Daha sonra çıxış edən ASCO sədrinin birinci müavini Mübariz Cabbarov bildirib ki, Müstəqil Azərbaycan Respublikası Gənclərinin I Forumunun təşkili və 2 Fevral – Gənclər Gününün təsis olunması ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Bu gün Ulu Öndərin əsasını qoyduğu gənclər siyasətini ölkə başçısı cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Məhz Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və qayğısı sayəsində Azərbaycan gəncliyi artıq cəmiyyətin inkişafında ciddi rolu olan təbəqəyə çevrilib.
ASCO sədrinin birinci müavini Heydər Əliyev Fondunun gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün reallaşdırdığı layihələrdən də söz açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə reallaşan layihələr Azərbaycan gəncliyinin dünyadakı maraqlarını layiqincə təmsil edir.
Mübariz Cabbarov ölkədə aparılan gənclər siyasətinə ASCO-nun da hər zaman töhfə verməyə çalışdığını bildirib: “Hazırda şirkətin əməkdaşlarının böyük hissəsi gənclərdən ibarətdir. Onların arasında rəhbər vəzifələrdə çalışanlar da az deyil. Yaxşı təhsil alan, yaxşı mütəxəssis olan gənclər bundan sonra da layiq olduqları vəzifələrdə çalışa biləcəklər” – deyə, o əlavə edib.
Tədbirdə ASCO-nun fəal gəncləri də çıxış ediblər. Onlar ASCO-da istedadlı və perspektivli gənclərin xarici ölkələrdə təhsil alması və dənizçilik sahəsində beynəlxalq təcrübəyə dərindən yiyələnməsi istiqamətində atılan addımları yüksək dəyərləndiriblər.
Tədbirin növbəti hissəsində “Qapalı mühitdə işə hazırlıq və qəza zamanı zərərçəkənlərin təxliyə edilməsi” mövzusunda müsabiqə keçirilib. Müsabiqədə ASCO-nun müxtəlif strukturlarında çalışan üzən heyət, texniki icraçılar və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası ilə Dənizçilik Kollecini təmsil edən tələbələrdən ibarət 10 komanda mübarizə aparıb. Qaliblər münsiflər heyətinin rəyi əsasında müəyyənləşib və onlara xüsusi sertifikat verilib. İnsan Resurslarının İdarəedilməsi Departamentinin rəisi Sevda Məmmədova qalibləri təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Sevda Məmmədova ASCO-nun kadr ehtiyatlarının planlaşdırılması, əməkdaşların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onların xidməti fəaliyyətin qiymətləndirilməsi, sosial təminatının yaxşılaşdırılması kimi vacib məsələlər haqqında da ətraflı məlumat verib.

ASCO held an event dedicated to Youth Day
The Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) held an event on the occasion of February 2 – Youth Day. Young people working in various structures of the company, active students of the Azerbaijan State Marine Academy and the Marine College attended the event.
At the beginning of the event, the national anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded.
Speaking at the opening ceremony, ASCO First Deputy Chairman Mubariz Jabbarov said that the organization of the First Independent Youth Forum of the Republic of Azerbaijan and the adoption of February 2 as Youth Day are connected with the name of national leader Heydar Aliyev. Today, President Ilham Aliyev successfully continues the youth policy laid down by the great leader. Thanks to the care and attention of President Ilham Aliyev, the youth of Azerbaijan became a stratum playing a significant role in the development of society.
The First Deputy Chairman of ASCO also spoke about the projects of the Heydar Aliyev Foundation aimed at the comprehensive development of youth. He noted that the projects implemented on the initiative of the First Vice President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, decently represent the interests of Azerbaijani youth in the world.
Mubariz Jabbarov said that ASCO is always trying to contribute to youth policy in the country: “Currently, most of the company’s employees are young people.  Some of them work in leadership positions. Young people who are well educated and are good specialists will always be able to work in the positions they deserve ”, he added.
Representatives of active ASCO youth also spoke at the event. They appreciated the steps taken by talented and promising young people representing ASCO to study abroad and gain international experience in the field of navigation.
In the next part of the event, the participants were involved in competition on the topic “Preparing for work indoors, and evacuating victims in the event of an accident.” 10 teams consisting of seafarers who work in various structures of ASCO, technical managers and students of the Azerbaijan State Marine Academy and the Marine College participated at the competition. Winners were selected based on the opinion of the jury. They received certificates. The head of the HR department Sevda Mammadova congratulated the winners and wished them success in their future activities. Sevda Mammadova also provided detailed information on ASCO staff planning, the development of knowledge and skills of employees, the evaluation of their performance and the improvement of social security.