Çinin “COSCO Shipping Lines” şirkətinin nümayəndələri ASCO-da olublar
Daşıma sahəsində dünyanın ən iri şirkətlərindən sayılan Çinin dövlət şirkəti “COSCO Shipping Lines”in nümayəndələri “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) olublar.
ASCO sədri Rauf Vəliyev qonaqlara Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin tranzit potensialının daha da artırılması istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasətindən danışıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan yerli əhəmiyyətli layihələrlə yanaşı, qlobal miqyaslı təşəbbüslərlə də çıxış edir və bu təşəbbüslərin icrasında birbaşa iştirak edir.
ASCO-nun fəaliyyəti barədə təqdimat edən sədr bildirib ki,  Avropa -Qafqaz-Asiya (TRASEKA) nəqliyyat dəhlizində bağlayıcı rolunu oynayan “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunda yüklərin və sərnişinlərin daşınması ilə bərabər, dənizdə həyata keçirilən neft və qaz əməliyyatlarına müvafiq nəqliyyat xidmətləri göstərir. Sədr qeyd edib ki, donanmasının tərkibindəki gəmilərin müxtəlifliyinə görə ASCO dünyanın unikal gəmiçilik şirkətlərindən sayılır.
Rauf Vəliyev onu da qeyd edib ki, Xəzərdə yeganə bərə operatoru olan ASCO-nun donanmasının tərkibində hazırda 13 ədəd bərə-gəmi mövcuddur. O, daha iki bərə-gəminin inşa edildiyini də qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Sədr bildirib ki, ASCO gəmiçilik sahəsində qabaqcıl və təcrübəli beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıqda hər zaman maraqlıdır. Bu baxımdan “COSCO Shipping Lines” şirkəti ilə də tərəfdaşlığa hazırdır.
Daha sonra “COSCO Shipping Lines”in Avropa üzrə vitse-prezidenti Vang Songven geniş təqdimat edib. O, təmsil etdiyi şirkətin dövlətə məxsus olduğunu bildirərək daşımaçılıq, gəmiqayırma kimi müxtəlif istiqamətlərdə xidmətlər göstərdiyini deyib. Vang Songvenin sözlərinə görə, şirkət hazırda 1300-dən artıq müxtəlif növ gəmi istismar etməklə beynəlxalq yükdaşımalarda mühüm rol oynayır.
Vang Songven ASCO ilə daşıma və logistika sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib. O, gələcəkdə bu istiqamətdə daha məqsədyönlü addımların atılmasını önə çəkib.

Representatives of the COSCO Shipping Lines – state transport company of China, which is considered one of the largest shipping companies in the world, visited Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO).
ASCO Chairman Rauf Valiyev told the guests about President Ilham Aliyev’s state policy aimed at increasing the transit potential of our country. He noted that today Azerbaijan is involved not only in significant local projects, but also in global initiatives. What is more, our country directly participates in the implementation of these initiatives.
In his presentation on the activities of ASCO, Chairman said that, by playing a connecting role in the transport corridor Europe-Caucasus-Asia (TRACECA), the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC, together with the transportation of goods and passengers along the Trans-Caspian international route, also provides transport services related to oil and gas operations at sea. Chairman noted that ASCO is one of the unique shipping companies in the world for the variety of vessels in its fleet.
Rauf Valiyev also noted that currently, ASCO fleet – the only ferry operator in the Caspian Sea, has 13 ferries. He also informed the guests about the construction of two more ferries.
During the meeting, Chairman expressed interest in cooperation with leading and experienced international companies in the field of shipping. From this point of view, Rauf Valiyev expressed readiness to cooperate with COSCO Shipping Line.
Then, Van Songwen, Vice President of COSCO Shipping Lines for Europe, made a presentation. He said that the company he represents is state-owned and provides various services, such as shipping and shipbuilding. According to Van Songwen, currently, the company, operating more than 1300 different types of ships, plays an important role in the international traffic.
Van Songwen noted the importance of cooperation with ASCO in the field of transport and logistics. He emphasized the need for more focused steps in the future.