ABŞ limanına müstəqil Azərbaycan bayrağı altında ilk gəmi yan alıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) donanmasına yeni əlavə edilən “Handysize” tipli “Xocalı” gəmisinin ilk səfəri uğurla yekunlaşıb.
Gəmi Cənubi Koreyanın “Bukpyung” limanından qəbul etdiyi 30800 ton sement yükünü Amerika Birləşmiş Ştatlarının “Portland” limanına çatdırıb, artıq yük gəmidən boşaldılıb.
20 gün davam edən səfər çərçivəsində “Xocalı” ümumilikdə 8390 kilometr məsafə qət edib.
Bu səfərlə Azərbaycanın gəmiçilik tarixində ilk yaşanıb. Belə ki, “Xocalı” müstəqil Azərbaycan bayrağı altında ABŞ limanına yan alan ilk gəmi olub.
Qeyd edək ki, “Xocalı” bu ilin mayda Çində istismara verilib. Ümumilikdə 38593 ton yükgötürmə imkanına malik olan gəminin uzunluğu 180, eni 30, bortunun hündürlüyü 15, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 knotdur. Suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara belə rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
“Xocalı" Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri rəhbər tutularaq hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində alınan "Handysize" tipli ilk gəmidir.

The first vessel under the flag of independent Azerbaijan moored in American port
Handysize type vessel "Khojaly" which joined the fleet of Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) successfully completed its first voyage.
The vessel delivered 30.8 thousand tons of cement from South Korean port of Bukpyung to the port of Portland in the United States, the vessel was unloaded.
During the 20-day journey, "Khojaly" covered 8,390 kilometers.
"Khojaly" became a pioneer in the history of Azerbaijani shipping, entering American port under the flag of an independent state.
It should be noted that "Khojaly" was commissioned in China in May of this year. Length of the vessel with a deadweight capacity of 38,593 tons is 180, width is 30, height of the side is 15, draft is 10.47 meters, maximum speed is 15.7 knots. Due to maximum load capacity, waterline allows it to easily enter many shallow harbors.
"Khojaly" is the first "Handysize" type vessel purchased under tasks and recommendations of President Ilham Aliyev and acquired within the framework of Strategic Shipping Development Program adopted by ASCO Supervisory Board.