Təlim Tədris Mərkəzinə növbəti üç ildə DP təlimlərinin keçirilməsi üçün icazə verilib
Böyük Britaniyanın nüfuzlu “The Nautical Institute” təşkilatı “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası Publik Hüquqi Şəxsinin (ADDA PHŞ) Təlim Tədris Mərkəzində (TTM) növbəti dəfə akkreditasiyanın yenilənməsi üçün audit keçirib.
Audit zamanı TTM-in standartlara uyğunluğu ilə yanaşı, son üç ildə təşkil olunan Dinamik Mövqe Saxlama (Dynamic Positioning - DP) təlimlərinin sənədləri yoxlanılıb. Yoxlama nəticəsində TTM-in standartlara uyğun fəaliyyət göstərdiyi təsdiqlənib və DP təlimlərinin keçirilməsi üçün Mərkəzə növbəti üç il müddətinə akkreditasiya verilib.
Audit “The Nautical İnstitute”-nin nümayəndəsi kapitan Kuldip Singh Sandhu və Təşkilatın Dəniz və dəniz nəqliyyatı kvalifikasiyası şöbəsinin müdiri Qasim Masood tərəfindən aparılıb.
Qeyd edək ki, “The Nautical Institute” təşkilatı ilk dəfə 2017-ci ildə ASCO-nun Təlim Tədris Mərkəzinə DP təlimlərinin keçirilməsi üçün akkreditasiya verib. Belə ki, “DP Induction” və “DP Simulator” təlimlərinin keçirilməsi üçün akkreditasiya yenilənib, “DP Revalidasiyası və Təkmilləşdirmə/ Bacarıqların Qiymətləndirilməsi” təlimi üçün isə yeni akkreditasiyanın verilməsi uğurla həyata keçirilib.
Hazırda Təlim Tədris Mərkəzi dünyada DP təlimlərinin keçirilməsinə səlahiyyəti olan 80 mərkəzdən biri, Azərbaycanda isə yeganə mərkəzdir.

Учебно-тренировочному центру выдан сертификат для проведения тренингов DP на следующие три года
Авторитетная британская организация «The Nautical Institute» провела очередной аккредитационный аудит в Учебно-тренировочном центре публичного юридического лица «Азербайджанская Государственная Морская Академия» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
В ходе аудита было проверено соответствие Учебно-тренировочного центра стандартам, рассмотрены документы тренингов по динамическому позиционированию (DP), проведенных за последние три года. В результате проверки было подтверждено, что Центр работает в соответствии со стандартами, и была выдана аккредитация на следующие три года на проведение тренингов по DP.
Аудит провели представитель «The Nautical Institute» Кулдип Сингх, а также Касим Масуд, руководитель отдела сертификации морского транспорта.
Отметим, что «The Nautical Institute» впервые предоставила аккредитацию для DP обучения Учебному центру ASCO в 2017 году. Таким образом, аккредитация на проведение тренингов “DP Induction” и “DP Simulator” была обновлена, а также успешно реализована новая аккредитация на тренинг “DP Revalidation and Refresher & Competency Assessment”
В настоящее время Учебный центр является одним из 80 центров в мире, уполномоченных проводить тренинги по DP, и единственным в Азербайджане.