AYİB-in ASCO-ya dövlət zəmanəti olmadan ayırdığı kreditə dair müqavilə imzalanıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi (AİH) və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında dövlət zəmanəti olmadan 2 ədəd “Handysize” tipli quru yük gəmisinin maliyyələşməsi üzrə kredit müqaviləsi imzalanıb.
Bununla əlaqədar keçirilmiş tədbirdə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankında Azərbaycandan müdir, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, AİH-in baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, ASCO-nun İdarə heyətinin sədri Rauf Vəliyev, AYİB-in Qafqaz üzrə regional direktoru Alkis Vrienios Drakinos və AYİB-in Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Mouravidze iştirak ediblər.
Kredit müqaviləsini AİH-in Baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, ASCO-nun İdarə heyətinin sədri Rauf Vəliyev və AYİB-in Qafqaz üzrə regional direktoru Alkis Vrienios Drakinos imzalayıblar. Layihənin ümumi dəyəri 60 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Kredit müqaviləsi 2 tranşdan ibarət olmaqla, gəmilərin alınmasının 70%-nin AYİB tərəfindən ayrılan kredit vəsaiti, 30%-nin isə ASCO-nun daxili imkanları hesabına maliyyələşməsini nəzərdə tutur.
Tədbirdə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələrə, eləcə də qeyri-neft sektorunun mühüm tərkib hissəsi olan nəqliyyat və tranzit yükdaşımaları sahəsində icra olunan irimiqyaslı layihələrə beynəlxalq maliyyə institutları, o cümlədən AYİB tərəfindən göstərilən marağın və müxtəlif maliyyələşmə alətləri ilə verilən dəstəyin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Bildirilib ki, AYİB tərəfindən dövlət zəmanəti olmadan birbaşa ASCO-ya kreditin ayrılması, Azərbaycanda səhmləri dövlətə məxsus olan müəssisələrdə aparılan uğurlu islahatların, beynəlxalq prinsiplərə uyğun qurulmuş korporativ idarəetmə və hesabatlılıq sistemlərinin mövcudluğunun, əməliyyatlarda şəffaflığın və sağlam maliyyə vəziyyətinin təmin edilməsinin göstəricisidir.
Vurğulanıb ki, AYİB ilə yeni əməkdaşlıq gəmiçiliyin inkişafında yeni mərhələdir və bu gün imzalanan kredit müqaviləsi ASCO-nun fəaliyyət coğrafiyasının genişləndirilməsinə və ölkəmizin Xəzərdən kənarda yükdaşıma potensialının daha da artırılmasına xidmət edir.
Bundan başqa, ASCO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində imzalanan kredit müqaviləsi qlobal iqlim dəyişiklikləri üzrə çağırışların icrasına da müsbət töhfə verəcək. Belə ki, kredit müqaviləsi Beynəlxalq Dənizçilik Təşkilatının son ekoloji tələblərinə cavab verən müasir quru yük gəmilərinin alınmasını nəzərdə tutur.

Подписано соглашение о выдаче ЕБРР ASCO кредита без госгарантии
ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO), Азербайджанский инвестиционный холдинг (AIH) и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) подписали кредитное соглашение без государственной гарантии о финансировании закупки двух сухогрузов типа Handysize.
На мероприятии, посвященном этому событию, приняли участие управляющий ЕБРР от Азербайджанской Республики, министр экономики Микаил Джаббаров, главный исполнительный директор AIH Руслан Алиханов, председатель правления ASCO Рауф Велиев, региональный директор ЕБРР по Кавказу Алкис Вриениос Дракинос и глава постоянного представительства ЕБРР в Азербайджане Натали Моуравидзе.
Кредитное соглашение подписали главный исполнительный директор AIH Руслан Алиханов, председатель правления ASCO Рауф Велиев и региональный директор ЕБРР по Кавказу Алкис Вриениос Дракинос. Общая стоимость проекта составляет 60 млн долларов. Кредитное соглашение будет состоять из двух траншей: 70% стоимости судов будет оплачено за счет кредита ЕБРР, 30% - за счет внутренних возможностей ASCO.
В ходе мероприятия были отмечены значимость интереса и поддержки, оказываемой через различные инструменты финансирования международными институтами, в частности, ЕБРР, реализуемым в нашей стране проектам, в том числе крупномасштабным проектам в сфере транспорта и транзитных грузоперевозок, являющихся значимой составной частью ненефтяного сектора.
Было сказано, что выделение ЕБРР кредита напрямую ASCO, без государственной гарантии, является показателем успешных реформ, наличия построенного на основе международных принципов корпоративного управления и системы отчетности, обеспечения прозрачности в операциях и здорового финансового положения в предприятиях, акции которых принадлежащих государству в Азербайджане.
Было подчеркнуто, что сотрудничество с ЕБРР является новым этапом в развитии судоходства, и подписанное сегодня кредитное соглашение будет способствовать расширению географии деятельности ASCO и увеличению потенциала нашей страны в грузоперевозках за пределами Каспийского моря.
Кроме того, подписанное в рамках сотрудничества с ASCO кредитное соглашение внесет положительный вклад в решение глобальных вызовов по изменению климата. Так, Кредитное соглашение предусматривает закупку современных сухогрузов, отвечающих современным экологическим требованиям Международной морской организации.