ASCO-nun üçüncü Ro-Pax tipli gəmi-bərəsinin tikintisi üzrə işlərin 49%-i yekunlaşıb
Orta Dəhliz üzrə şərq-qərb və əks istiqamətdə yükdaşımaların mühüm iştirakçısı olan ASCO, eləcə də bu dəhliz üzrə yükdaşımaların bütün iştirakçıları üçün böyük əhəmiyyətə malik növbəti Ro-Pax tipli unikal bərə-gəminin tikintisi davam etdirilir. Söhbət Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq hazırlanmış ASCO-nun Strateji İnkişaf Planı çərçivəsində inşa edilən sayca üçüncü milli Ro-Pax tipli gəmi-bərədən gedir.
ASCO-nun iki il əvvəl Bakı Gəmiqayırma Zavodunda yerləşdirdiyi sifarişə uyğun olaraq tikilən gəminin gövdə hissəsi üzrə işlərinin 88 faizi artıq tamamlanıb. Layihənin mühəndislik üzrə işlərinin 97, satınalma və təchizat üzrə işlərinin isə 82 faizi icra edilib.Bununla yanaşı, baş mühərriklər, yanğınsöndürmə və şirin su sistemi, həmçinin yük lifti ilə bağlı avadanlıqlar, nasoslar və elektrik panelləri artıq gəmiyə yerləşdirilib. Bütün bunları nəzərə almaqla, demək olar ki, ümumilikdə sözügedən gəminin inşasının 49 faizi geridə qalıb. Gəminin təhvil verilməsi isə gələn ilin birinci rübünə planlaşdırılır.
Yeni gəminin dizaynı 2021 və 2022-ci illərdə ASCO-nun balansına qəbul edilmiş “Azərbaycan” və “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərələri ilə eynidir.
Dedveyti dənizdə 5740 ton olacaq unikal-bərənin sürəti 14 uzel, uzunluğu 154.5, eni 17.7, bortunun hündürlüyü isə 7.5 metr təşkil edəcək. Daşıma qabiliyyətinə gəlincə, bu gəmi-bərə də eyni vaxtda 100 sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR qəbul edə biləcək.
Yeni gəmi-bərə də ASCO-nun digər bərələri ilə birgə Gəmiçiliyin yükdaşıma potensialının dayanıqlılığının qorunub saxlanılmasına, Xəzər üzərindən artan vaqon və TIR daşıma həcmlərinin qarşılanmasına mühüm töhfə verəcək. Ümumilikdə isə bu gəmi-bərə əlverişli coğrafi mövqeyə malik ölkəmizin tranzit potensialının reallaşdırılmasında, Azərbaycan üzərindən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin daha da inkişafında xüsusi rol oynayacaq.
Qeyd edək ki, Ro-Pax tipli gəmilərin inşası ölkəmizdə həyata keçirilənədək gəmi-bərələr xaricdə tikilərək Azərbaycana gətirilirdi. Bu zaman onların Volqa-Don kanalından Xəzərə maneəsiz daxil ola bilməsi üçün eni, uzunluğu və hündürlüyü qısaldılırdı. Nəticədə isə sahə itkisinə yol verilirdi və bu da birbaşa yükdaşımaların həcminin azalmasına təsir göstərirdi. İşin Bakı Gəmiqayırma Zavodunda həyata keçirilməsi sözügedən problemləri tam aradan qaldırdı. Belə ki, unikal dizayna malik bu tip gəmilər Xəzərdə mövcud vəziyyət, gəmiçiliyin vaqon, TIR və sərnişin daşımaları üzrə tələbatı və gözləntiləri nəzərə alınmaqla ən optimal variant hesab olunur.

49% of the construction work on ASCO’s third Ro-Pax type ferry has been completed
The construction of ASCO’s third Ro-PAX type ferry, which plays an important role in freight transportation along the Middle Corridor in the East-West and return directions, is ongoing.
This is the third ferry of its type, being built as part of ASCO’s strategic development plan, developed in accordance with the directives of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev. The construction of the vessel’s hull is 88 percent complete, engineering works are 97 percent complete, and procurement and supply processes are 82 percent complete. The main engines, fire suppression and freshwater systems, cargo lift equipment, pumps, and electrical panels have already been installed. Overall, 49 percent of the total project work has been completed. The ferry is scheduled to be delivered in the first quarter of next year.
The design of the new ship is identical to the "Azerbaijan" and "Zarifa Aliyeva" ferries, which were added to ASCO's fleet in 2021 and 2022.
The new ferry will have a deadweight capacity of 5,740 tons, a maximum speed of 14 knots, a length of 154.5 meters, a width of 17.7 meters, and a hull height of 7.5 meters. It will be capable of simultaneously carrying 100 passengers, 56 tank wagons, or 50 trucks/TIR.
The ferry, along with other ASCO vessels, will make a significant contribution to maintaining the company’s freight transport capacity, realizing the country’s transit potential, and enhancing transport corridors passing through Azerbaijan.
Prior to the construction of Ro-PAX type ferries in Azerbaijan, such vessels were built abroad and imported into the country. Their dimensions were reduced to pass through the Volga-Don Canal, which limited cargo capacity. Now, such vessels are being built at the Baku Shipyard, considering all modern requirements for the transportation of wagons, trucks/TIR, and passengers on the Caspian Sea.