Dənizçi ailələri “Atam, anam və mən” adlı idman-turizm yarışında iştirak edib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) birgə təşkilatçılığı ilə Xaçmazın Nabran istirahət zonasında “Atam, anam və mən” adlı idman-turizm yarışı keçirilib.
Tədbir 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunub. Əsas məqsəd sağlam həyat tərzini təbliğ etməkdən ibarət olub.
ASCO-nun Sosial inkişaf və nəqliyyat şöbəsinin əməkdaşlarının nəzarəti ilə baş tutan yarış iki gün davam edib.
İştirakçılar qalib adını qazanmaq üçün çadır quraşdırmaq, meşə zolağındakı maneələri dəf etmək, topları səbətə atmaq, labirint şəklində quraşdırılmış iplərin arasından keçmək, iki ağaca bağlanmış ipin üzərindən yerimək, oxlarla hədəfi vurmaq və s. növlər üzrə yarışlarda güclərini sınayıblar. Qaydalara görə, yarışda qalib gəlmək üçün təkcə valideynlərin deyil, ailənin ən kiçik üzvlərinin də çevikliyi vacib rol oynayıb.
Yarışların ümumi nəticələrinə əsasən “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodununun təmsilçisi Mustafayevlər ailəsi (oğlan) və “ASCO Nəqliyyat” MMC-nin  Cavadovlar ailəsi (qız)  qalib adını qazanıblar. İkinci yeri Dəniz Nəqliyyatı Donanmasının İsmayılovlar ailəsi (qız) və “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun Nəsirovlar (oğlan)  ailəsi tutub. Üçüncü yerdə Xəzər Dəniz Neft Donanmasının Xəlilovlar ailəsi, “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodununun təmsilçisi Rüstəmovlar ailəsi qərarlaşıb.
Qalib komandalara diplom və qiymətli hədiyyələr verilib.
Qeyd edək ki, idman-turizm yarışı çərçivəsində ASCO və SOCAR-ın əməkdaşları arasında voleybol yarışı da baş tutub. Gərgin keçən oyunda 3-2 hesabı ilə SOCAR-ın komandası qalib olub.

The seafarers’ families took part in the sports-tourism competition titled “My Father, My Mother and Me”
“Dad, Mom and Me” sport-tourism competition was held in Nabran recreation zone of Khachmaz jointly organized by Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) and the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR).
The event is dedicated to the International Children’s Day – June 1. The main goal was to promote healthy lifestyles.
The competition held under the supervision of ASCO’s Social Development and Transport Department staff, lasted two days.
Participants set up a tent to win the competition, overcome obstacles in the forest, throw balls into the basket, cross the ropes of labyrinths, move through the rope attached to two trees, shoot arrows and so on. They have tested their strength in the competition. According to the rules, the flexibility of the smallest members of the family, not just parents, played an important role in winning the competition.
According to the results of the competitions, Mustafayev’s family (boy), representative of the “Bibiheybat” ship repair yard and the Javadov’s family (girl) of “ASCO Transport” LLC. The second place was taken by Ismayilovs family (girl) from the Navy fleet and the Nashirov family (boy) of “Zigh” Ship repair and construction yard. The third place is taken by the Khalilovs family of the Caspian Sea Oil Fleet and the Rustamovs family representing the Bibiheybat Shipyard.
The winners were awarded diplomas and prizes.
It should be noted that volleyball competitions were held among the employees of ASCO and SOCAR within the framework of the sport-tourism race. SOCAR team won the match with a score of 3-2.