awarded commemorative medals by the order of ASCO Chairman Rauf Veliyev, on the occasion of the 160th anniversary of the shipping company.
It is worth emphasizing that a number of specialists of the maritime transport were awarded the title and medal of “Honorary worker of the Fleet” by the order of Gudrat Gurbanov, director of the State Maritime Agency, on the occasion of the 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company.