Təlim Tədris Mərkəzinə növbəti üç ildə DP təlimlərinin keçirilməsi üçün icazə verilib
Böyük Britaniyanın nüfuzlu “The Nautical Institute” təşkilatı “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası Publik Hüquqi Şəxsinin (ADDA PHŞ) Təlim Tədris Mərkəzində (TTM) növbəti dəfə akkreditasiyanın yenilənməsi üçün audit keçirib.
Audit zamanı TTM-in standartlara uyğunluğu ilə yanaşı, son üç ildə təşkil olunan Dinamik Mövqe Saxlama (Dynamic Positioning - DP) təlimlərinin sənədləri yoxlanılıb. Yoxlama nəticəsində TTM-in standartlara uyğun fəaliyyət göstərdiyi təsdiqlənib və DP təlimlərinin keçirilməsi üçün Mərkəzə növbəti üç il müddətinə akkreditasiya verilib.
Audit “The Nautical İnstitute”-nin nümayəndəsi kapitan Kuldip Singh Sandhu və Təşkilatın Dəniz və dəniz nəqliyyatı kvalifikasiyası şöbəsinin müdiri Qasim Masood tərəfindən aparılıb.
Qeyd edək ki, “The Nautical Institute” təşkilatı ilk dəfə 2017-ci ildə ASCO-nun Təlim Tədris Mərkəzinə DP təlimlərinin keçirilməsi üçün akkreditasiya verib. Belə ki, “DP Induction” və “DP Simulator” təlimlərinin keçirilməsi üçün akkreditasiya yenilənib, “DP Revalidasiyası və Təkmilləşdirmə/ Bacarıqların Qiymətləndirilməsi” təlimi üçün isə yeni akkreditasiyanın verilməsi uğurla həyata keçirilib.
Hazırda Təlim Tədris Mərkəzi dünyada DP təlimlərinin keçirilməsinə səlahiyyəti olan 80 mərkəzdən biri, Azərbaycanda isə yeganə mərkəzdir.

The training center received certificate for conducting DP training for the next three years
The influential British organization “The Nautical Institute” conducted another accreditation audit at the Education and Training Center “Azerbaijan State Maritime Academy” public legal entity of “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CSJC (ASCO).
During the audit, the Education and Training Center's compliance with standards was checked, and documents from dynamic positioning (DP) trainings conducted over the past three years were reviewed. As a result of the inspection, the Center was confirmed to be operating in accordance with standards and accreditation was issued for the next three years to provide DP training.
The audit was conducted by The Nautical Institute representative Kuldeep Singh, as well as Kasim Masud, head of the maritime transport certification department.
It should be noted that The Nautical Institute first granted accreditation for DP training to the ASCO Training Center in 2017. Thus, the accreditation for conducting the “DP Induction” and “DP Simulator” trainings was updated, and a new accreditation for the “DP Revalidation and Refresher & Competency Assessment” training was successfully implemented.
Currently, the Training Center is one of 80 centers in the world authorized to conduct DP training, and the only one in Azerbaijan.