Xəzərin Azərbaycan sektorunda naviqasiyanın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi müzakirə olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), SOCAR, Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Hidroqrafiya İdarəsi və “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə  Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda naviqasiyanın təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair görüş keçirilib.
ASCO-nun təşəbbüsü ilə baş tutan görüşdə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması məqsədilə istismarı başa çatmış dəniz özülləri, estekadalar və digər metal konstruksiyaların dəniz dibindən kəsilərək çıxarılması, bununla əlaqədar dəniz xəritələrinin yenidən nəşri, Hidroqrafiya İdarəsi tərəfindən Azərbaycan bayrağı altında üzən gəmilər üçün Xəzərin elektron xəritəsinin yenilənməsi, Azərbaycan Respublikası ərazisində qeydiyyatdan keçmiş limanların dəniz akvatoriyası və gəmilərin yanalma körpülərinin yeni  nəşr xəritələrində göstərilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrin nəticəsində qərara gəlinib ki, SOCAR Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda gördüyü işlər (özüllərin tikintisi, təmiri itismarı başa çatmış özüllərin sökülməsi, sualtı boru xətlərinin çəkilməsi-sökülməsi və s) barədə HDQ Hidroqrafiya İdarəsinə, eləcə də Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinə məlumat verəcək.
HDQ-nin Hidroqrafiya İdarəsi ilk növbədə Səngəçalda (N.Nərimanov NQÇİ) SOCAR tərəfindən görülmüş işlərə müvafiq olaraq dəniz xəritələrinin yenilənməsini, Xəzər dənizinin elektron xəritələrinin müvafiq standart və tələblərə uyğunlaşdırılmasını, Azərbaycan Respublikası ərazisində qeydiyyatdan keçmiş limanların dəniz akvatoriyası və gəmilərin yanalma körpülərinin yeni  nəşr xəritələrində göstərilməsini, naviqasiya ədəbiyyatlarının korrektəsini təmin edəcək.
Bundan başqa, gəmi heyəti dənizdə xəritələrdə göstərilməyən uyğunsuzluq aşkar etdikdə (hər hansı üzən obyekt, dərinliklərin dəyişdirilməsi və s.) ASCO-ya məlumat verməli, öz növbəsində ASCO həmin məlumatların Hidroqrafiya İdarəsinə ötürülməsini təmin etməlidir.
Görüşdə sözügedən işlərin icrasına nəzarət məqsədilə aidiyyatı qurumların əməkdaşlarından ibarət komissiyanın yaradılması və komissiya üzvlərinin ayda bir dəfə toplanması barədə razılığa da gəlinib.

The issue of ensuring navigation safety in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea discussed
Representatives of Azerbaijan Caspian Shipping Company, (ASCO), SOCAR, the State Agency for Maritime and Port Management, the Hydrographic Department of the Naval Forces and the Baku International Sea Trade Port CJSC held a meeting held on ensuring navigation safety in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
During the meeting, initiated by ASCO, the participants discussed such issues as the removal of expired jackets, piers and other metal structures from the seabed in order to improve the environmental situation, the re-publishing of nautical charts in this regard, update of the electronic map of the Caspian Sea for ships, sailing under the Azerbaijani flag, by the Hydrographic Office, displaying the marine waters of ports and berths registered in the territory of the Republic of Azerbaijan on the maps of the new edition.
As a result of the discussions, it was decided that SOCAR will provide the Hydrographic Department of the Naval Forces, as well as the State Agency for Maritime and Port Administration with information on the work (construction and repair of jackets, dismantling of expired deep-water jackets, construction and dismantling of underwater pipelines, etc.) carried out by the company in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
The Hydrographic Department of the Naval Forces will first ensure the updating of nautical charts in accordance with the work carried out by SOCAR in Sangachal (OGED named after N. Narimanov), bringing electronic maps of the Caspian Sea in compliance with standards and requirements, displaying the sea water area of ports and berths of ships registered on the territory of the Republic of Azerbaijan, on the maps of the new edition, as well as updating the literature on navigation.
In addition, if the ship's crew detects a discrepancy that is not reflected on the charts (any floating object, changes in depths, etc.); the crew members provide information to ASCO, which, in its turn, ensures the transfer of this information to the Hydrographic Department.
At the meeting, the participants also agreed on the creation of a commission, comprised of employees of the relevant agencies, to monitor the implementation of the listed works, as well as to hold meetings of the commission members once a month.