ADDA və ADK-ya 2020-2021-ci tədris ili üzrə plan yerləri açıqlanıb
Dövlət sifarişinə uyğun olaraq 2020/2021–ci tədris ilində ASCO-nun Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasına ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə ayrılan plan yerlərinin sayı açıqlanıb.
ADDA-nın bakalavriat səviyyəsi üçün Azərbaycan, rus və ingilis dili bölmələri üzrə ümumilikdə 200 yer ayrılıb. Plan yerlərinin 80-i Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi (Azərbaycan bölməsi 50 yer, Rus bölməsi 15, İngilis bölməsi 15),  25-i Elektrik və elektronika mühəndisliyi, 80-i Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi (Azərbaycan bölməsi 50 yer, Rus bölməsi 15, İngilis bölməsi 15), 15-i Gəmiqayırma və gəmi təmiri mühəndisliyi ixtisasının payına düşür.
2020-2021-ci il tədris ilindən ASCO-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dənizçilik Kollecinə qəbul da bərpa olunub.
Kollecə qəbul Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi (15 yer), Gəmi enerji avadanlıqlarının və avtomatik vasitələrin təmiri (15 yer)  və Gəmi sürücülüyü (15 yer) ixtisası üzrə aparılacaq. Bu ixtisaslar üzrə ümumilikdə 45 yer ayrılıb. Onlardan 30-u dövlət hesabına, 15-i ödənişli əsaslarladır.
Dənizçilik Kollecinə qəbul yalnız tam orta təhsil bazası (yəni 11 illik) üzrə aparılır. Burada müsabiqə orta məktəbdə keçirilən buraxılış imtahanının nəticələrinə əsasən aparılacaq.
ADDA-nın magistratura səviyyəsinə tələbə qəbulu isə dörd ixtisas və 5 ixtisaslaşma üzrə aparılacaq. Dəniz texnikası və texnologiyası ixtisasının Gəmi təmiri və Gəmiqayırma ixtisaslaşmaları üçün 6 yer, Dəniz texnikası və avadanlıqlarının istismarı mühəndisliyi ixtisasının Gəmi energetik qurğuları və onların istismarı ixtisaslaşması üzrə 6 yer, Gəmiçilik və gəmilərin hərəkətinin idarəedilməsi ixtisasının Gəmilərin hərəkətinin idarəedilməsi ixtisaslaşması üzrə 8 yer, Elektrik mühəndisliyi ixtisasının Gəmilərin elektroenerji sistemləri ixtisası üzrə üç yer ayrılıb. Ümumilikdə burada söhbət 23 yerdən gedir. Bunlardan 16-sı Azərbaycan, 7-si Rus bölməsinin payına düşür.
Xatırladaq ki, həm ali təhsil müəssisələrinə, həm də orta ixtisas təhsili müəssisələrinə (kolleclərə) sənəd qəbulu 12 may tarixindən başlayıb və iyunun 5-ə qədər davam edəcək.

Объявлены запланированные места для приема на обучение в АГМА и АМК на учебный год 2020-2021
В соответствии с государственным заказом объявлено количество запланированных мест, выделенных по различным специальностям для приема в Азербайджанскую государственную морскую академию ASCO в 2020/2021 учебном году.
Для получения степени бакалавра в АГМА в целом выделено 200 мест для азербайджанского, русского и английского секторов. 80 из запланированных мест выделено по специальности Инженерия морской навигации (азербайджанский сектор – 50 мест, русский сектор – 15 мест, английский сектор — 15 мест), 25 – по специальности Электрическая и электронная инженерия, 80 – по специальности Инженерия эксплуатации судовых энергетических установок (азербайджанский сектор – 50 мест, русский сектор – 15 мест, английский сектор — 15 мест), 15 – по специальности Инженерия судостроения и судоремонта.
C 2020-2021 года восстановлен прием в Азербайджанский морской колледж, осуществляющий деятельность при ASCO.
Прием в колледж будет проходить по следующим специальностям: Инженерия эксплуатации судовых энергетических установок (15 мест), Ремонт судового энергетического оборудования и средств автоматики (15 мест) и Судовождение (15 мест). Всего по этим специальностям выделено 45 мест. 30 из них за счет государственного бюджета и 15 на платной основе.
Прием в Морской колледж осуществляется только на основе полного среднего образования (т.е. 11 лет). Конкурс будет проводиться по результатам выпускного экзамена, проведенного в средней школе.
По специализациям Судоремонт и Судостроение специальности Морская техника и технология выделено 6 мест, по специализации Судовые энергетические установки и их эксплуатация специальности Эксплуатация морской техники и оборудования – 6 мест, по специализации Управление движением судов специальности Судоходство и управление движением судов – 8 мест, по специализации Судовые электроэнергетические системы специальности Электрическая инженерия – 3 места. В целом выделено 23 места, 16 из которых относятся к азербайджанскому сектору, а 7 – к русскому сектору.
Следует отметить, что прием документов для поступления в вузы и средние специальные учебные заведения (колледжи) начался 12 мая и продлится до 5 июня.