ASCO atmosferin çirklənməsinin qarşısının alınması istiqamətində qlobal təşəbbüslərə töhfə verir
Gəmilərdən atmosferə buraxılan zəhərli qazların qarşısının alınması “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) əsas hədəflərindəndir. Bu hədəfə nail olmaq üçün ASCO-da şirkətin Ekoloji Sosial İdarəetmə (ESG) sisteminə, eləcə də Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının və bir sıra digər təsnifat cəmiyyətlərinin emissiyaların azaldılması ilə bağlı 1 yanvar 2023-cü ildən qüvvəyə minən tələblərinə uyğun olaraq mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Bu çərçivədə gəmilərə və onların mühərriklərinə, yağ və yanacaq separatorlarına gecikmələr olmadan texniki xidmətin göstərilməsi, ağır yanacaqdan istifadənin əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması, istismar zamanı əlavə yanacaq sərfiyyatını azaltmaq üçün gəmilərin sürətinin optimallaşdırılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Bundan başqa, tələbələrə uyğun olaraq ASCO Gəmi Enerji Effektivliyi Planı Hissə 3 (SEEMP III plan), Karbon İntensivliyi Göstəricisi Planı (CII plan) və Avropa Birliyinin Ölçmə, Hesabatlılıq və Verifikasiya Planının (EU MRV) tətbiqinə başlayıb. Belə ki, enerjinin səmərəliliyinin artırılması və nəzarətdə saxlanılması üçün MARPOL konvensiyasının VI əlavəsinin tələbinə uyğun olaraq gəmilərə 3 hissədən ibarət “Gəmi Enerji Effektivliyinin İdarəolunması Planı” verilir. CII planı gəminin karbon emissiyası göstəricilərinin yaxşılaşdırılması üçün mütəmadi istismar tədbirlərinin görülməsi, göstəricilərin müvafiq şkala əsasında qiymətləndirilməsi və gəmiyə karbon intensivliyi reytinqi verilərək planın illik təsdiqlənməsi məqsədi daşıyır. EU MRV planının mahiyyəti isə gəmilərdə emissiyaların azaldılması istiqamətində mümkün tədbirlərin icrasının dəqiqliyi, karbon hesabatlarının müvafiq metodologiyalar əsasında aparılması, hesabatların aidiyyati üzrə təqdim olunması proseslərində şəffaflığın təmin edilməsindən ibarətdir. Hazırda CII planı 5000 tondan yuxarı və beynəlxalq sularda üzən gəmilərə, EU MRV planı isə Avropa limanlarına daxil olan gəmilərə şamil edilir. Buna uyğun olaraq, artıq ASCO-nun 31 gəmisinə SEEMP III planı, 5 gəmisinə isə CII və EU MRV planları verilib.
Ötən dövrdə görülən işlər nəticəsində gəmilərdə istifadə edilən yanacağın tərkibindəki kükürdün payının 6% azaldılmasına nail olunub. İxtisaslaşdırılmış Donanmaya aid gəmilərin alt hissələrini ildə iki dəfə təmizləməklə isə yanacağa 1-2% qənaət edilib.
Gələcəkdə gəmilərdə yanacaq səmərəliliyi istiqamətində fəal iştirak edən gəmi heyəti üzvlərinin mükafatlandırılması, emissiyaların rəqəmsal panelə çıxarılaraq izlənməsi sisteminin yaradılması, həmçinin emissiyaların inventarlaşdırılması ilə bağlı ISO 14060 və digər standartların tətbiqi də nəzərdə tutulur.

ASCO вносит вклад в глобальные инициативы по предотвращению загрязнения атмосферы
Предотвращение выбросов токсичных газов в атмосферу с судов является одной из основных задач ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO). Для реализации этой цели ASCO принимает важные меры в соответствии с системой управления экологической и социальной ответственностью (ESG), а также с требованиями Международной морской организации и ряда других классификационных обществ по сокращению выбросов, которые начали действовать с 1 января 2023 года.
В данном контексте особенно важным является своевременное оперативное техническое обслуживание судов и их двигателей, обслуживание масляных и топливных сепараторов, значительное сокращение использования тяжелого топлива, а также оптимизация скорости движения судов для уменьшения дополнительного расхода топлива в процессе эксплуатации.
Также были внедрены требования части 3 Плана Энергоэффективности Судов ASCO (план SEEMP III), плана Интенсивности Выбросов Углекислого Газа (план CII) и плана Измерения, Подотчетности и Проверки Европейского Союза (EU MRV). Для повышения и контроля энергоэффективности в соответствии с требованиями Приложения VI конвенции MARPOL, судам предоставляется "План управления энергоэффективностью судна", состоящий из трех частей. План CII направлен на принятие регулярных оперативных мер по улучшению показателей выбросов углекислого газа судна. В рамках этого плана осуществляется оценка показателей судна с использованием соответствующей шкалы, присвоение ему рейтинга углеродоемкости, а также ежегодное утверждение плана действий. Суть плана EU MRV заключается в точной реализации возможных мер по сокращению выбросов на судах. Он включает в себя отчетность по выбросам углерода на основе соответствующих методологий и обеспечивает прозрачность процессов подачи отчетов. В настоящее время план CII применяется к судам водоизмещением более 5000 тонн, плавающим в международных водах, а план ЕU MRV применяется к судам, заходящим в европейские порты. Следовательно, у 31 судна компании ASCO уже имеются планы в рамках SEEMP III, в то время как для 5 судов разработаны планы согласно CII и EU MRV.
В результате проделанных работ за последний период удалось уменьшить содержание серы в используемом на судах топливе на 6%. Благодаря очистке нижних частей судов специализированного флота дважды в год удалось сэкономить 1-2% топлива.
В перспективе намечается введение премий для членов экипажей, активно способствующих повышению топливной эффективности судов, создание системы мониторинга выбросов на цифровой панели, а также внедрение стандартов, включая ISO 14060 и другие, связанные с инвентаризацией выбросов.