ADDA-da qeydiyyat başa çatıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasına (ADDA) bu il qəbul olan tələbələrin qeydiyyatı 27 avqustda başa çatıb. Siyahısı əvvəlcədən elan edilmiş sənədləri Akademiyaya təqdim edən tələbələr qeydiyyatdan keçirilib və onlar haqqında məlumat Dövlət İmtahan Mərkəzinin sisteminə yerləşdirilib.
ADDA-ya qəbul 4 ixtisas üzrə aparılıb. Dövlət İmtahan Mərkəzinin keçirdiyi müsabiqə nəticəsində “Gəmiqayırma və gəmi təmiri”, “Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi” (Azərbaycan və ingilis dillərində tədris), “Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi” (Azərbaycan dilində tədris) ixtisasları üzrə plan yerləri 100 faiz dolub. Ümumilikdə 234 tələbəni bu il birinci kursa qəbul edən Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası planı 78 faiz ödəyib.
Statistikaya əsasən, qəbul olunanların 184 nəfəri, yəni təxminən 78 faizi imtahanların hər iki mərhələsindən ümumilikdə 300-644 bal toplamış abituriyentlər olub. Maksimal 644,6 bal qazanmış tələbə ADDA-nın “Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi” ixtisasını (ingilis dilində tədris) seçib.
Akademiyaya bu il dövlət sifarişi əsasında 181, ödənişli əsaslarla isə 53 tələbə daxil olub. Ödənişli əsaslarla qəbul olan tələbələrdən 11 nəfəri xüsusi imtiyaza malik olduğu üçün təhsil haqqını ödəməkdən azad edilib.
Qeydiyyat zamanı Bakıda daimi yaşamağa yeri olmayan və ADDA-nın yataqxanasında qalmaq istəyən tələbələrdən ərizələr qəbul edilib. Hər bir tələbənin ölçüləri götürülərək onlar üçün xüsusi geyim forması sifariş olunub.

Registration in ASMA Completed
Registration of students admitted to the Azerbaijan State Maritime Academy (ADDA) of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) CJSC ended on August 27. Students who have submitted their documents (the list of which was announced in advance) to the Academy have been registered and their information has been placed in the State Examination Center system.
Admission to ASMA was conducted on 4 specialties. According to the results of State Examination Center contest, the admission plan for specialties Ship Building and Ship Repair, Sea Navigation Engineering (teaching in Azerbaijani and English), and Operation Engineering of Ship Power Plants (teaching in Azerbaijani) was fulfilled for 100 percent.  The Azerbaijani State Maritime Academy enrolls 234 freshmen this year, fulfilling 78 percent of admission plan.
According to statistics, 184 enrollees, or about 78 percent, among the applicants scored 300-644 points in total at both stages of the exam. The student with the maximum score of 644.6 points, chose Sea Navigation Engineering specialty (teaching in English).
This year, 181 students were enrolled to the academy for places allocated by state order. 53 students were accepted on a paid basis; 11 of them were exempted from payment due to special privileges.
During registration, applications of students who did not have a place of residence in Baku and would like to stay in the hostel of the ASMA were also accepted. Besides, the body measurements of each student were taken for sewing uniforms.