Tacikistandan ixrac və idxal edilən yüklərin Kurık-Ələt-Kurık istiqamətində ASCO-nun bərə gəmiləri ilə daşınması müzakirə olunub
Tacikistan Respublikasının Düşənbə şəhərində “İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin dəmir yolu rəhbərlərinin 14-cü iclası”, “İƏT-in Tranzit Nəqliyyat Koordinasiya Şurasının (TTCC) Dəmir Yolu Komitəsinin 8-ci iclası”keçirilib.
Tədbirə Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Pakistan və İran İslam Respublikaları, Çin Xalq Respublikası, eləcə də İslam İnkişaf Bankı (İİB), Dəmir yolu ilə Beynəlxalq Yük Daşımaları üzrə Hökumətlərarası Təşkilat (OTİF), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE), BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Bankının (ECO-TDB) nümayəndə heyətləri qatılıblar.
İclasda dəniz nəqliyyatı ilə tranzit yükdaşımalar da daxil olmaqla, multimodal daşımalar sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də nəzərdən keçirilib.
İki gün davam edən tədbirdə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) İstismar və Kommersiya departamentinin əməkdaşı Niyaməddin Aslanov təmsil edib.
Tədbir çərçivəsində Tacikistan Respublikası Dəmiryolu şirkətinin rəisi Mirzoali Komilin təşəbbüsü ilə Niyaməddin Aslanov arasında ikitərəfli görüş də baş tutub. Görüşdə ASCO və Tacikistan Dəmiryolları arasında gələcək əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tacikistan Respublikasından ixrac və idxal edilən yüklərin Kurık-Ələt-Kurık istiqamətində ASCO-ya məxsus bərə gəmilərlə daşınması müzakirə edilib.
Mirzoali Komil görüşün səmərəli olduğunu, aparılan müzakirələrin şirkətlər arasında əlaqələrinin genişləndirilməsində əhəmiyyətli olacağını vurğulayıb.

Transportation of cargo from Tajikistan in Kurik-Alat-Kurik direction through ASCO ferry vessels were discussed
The 14th Meeting of the Railway Leaders of the Economic Cooperation Organization (ECO) and the 8th Meeting of the Railway Committee of the Transport Coordination Council of the ECO (TTCC) was held in Dushanbe, Republic of Tajikistan.
The event was attended by representatives of Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Pakistan, Islamic Republic of Iran, People Republic of China, Islamic Development Bank (IDB), Intergovernmental Organization for International Freight Transport (EIF), United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), and the Trade and Development Bank of the Organization for Economic Cooperation (ECO-TDB).
The meeting discussed various cooperation issues in the field of multimodal shipping, including transit cargoes by sea transport.
The event, which lasted two days, was represented by Niyamaddin Aslanov, staff member of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
Within the framework of the event, a bilateral meeting between Niyamaddin Aslanov and Mirzoali Komil, head of the Railway Company of Tajikistan took place by the initiative of the latter. The sides exchanged views on further cooperation between ASCO and Tajikistan Railways. Transportation of exported and imported goods with the ASCO ferry vessels from the Republic of Tajikistan to the Kurik-Alat-Kurik direction was discussed.
Mirzoali Komil said that the meeting has been fruitful and that the discussions would be important for expanding ties between companies.