43 nəfər sərnişin “Professor Gül” gəmi-bərəsi ilə Qazaxıstana yola salınıb
Koronavirus pandemiyası ilə bağlı sərhədlərin bağlanması səbəbindən Azərbaycanda qalan 35 nəfər Qazaxıstan və bu ölkədə yaşamaq icazəsi olan 7 nəfər Azərbaycan, 1 nəfər Rusiya vətəndaşı dəniz yolu vasitəsilə Qazaxıstana yola salınıb.
Xüsusi karantin rejimində tətbiq olunan yumşalmalar və iki ölkə arasında əldə olunan razılıq əsasında sərnişinlər “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Professor Gül” gəmi-bərəsi ilə 19 may saat 22:30-da Ələt qəsəbəsində yerləşən Bakı limanından Kurık limanına göndərilib.
Sərnişinlərin hər biri yola salınmazdan öncə koronavirusa qarşı testdən keçiblər. Həmin şəxslərdə koronavirus aşkar edilməyib. Sərnişinlərin test xərclərini ASCO üzərinə götürüb.

43 пассажира были отправлены в Казахстан на корабле «Профессор Гюль»
35 граждан Казахстана, 7 граждан Азербайджана и 1 гражданин России, имеющих разрешение на проживание в Казахстане, оставшихся здесь из-за закрытия границ в связи с коронавирусом, были отправлены в Казахстан морским путем.
В связи со смягчением карантинного режима и на основе договоренности между двумя странами, 19 мая в 22:30 пассажиры отправились на борту паромного судна «Профессор Гюль» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» из Бакинского порта, расположенного в поселке Алят, в порт Курык.
Перед отправкой все пассажиры прошли тест на коронавирус. Ни у одного из них не был выявлен этот вирус. ASCO взяла на себя расходы на тестирование пассажиров.