Azərbaycan ilk dəfə Avropanın ən iri nəqliyyat sərgisində təmsil olunur
Azərbaycan ilk dəfə Almaniyanın Münhen şəhərində keçirilən “Nəqliyyat və logistika” sərgisinə qatılıb.
Messe Münhen mərkəzində təşkil olunan sərgidə ölkəmizi “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı vahid milli stenddə təmsil edir. Stenddə hər üç şirkətin nümayəndələri sərgi  iştirakçılarına ölkəmizin tranzit potensialı, dəmir yolu, dəniz nəqliyyatı ilə daşımalar, limanlarımızın imkanları, Azərbaycandan keçən Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizləri və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu kimi iri infrastruktur layihələri və onların üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verərək, əməkdaşlığa dair görüşlər keçirir, danışıqlar aparırlar.
Bugün öz işinə başlayan sərgi iyunun 7-dək  davam edəcək.
“Nəqliyyat və Logistika” sərgisi nəqliyyat va logistika sektorunun bütün prosesləri ilə tanış olmağa imkan verir. Burada Almaniyadan və dünyanın hər yerindən qatılan iştirakçılara, eyni zamanda geniş əhatəli konfrans proqramı təklif edilir və məlumat mübadiləsi uçun platformalar yaradılır.
Qeyd edək ki, ekspozisiya sərgi mərkəzinin 10-dan artıq pavilyon və açıq meydançasında yerləşdirilib. 115 000 m2 sahəni əhatə edən sərgiyə 62 ölkədən 2 500-ə yaxın iştirakçı qatılıb. Bunlar nəqliyyat, logistika, yükdaşıma və yüksək texnologiya üzrə dünyanın aparıcı şirkətlərinin təmsilçiləridir.
Sərgiyə 123 ölkədən 60 000-dən artıq ziyarətçinin baş çəkəcəyi gözlənilir.
Hər bir ildən bir keçirilən “Nəqliyyat və logistika” sərgisi bu tip sərgilər arasında xüsusi seçilir. Avropanın ən böyük sərgisi hesab olunan Münhen sərgisi dünyada miqyasına görə ilk beşliyə daxildir.

Азербайджан впервые представлен на крупнейшей транспортной выставке Европы
Азербайджан впервые участвует на международной выставке «Транспорт и логистика», которая проходит в немецком городе Мюнхен.
На проходящей в центре Messe München выставке нашу страну представляют ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), ЗАО «Азербайджанские Железные Дороги» и Бакинский международный морской торговый порт единым национальным стендом. Внутри национального стенда представители всех трех компаний информируют посетителей о транзитном потенциале нашей страны, железнодорожных и морских перевозках, возможностях портов страны, потенциале и преимуществах проходящих по территории Азербайджана международных транспортных коридоров и крупных инфраструктурных проектов, таких как железная дорога Баку-Тбилиси-Карс. Сотрудники вышеназванных компаний также проводят встречи и ведут переговоры для налаживания сотрудничества.
Выставка, которая приступила к работе сегодня, продлится до 7 июня.
Выставка «Транспорт и логистика» дает возможность ознакомиться со всеми процессами в секторе транспорта и логистики. Участникам из Германии и со всего мира предложена обширная конференц-программа и созданы платформы для обмена информацией.
Отметим, что экспозиция размещена более чем в 10 павильонах и открытых площадках. На выставке «Транспорт и логистика» площадью 115 000 кв.м принимают участие  около 2500 экспонентов из 62 стран, представляющих ведущие мировые компании в области транспорта, логистики, грузоперевозок и высоких технологий.
Ожидается, что выставку посетят более 60 000 человек из 123 стран.
Выставка «Транспорт и логистика», организуемая раз в два года, особо отличается от выставок подобного рода. Мюнхенская выставка считается крупнейшей экспозицией в Европе и пятой по величине в мире.