ABŞ limanına müstəqil Azərbaycan bayrağı altında ilk gəmi yan alıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) donanmasına yeni əlavə edilən “Handysize” tipli “Xocalı” gəmisinin ilk səfəri uğurla yekunlaşıb.
Gəmi Cənubi Koreyanın “Bukpyung” limanından qəbul etdiyi 30800 ton sement yükünü Amerika Birləşmiş Ştatlarının “Portland” limanına çatdırıb, artıq yük gəmidən boşaldılıb.
20 gün davam edən səfər çərçivəsində “Xocalı” ümumilikdə 8390 kilometr məsafə qət edib.
Bu səfərlə Azərbaycanın gəmiçilik tarixində ilk yaşanıb. Belə ki, “Xocalı” müstəqil Azərbaycan bayrağı altında ABŞ limanına yan alan ilk gəmi olub.
Qeyd edək ki, “Xocalı” bu ilin mayda Çində istismara verilib. Ümumilikdə 38593 ton yükgötürmə imkanına malik olan gəminin uzunluğu 180, eni 30, bortunun hündürlüyü 15, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 knotdur. Suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara belə rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
“Xocalı" Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri rəhbər tutularaq hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində alınan "Handysize" tipli ilk gəmidir.

Первое судно под флагом независимого Азербайджана пришвартовалось в порту США
Успешно завершен первый рейс судна типа Handysize «Ходжалы», пополнившего флот ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
Судно доставило 30,8 тыс. тонн цемента из южнокорейского порта Бакпюнг, в порт Портленд в США, груз был выгружен с судна.
За время путешествия, продолжавшегося 20 дней, «Ходжалы» преодолел 8390 километров.
«Ходжалы» стало первым судном в истории пароходства Азербайджана, вошедшим в порт США под флагом независимого государства.
Следует отметить, что «Ходжалы» был сдан в эксплуатацию в Китае в мае этого года. Длина судна грузоподъемностью 38 593 тонны – 180, ширина – 30, высота борта – 15, осадка – 10,47 метра, максимальная скорость – 15,7 узла. Благодаря максимальной грузоподъемности ватерлиния позволяет ему легко заходить во многие мелководные гавани.
"Ходжалы" является первым судном типа "Handysize", приобретённым, руководствуясь указаниями и рекомендациями президента Ильхама Алиева, в рамках принятой Наблюдательным советом ASCO Программы стратегического развития судоходства.