ASCO “Caspian Ecology 2019” sərgisində stendlə təmsil olunur
“Bakı Ekspo Mərkəzi”ndə X Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit “Caspian Ecology 2019” sərgisi başlayıb.
Bir çox yerli və beynəlxalq təşkilatın iştirak etdiyi sərgidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) də xüsusi stendlə təmsil olunur.
Sərgidə ziyarətçilərə bildirilib ki, ətraf mühitin qorunması ASCO üçün əsas davamlı inkişaf meyarlarından biridir. ASCO gəmilərin istismarı və sahil obyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan neftli şlamların, işlənmiş yağların, digər maye və bərk tullantıların su mənbələrinə, qrunta və havaya ekoloji mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Əməliyyatlar zamanı ətraf mühitə zərərin vurulmaması üçün mövcud imkanlar daxilində zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
Bundan başqa, vurğulanıb ki, Gəmiçiliyin donanmaları davamlı olaraq bütün ekoloji standartlara cavab verən  yeni gəmilərlə zənginləşir. Hazırda Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilən iki ədəd unikal “Ro-Pax” tipli gəmi-bərə və  dörd  yeni nəsil tanker də ekoloji nöqteyi-nəzərdən  beynəlxalq tələb və normalara tam cavab verəcək.
Qeyd edək ki, ASCO-nun stendində ziyarətçilərə maketlər, şəkillər, çap məhsulları, videoçarxların köməkliyi ilə Gəmiçiliyin göstərdiyi xidmətlər və fəaliyyəti haqqında məlumat verilir. Bundan başqa, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində aparılan ekoloji proseslərin Gəmiçilikdə necə həyata keçirildiyi əyani nümayiş olunur.
Sərginin əsas məqsədlərindən biri insanların diqqətini ətraf mühit problemlərinə cəlb etməkdir. Təşkilatçılar bildirir ki, bu sərgi Xəzər və Qafqaz regionlarında ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində təşkil  edilən ən iri tədbirdir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Ecology 2019” beynəlxalq sərgisi işgüzar əlaqələrin genişlənməsinə, təcrübə mübadiləsinə kömək edəcək, ətraf mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan işə əlavə təkan verəcək.

ASCO представлен на выставке «Caspian Ecology 2019» стендом
В «Баку Экспо Центре» начала работу X Азербайджанская Международная Выставка в области окружающей среды «Caspian Ecology 2019».
На выставке с участием многочисленных местных и международных компаний ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) представлен специальным стендом.
Было отмечено, что охрана окружающей среды является одним из главных критериев устойчивого развития ASCO. Снижение до минимума экологически негативного воздействия на водные источники, грунт и атмосферу нефти-шламов, отработанных масел, иных жидких и твердых отходов вследствие эксплуатации судов и деятельности береговых объектов находится в центре постоянного внимания ASCO. В целях предотвращения причинения вреда окружающей среде в ходе совершения операций осуществляются все необходимые превентивные меры.
Наряду с этим было отмечено, что флот Пароходства регулярно пополняется новыми судами, отвечающими всем экологическим стандартам. Два уникальные паромные судна типа “Ro-Pax” и четыре  танкера нового поколения, строительство которых ведется в настоящее время Бакинским Судостроительным Заводом, также будут полностью соответствовать международным экологическим нормам и требованиям.
Отметим, что стенд ASCO посредством макетов, фотографий, печатной продукции, видеороликов отражает детальную информацию об услугах и деятельности Пароходства. Кроме того, наглядно демонстрируются экологические процессы, осуществляемые Пароходством в области охраны окружающей среды.
Одной из основных целей выставки является привлечение внимания общественности к проблемам окружающей среды. Организаторы отмечают, что данная выставка является крупнейшей на Каспийском и Кавказском регионе выставкой в области экологии и охраны окружающей среды.
Международная выстака «Caspian Ecology 2019», которая будет длиться три дня, будет способствовать расширению деловых связей и осуществлению обмена опытом, став дополнительным стимулом для работ, проводимых в целях улучшению состояния окружающей среды.