ASCO Qazaxıstan istiqamətində bərə daşımalarına məhdudiyyət tətbiq edib
Koronavirusun (2019-nCoV) yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə martın 5-dən Qazaxıstan Xəzər dənizindəki Aktau və Kurık limanlarına xaricdən gələn gəmilərin daxil olmasını dayandırır.
Bununla bağlı Qazaxıstan tərəfi Xəzər dənizində gəmiçilik fəaliyyəti ilə məşğul olan şirkətləri, o cümlərdən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) məlumatlandırıb.
Qərara əsasən, sərnişin, sürücü, yük bələdçiləri və təkərli texnikaların ölkəyə daxil olması qeyri-müəyyən müddətək təxirə salınıb. Bərələrlə vaqon daşımaları isə həyata keçirilməkdə davam etdiriləcək.
Bununla əlaqədar olaraq,  ASCO sərnişinlərin və yük daşımaq istəyən sahibkarların nəzərinə çatdırır ki, bilet satışı dayandırılıb. Məhdudiyyət aradan qaldırıldıqdan sonra bu barədə əlavə məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, koronavirusla bağlı ASCO əks-epidemik profilaktik tədbirlər həyata keçirir. Şirkətin balansında olan gəmilərdə, struktur idarələrdə mütəmadi aparılan dezinfeksiya işləri gücləndirilib. Profilaktik tədbirlər çərçivəsində Qazaxıstan və Türkmənistan istiqamətində üzən bərə gəmiləri  (13 bərə, 2 Ro-Ro) əlcək, respirator, eynək, kombinezon kimi qoruyucu vasitələr və məsafədən hərarət ölçən cihazlarla təmin olunub.

ASCO Imposed Restrictions on Ferry Transportations to Kazakhstan
Starting from March 5, in order to prevent the spread of coronavirus (2019-nCoV), Kazakhstan has suspended the entry of foreign vessels into the ports of Aktau and Kuryk, located on the Caspian Sea.
In this regard, Kazakhstan informed the Caspian shipping companies, including Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
According to the decision, the entry of passengers, drivers, conductors of wagons and wheeled vehicles was postponed sine die. However, ferry transportation of wagons will continue.
It should be noted that ASCO carries out anti-epidemic preventive measures in connection with coronavirus. The Company strengthened disinfection works regularly carried out on its ships and administrative buildings.
As part of preventive measures, ferry vessels (13 ferries, 2 Ro-Ro), sailing in the directions of Kazakhstan and Turkmenistan, were equipped with such protective equipment as gloves, respirators, goggles, overalls, and devices for measuring temperature at a distance.