"RoPax" tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsinin istismara verilməsindən 4 il ötür
Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan gəmi 1 mart 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın iştirakı ilə istifadəyə verilib.
Ötən dövrdə bu gəmi-bərə ilə 1214 vaqon, 23883 yük maşını, 3844 minik avtomobili, 23739 sərnişin daşınıb.
“Azərbaycan” gəmi-bərəsinin uzunluğu 154,50, eni 17,7, bortunun hündürlüyü isə 7,5 metrdir. Hazırda yükgötürmə qabiliyyətinə görə Xəzərdəki mövcud bərələrdən böyük olan bu gəmi 100 nəfər sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq imkanına malikdir.
Qeyd edək ki, unikal dizayna malik bu gəmi-bərə “Baird Maritime” tərəfindən 2021-ci ilin ən yaxşı gəmi-bərəsi seçilib. RINA-nın hazırladığı 2021-ci ilin mühüm gəmiləri (Significant Ships of 2021) siyahısında isə dünya üzrə 50 gəmidən biri olub.

Четыре года с момента ввода в эксплуатацию парома типа 'RoPax' 'Азербайджан
Построенное на Бакинском судостроительном заводе судно было торжественно открыто 1 марта 2021 года с участием Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой.
За этот период паром перевез 1 214 вагонов, 23 883 грузовых автомобилей, 3 844 легковых автомобилей и 23 739 пассажиров.
Паром "Азербайджан" имеет длину 154,50 метра, ширину 17,7 метра и высоту борта 7,5 метра. В настоящее время это крупнейший паром на Каспийском море по грузоподъемности, способный перевозить 100 пассажиров, 56 цистерн-вагонов или 50 грузовых автомобилей/TIR.
Примечательно, что этот уникально спроектированный паром был признан "Лучшим паромом 2021 года" по версии Baird Maritime. Кроме того, он вошел в список 50 значимых судов мира в рейтинге RINA "Significant Ships of 2021".