ADDA-da istedadların idarəolunması və peşəkar kadr hazırlığı mövzusunda görüş keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası və ADDA-nın nəzdində olan Azərbaycan Dənizçilik Kollecinin IV kurs tələbələrinə ASCO-da işə qəbul qaydaları, istedadların idarəolunması və kadr hazırlığı ilə bağlı geniş təqdimat keçirilib.
ASCO-nun İnsan resurslarının idarəedilməsi departamentinin (İRİD) təşəbbüsü ilə baş tutan təqdimatda vakant yerlərə müraciət zamanı namizədlərin diqqət yetirməli olduğu məqamlar,  işə qəbul müsabiqəsinin test və müsahibə mərhələlərinin keçirilmə qaydaları, Ehtiyat Kadr Bazasının formalaşdırılma prinsipi izah olunub. Qeyd edilib ki, ASCO üzrə vakant yerlər şirkətin rəsmi internet səhifəsinin (www.asco.az) “Karyera” bölümündə yerləşdirilir və vakansiyalara buradan asanlıqla müraciət etmək mümkündür.
İRİD-in  rəisi Sevda Məmmədova bildirib ki, ASCO-da dənizçilərin işə qəbulu yaranmış tələbat daxilində əsasən Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası və onun nəzdindəki Azərbaycan Dənizçilik Kollecinin məzunları arasından şirkətin “İnsan resurslarının idarəedilməsi Qaydaları”na uyğun olaraq müsabiqə yolu ilə aparılır. O əlavə edib ki, ADDA və ADK-da yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması ASCO  sədri Rauf Vəliyevin daim diqqət mərkəzindədir.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən qonaqlar öz karyeraları ilə bağlı təcrübələrini bölüşüblər.
Dəniz Nəqliyyat Donanmasının baş mühəndisi Şahid Orucov bildirib ki, hazırda ölkəmizdə peşəkar dənizçi kadrların yetişdirilməsi üçün hər cür şərait qurulub. Əvvəllər bu cür imkanların olmadığını deyən  Şahid Orucov tələbələrə yaradılmış şəraitdən düzgün və səmərəli şəkildə faydalanmağı tövsiyə edib.
“Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunun sabiq baş mühəndisi Fuad Qurbanov ASCO-da və onun strukturlarında gənclərə xüsusi dəstək verildiyini deyib. Onun sözlərinə görə, təcrübəli əməkdaşlar bilik və bacarıqlarını gənc mütəxəssislərə öyrətməkdə hər zaman maraqlıdır.
Peşəkar mütəxəssis olmağın yollarından isə “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun baş mühəndisi Hüseynqulu Heydərov danışıb.  O, bunun böyük əzm və çalışqanlıq tələb etdiyini vurğulayıb.
Dəniz Nəqliyyat Donanmasının rəisinin birinci müavini Elman Cavadov dənizçiliklə bağlı xatirələrini bölüşüb.  Xəzər Dəniz Neft Donanmasının rəisinin birinci müavini Məqsəd Fərhadov isə karyera inkişafından danışaraq ona dərs deyən müəllimlərinin qarşısında çıxış etməyin həyəcanlı və qürurverici olduğunu dilə gətirib.
Tədbirdə ASCO-nun gənc və perspektivli mütəxəssisləri  də çıxış edibər. “Zığ” GTTZ-nin gəmi tikintisi bölməsinin usta köməkçisi Rəhman Yolçulu və Texniki nəzarət şöbəsinin elektrik sahəsi üzrə ustası Elçin Abasov tələbələrə məqsədlərinə nail olmaq üçün hər zaman yeniliklərlə tanış olmağı və mütəmadi üzərilərində çalışmağı  tövsiyə ediblər.  ASCO-da çalışdıqları qısa müddətdə karyera inkişafına nail olan bu gənclər təşəbbüskarlığın və çalışqanlığın yüksək qiymətləndirildiyini qeyd ediblər.
Sonda tələbələrin fikirləri dinlənilib, sözügedən mövzularla bağlı yaranan sualları cavablandırılıb.

В АГМА состоялась встреча по управлению талантами и подготовкой профессиональных кадров
Для студентов IV курса Азербайджанской Государственной Морской Академии ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), а также Азербайджанского Морского Колледжа при АГМА была проведена широкая презентация касательно правил найма на работу в ASCO, управления рисками и подготовки кадров.
На презентации, организованной по инициативе Департамента управления человеческими ресурсами ASCO, студентам была предоставлена информация по ряду вопросов: моменты, на которые должны обратить внимание кандидаты, подающие заявку на вакантное место в ASCO, правила проведения этапов тестирования и интервью, принцип формирования Базы Резервных Кадров. Было отмечено, что объявления о вакансиях в ASCO размещаются в разделе «Карьера» на официальной интернет странице компании (www.asco.az), откуда и можно обратиться для подачи заявки.
Руководитель Департамента управления человеческими ресурсами Севда Маммадова отметила, что прием на работу в ASCO ведется согласно «Правилам управления человеческими ресурсами» посредством конкурса среди выпускников Азербайджанской Государственной Морской Академии, а также Азербайджанского Морского Колледжа при АГМА. Вдобавок, она отметила, что председатель ASCO Рауф Валиев уделяет значительное внимание подготовке высококвалифицированных кадров в АГМА и в АМК.
Затем гости, участвующие на мероприятии, поделились опытом в связи со своей карьерой.
По словам главного инженера Морского транспортного флота Шахида Оруджова в настоящее время созданы все необходимые условия для подготовки профессиональных мореходов. Шахид Оруджов также сказал, что раньше не было столько возможностей и посоветовал студентам правильно и эффективно воспользоваться условиями, созданными для них.
Бывший главный инженер Судоремонтного завода «Биби — Эйбат» Фуад Гурбанов отметил, в ASCO и его структурах молоды кадрам предоставляется особая поддержка. По его слова, опытные сотрудники всегда заинтересованы в передаче знаний и навыков молодым специалистам.
О путях становления профессиональным специалистом рассказал главный инженер Судоремонтного и судостроительного завода «Зых» Хусейнгулу Гейдаров.  Он подчеркнул, что это требует большой самоотдачи и напряженной работы.
Первый заместитель начальника Морского Транспортного Флота Эльман Джавадов поделился своими воспоминаниями о мореходстве. Говоря о развитии карьеры, первый заместитель начальника Каспийского Морского Нефтяного Флота Максад Фархадов сказал, что выступать перед учителями, которые ему преподавали, является волнительным и наполняет его гордость.
На мероприятии также выступили молодые и перспективные специалисты ASCO. Помощник мастера отдела по строительству Завода «Зых» Рахман Йолчулу и мастер-электрик отдела по Техническому надзору Эльчин Абасов посоветовали студентам постоянно знакомится с новшествами и регулярно работать над собой для достижения поставленных целей. Эти молодые люди, которым удалось в короткие сроки добиться карьерного роста в ASCO, отметили, что в компании высоко ценятся инициативность и трудолюбие.
В конце мероприятия студенты поделились своим мнением и получили ответы на свои вопросы касательно презентации.