"Xəzərin qoruyucuları: mayaklar və xalçalar" sərgisi "Suraxanı" gəmi-muzeyində - FOTOLAR
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC və “Azərxalça” ASC-nin birgə layihəsi olan “Xəzərin qoruyucuları: mayaklar və xalçalar” sərgisi öz işini ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyində davam etdirir.
Gəmi-muzeyin "Naviqasiya və kommunikasiya" zalında təşkil edilən sərgidə “Azərxalça”nın Xaçmaz emalatxanasında toxunmuş və Xəzər sahilindəki 8 mayakı əks etdirən “Amburan”, “Abşeron”, “Şüvəlan”, “Çilov”, “Nargin (Böyük Zirə)”, “Lənkəran”, “Səngi Muğan”, “Kür dili” xalçaları nümayiş olunur.
Eyni zamanda, bu zalda “Suraxanı”nın kolleksiyasına daxil olan Azərbaycanın və dünyanın məşhur mayaklarının maketləri də təqdim edilir. Ümumilikdə, tanker-muzeyin kolleksiyasında 12 fərqli mayakın maketi mövcuddur.
Bu sərgi xalçaçılıq sənətinin zənginliyini və Xəzər sahilindəki mayakların tarixi və mədəni irsini qorumağın əhəmiyyətini vurğulayır, ziyarətçilərə xalçalar və mayaklar arasındakı sıx əlaqəni göstərir və Azərbaycanın mədəniyyətinə dair maraqlı məlumatlar təqdim edir.

“Хранители Каспия: маяки и ковры” – выставка в музейном корабле “Сураханы”
Выставка “Хранители Каспия: маяки и ковры”, являющаяся совместным проектом ЗАО “Бакинский международный морской торговый порт” и ОАО “Азерхалча”, продолжает свою работу в танкере-музее “Сураханы”, принадлежащем ASCO.
В зале “Навигация и коммуникация” корабля-музея представлены ковры “Амбуран”, “Апшерон”, “Шувалан”, “Чилов”, “Наргин (Бёюк Зиря)”, “Ленкорань”, “Санги-Мугань” и “Кюр Дили”, сотканные в хачмазской мастерской “Азерхалча” и изображающие восемь маяков, расположенных на побережье Каспийского моря.
Кроме того, в этом зале демонстрируются макеты известных маяков Азербайджана и мира, входящие в коллекцию “Сураханы”. В общей сложности коллекция танкера-музея включает 12 различных маяков.
Выставка подчеркивает богатство ковродельческого искусства, важность сохранения исторического и культурного наследия маяков Каспийского побережья, демонстрирует тесную связь между коврами и маяками и предоставляет посетителям интересную информацию о культуре Азербайджана.