ASCO-da evdən idarəetmə ilə fasiləsiz iş rejimi tam təmin olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) fəaliyyətini koronavirus (COVID-19) infeksiyasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə üzrə aparılan sosial izolyasiya tədbirlərinə uyğun davam etdirir.
Hazırda ASCO-da əməkdaşların sağlamlığına olan təhlükənin aradan qaldırılması əsas götürülərək bütün struktur və təşkilatlarda “işlərin evdən idarə olunması” (work from home) sistemindən istifadə olunur. Başqa sözlə, növbəli rejimdə çalışan məhdud sayda işçilərdən və üzən heyətdən başqa əmək funksiyalarını evdə yerinə yetirmələri mümkün olan digər şəxslər vəzifələrini hər təqvim günü olmaqla evdən icra edirlər. Əməkdaşlar bir-birilə ünsiyəti sosial media, elektron poçt və digər onlayn vasitələrin imkanlarından istifadə etməklə qururlar.
Artıq “işlərin evdən idarəedilməsi” sistemi ilə işçilərin mart ayı üçün əmək haqqı hesablanıb, bank əməliyyatları aparılaraq maaşlar sahil obyektləri və gəmi təmiri zavodları üzrə əməkdaşların kart hesabına köçürülüb, şirkət üzrə vacib əmrlər verilib, sənədləşmələr icra olunub. Bütün bunlar son illər gəmiçilik sahəsində tətbiq olunan SAP ERP və Elektron Sənəd Dövriyyəsi kimi qabaqcıl proqram təminatı, eləcə də müasir texnologiyaların hesabına mümkün olub.
Hazırda dəniz yolu ilə daşımalar, müxtəlif təyinatlı gəmilərin neft-qaz sənayesində iştirakı da əvvəlki qaydada davam etdirilir. Bu istiqamətdə indiyədək hər hansı maneə və fasilə yaranmayıb.
ASCO rəhbərliyi bir daha əməkdaşlara sosial məsuliyyətli davranmağa, virusun yayılmasının qarşısının alınmasına dəstək olacaq hər cür ehtiyat tədbiri görməyə çağırır.

В ASCO обеспечен беспрерывный режим работы из дома
ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) продолжает свою деятельность в соответствии с мерами социальной изоляции, проводимыми в стране для предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19).
В настоящее время с целью устранения угроз здоровью сотрудников во всех структурах и организациях ASCO используется система «работы на дому» (work from home). Другими словами, кроме ограниченного числа сотрудников, работающих посменно, и плавающего состава, все другие лица, которые могут выполнять работу из дома, каждый календарный день работают удаленно. Между собой сотрудники общаются посредством соцсетей, электронной почты и других онлайн-инструментов.
При помощи системы «работы из дома» подсчитаны заработные платы сотрудников и путем банковских переводов перечислены на карточные счета рабочих прибрежных объектов и судоремонтных заводов. Помимо этого, изданы необходимые приказы и составлена надлежащая документация. Все это стало возможным благодаря передовому программному обеспечению, такому как SAP ERP и Электронному документообороту, а также современным технологиям, применяемым в судоходстве в последние годы.
В данный момент морские перевозки, а также участие судов различного назначения в нефте-газовой сфере осуществляются как и прежде без помех и перебоев.
Руководство ASCO вновь призывает всех сотрудников к социальной ответственности и претворению всех поддерживающих мер, необходимых для предотвращении распространения вируса.