Dənizçi ailələri “Atam, anam və mən” adlı idman-turizm yarışında iştirak edib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) birgə təşkilatçılığı ilə Xaçmazın Nabran istirahət zonasında “Atam, anam və mən” adlı idman-turizm yarışı keçirilib.
Tədbir 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunub. Əsas məqsəd sağlam həyat tərzini təbliğ etməkdən ibarət olub.
ASCO-nun Sosial inkişaf və nəqliyyat şöbəsinin əməkdaşlarının nəzarəti ilə baş tutan yarış iki gün davam edib.
İştirakçılar qalib adını qazanmaq üçün çadır quraşdırmaq, meşə zolağındakı maneələri dəf etmək, topları səbətə atmaq, labirint şəklində quraşdırılmış iplərin arasından keçmək, iki ağaca bağlanmış ipin üzərindən yerimək, oxlarla hədəfi vurmaq və s. növlər üzrə yarışlarda güclərini sınayıblar. Qaydalara görə, yarışda qalib gəlmək üçün təkcə valideynlərin deyil, ailənin ən kiçik üzvlərinin də çevikliyi vacib rol oynayıb.
Yarışların ümumi nəticələrinə əsasən “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodununun təmsilçisi Mustafayevlər ailəsi (oğlan) və “ASCO Nəqliyyat” MMC-nin  Cavadovlar ailəsi (qız)  qalib adını qazanıblar. İkinci yeri Dəniz Nəqliyyatı Donanmasının İsmayılovlar ailəsi (qız) və “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun Nəsirovlar (oğlan)  ailəsi tutub. Üçüncü yerdə Xəzər Dəniz Neft Donanmasının Xəlilovlar ailəsi, “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodununun təmsilçisi Rüstəmovlar ailəsi qərarlaşıb.
Qalib komandalara diplom və qiymətli hədiyyələr verilib.
Qeyd edək ki, idman-turizm yarışı çərçivəsində ASCO və SOCAR-ın əməkdaşları arasında voleybol yarışı da baş tutub. Gərgin keçən oyunda 3-2 hesabı ilə SOCAR-ın komandası qalib olub.

Семьи моряков приняли участие в спортивно-туристических состязаниях «Папа, мама и я»
При совместной организации ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и Государственной Нефтяной Компании Азербайджанской Республики (SOCAR) в зоне отдыха «Набрань» Хачмазского района состоялись спортивно-туристические состязания «Папа, мама и я».
Мероприятие было посвящено Международному дню защиты детей. Основная цель состязаний заключается в пропаганде здорового образа жизни.
Состязания, которые прошли под контролем сотрудников Отдела развития и транспорта ASCO, длились два дня.
За звание победителя участникам предстояло проявить ловкость в таких видах состязаний, как сборка палатки, преодоление препятствий в лесу, бросок мяча в корзину, прохождение лабиринта в виде веревочных препятствий, передвижение по веревке, привязанной к двум деревьям, попадание стрелой цель и т.д. Согласно правилам, для того чтобы стать победителем требуются усилия не только родителей, но и младших членов семьи.
По итогам состязаний победителями была объявлена семья Мустафаевых (мальчик), представляющая Судоремонтный завод «Биби-Эйбат», и семья Джавадовых (девочка), представляющая ООО «ASCO Транспорт». Второе место заняла семья Исмаиловых (Морской Транспортный флот) и семья Насировых (Судоремонтно-строительный завод «Зых»). Третьего места удостоились семья Халиловых (Каспийский Морской Нефтяной Флот), и семья Рустамовых  (Судоремонтный завод «Биби-Эйбат»).
Командам-победителям были вручены дипломы и ценные подарки.
Отметим, что в рамках спортивно-туристических состязаний состоялось также соревнование по волейболу среди сотрудников ASCO и SOCAR. В напряженной борьбе победу со счетом 3-2 одержала команда SOCAR.