ASCO koronavirusla bağlı ehtiyat tədbirlərini gücləndirib
Çində ortaya çıxan və artıq dünyanın bir neçə ölkəsində də aşkarlanan koronavirusla (“2019-nCoV”) bağlı “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) ehtiyat tədbirlərini davam etdirir.
ASCO sədri Rauf Vəliyevin tapşırığı ilə şirkətin balansında olan gəmilərdə, struktur idarələrin ərazilərində, keçid-mühafizə postlarında və yeməkxanalarında mütəmadi olaraq aparılan dezinfeksiya işlərinə nəzarət gücləndirilib.
Müəyyənləşdirilmiş qrafikə əsasən, 24 fevral 2020-ci il tarixində ASCO-nun Xəzər Dəniz Neft Donanmasının inzibati binasında, “General Əsədov”, “Lütoqa”, “İrgiz” və “Ədalət Gülməmmədov” gəmilərində, eləcə də Dəniz Nəqliyyatı Donanmasının “Bəstəkar Qara Qarayev” və “Naxçıvan” gəmilərində tələblərə uyğun dezinfeksiya işləri aparılıb.
İşlər xüsusi lisenziya əsasında fəaliyyət göstərən və bu sahə üzrə ixtisaslaşmış şirkətlə birlikdə Sosial inkişaf və nəqliyyat şöbəsinin əməkdaşlarının müşayiəti ilə həyata keçirilir.
Tapşrığa uyğun olaraq dezinfeksiya tədbirləri xüsusi qrafiklə gəmilərdə ayda bir dəfə, sahildə yerləşən strukturların inzibati binaları və ərazilərində isə iki dəfə yerinə yetiriləcək. Səlahiyyətli qurumların göstəriş və təlimatlarına müvafiq olaraq sanitar-gigiyenik tədbirlərin təkrarlanması da diqqətdə saxlanılır.
Bütün bunlarla bərabər, sahil heyətinin virusa yoluxmasına qarşı yönəlmiş tədbirlər çərçivəsində ASCO-nun “Dənizçilər poliklinikası” MMC-nin həkimləri ciddi maarifləndirmə işləri aparırlar.

Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) continues precautionary measures in connection with coronavirus (“2019-nCoV”), which first appeared in China and has already been detected in several countries of the world.
Upon the instruction of ASCO Chairman, Rauf Valiyev, disinfection activities are regularly carried out on the ships, which are on the balance of the company, the territory of structural units, as well as checkpoints and canteens.
According to the established schedule, on February 24, 2020 appropriate desinfection works were implemented in the administrative building of the ASCO’s Offshore Fleet, on the ships “General Asadov”, “Lyutoga”, “Irgiz” and “Adalat Gulmammadov”, as well as on the ships “Composer Kara Karaev” and “Nakhchivan” of the Marine Transport Fleet.
The work is carried out jointly with a licensed company specializing in this field, and under the supervision of employees of the Department of Social Development and Transport.
According to the instructions, disinfection will be carried out on a special schedule once a month on ships and twice in administrative buildings and areas of coastal structures. In accordance with instructions of the competent authorities, ASCO pays attention to the repeated implementation of sanitary and hygienic measures.
Along with that, as part of measures to prevent infection of employees working onshore, doctors ofs the ASCO’s Clinics for Sailors carried out serious educational work.