Azərbaycan ilk dəfə Avropanın ən iri nəqliyyat sərgisində təmsil olunur
Azərbaycan ilk dəfə Almaniyanın Münhen şəhərində keçirilən “Nəqliyyat və logistika” sərgisinə qatılıb.
Messe Münhen mərkəzində təşkil olunan sərgidə ölkəmizi “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı vahid milli stenddə təmsil edir. Stenddə hər üç şirkətin nümayəndələri sərgi  iştirakçılarına ölkəmizin tranzit potensialı, dəmir yolu, dəniz nəqliyyatı ilə daşımalar, limanlarımızın imkanları, Azərbaycandan keçən Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizləri və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu kimi iri infrastruktur layihələri və onların üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verərək, əməkdaşlığa dair görüşlər keçirir, danışıqlar aparırlar.
Bugün öz işinə başlayan sərgi iyunun 7-dək  davam edəcək.
“Nəqliyyat və Logistika” sərgisi nəqliyyat va logistika sektorunun bütün prosesləri ilə tanış olmağa imkan verir. Burada Almaniyadan və dünyanın hər yerindən qatılan iştirakçılara, eyni zamanda geniş əhatəli konfrans proqramı təklif edilir və məlumat mübadiləsi uçun platformalar yaradılır.
Qeyd edək ki, ekspozisiya sərgi mərkəzinin 10-dan artıq pavilyon və açıq meydançasında yerləşdirilib. 115 000 m2 sahəni əhatə edən sərgiyə 62 ölkədən 2 500-ə yaxın iştirakçı qatılıb. Bunlar nəqliyyat, logistika, yükdaşıma və yüksək texnologiya üzrə dünyanın aparıcı şirkətlərinin təmsilçiləridir.
Sərgiyə 123 ölkədən 60 000-dən artıq ziyarətçinin baş çəkəcəyi gözlənilir.
Hər bir ildən bir keçirilən “Nəqliyyat və logistika” sərgisi bu tip sərgilər arasında xüsusi seçilir. Avropanın ən böyük sərgisi hesab olunan Münhen sərgisi dünyada miqyasına görə ilk beşliyə daxildir.

Azerbaijan is represented in Europe’s largest transport exhibition for the first time
Azerbaijan participated at “Transport and Logistic” exhibition in Munich, Germany for the first time.
At the exhibition held at the Messe Munich Center, “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC (ASCO), “Azerbaijan Railways” CJSC and Baku International Sea Trade Port are representing our country in a single national stand. Representatives of three companies are providing information to exhibition participants about our country’s transit potential, railways, maritime transportation, capabilities of our ports, and such large infrastructure projects as International Transport Corridors and Baku-Tbilisi-Kars railway passing through our country. They are also negotiating and holding meetings for cooperation.
The exhibition, opened today, will last until June 7.
“Transport and Logistic” exhibition provides an opportunity to be acquainted with all processes of transportation and logistics. At the event, all participants from Germany and other parts of the world can also take part in a wide range of conference programs and exchange platforms for information exchange.
It should be mentioned that the exposition includes more than 10 pavilions and open areas of the exhibition center. About 2 500 participants from 62 countries have joined the exhibition, covering 115,000 m2 area. Among them are representatives of the world’s leading companies in the field of transport, logistics, transportation, and high technology.
More than 60,000 visitors from 123 countries are expected to visit the exhibition.
Taking place once in two years, “Transport and Logistic” exhibition outstands among other similar events. Munich exhibition is considered as the largest one in Europe and included in the world top 5.