Ro-Pax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi dünyanın ən yaxşı 50 gəmisi sırasında yer alıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) RoPax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi Britaniya Kral Dəniz Mühəndisləri Cəmiyyətinin (RİNA) "Significant Ship 2021" reytinqinə əsasən dünyanın ən yaxşı 50 gəmisi siyahısına daxil edilib. Bu, Cəmiyyətin mütəmadi dərc etdiyi siyahıda əksini tapıb.
Dünyanın ən qədim gəmiqayırma cəmiyyətinin seçiminə görə ASCO-nun təcrübəli mütəxəssisləri ilə birgə Odessanın Dəniz Mühəndisləri Bürosunun hazırladığı layihə əsasında inşa olunan “Azərbaycan” gəmi-bərəsi təyinatı, ölçüsü və tipi baxımından dünyanın 50 ən yaxşı gəmilərindən hesab olunur.
RİNA-nın şərtlərinə görə, ekspertlər ötən il istifadəyə verilən gəmiləri nəzərdən keçirərək rəylərini bildirir və buna əsasən də siyahını müəyyən edirlər.
Ən yaxşıların seçimi zamanı dünya sularında üzən kruiz laynerlərin, bərələrin, supertankerlərin, konteyner və avtomobil daşıyan gəmilərin əsas texniki parametrləri əsas götürülür.
“Azərbaycan” gəmi-bərəsi 100 nəfər sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq imkanına malikdir.
ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa edilən gəmi-bərə 1 mart 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın iştirakı ilə istifadəyə verilib.

Ro-Pax type ferry-vessel Azerbaijan was ranked among the top 50 vessels in the world
According to the ranking "Significant Ship 2021" published by the British Royal Institution of Naval Architects (RINA), the Ro-Pax type ferry vessel "Azerbaijan" owned by “Azerbaijan Caspian Shipping” CJSC (ASCO) was included in the ranking list of the top 50 vessels of the world. This was reflected in the ranking list regularly published by the Institution.
According to the choice of the oldest shipbuilding institution in the world, the ferry-vessel “Azerbaijan”, built on the basis of the project developed by the Bureau of Marine Engineers of Odessa in collaboration with the experienced specialists of ASCO, is considered one of the top 50 vessels in the world in terms of design, size, and type.
Under the terms of the RINA, experts provide their opinion upon reviewing vessels that were launched last year and identify the list based on such opinions.
The process of selection of the best vessels is carried out on the basis of the key technical parameters of cruise planners, ferries, supertankers, container, and vehicle carrying vessels.
The ferry vessel "Azerbaijan" is capable of carrying 100 passengers, 56 cistern-type freight cars, or 50 trucks / TIR vehicles.
The ferry vessel which was built by the Baku Shipyard under the order of ASCO was commissioned on the 1st of March 2021 with the participation of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva.