Amerika Gəmiçilik Bürosunun (ABS) Bakı ofisinin nümayəndəsi Ryan Salamti, Xəzər dənizi regionu üzrə meneceri Seyfəttin Tatlı və Yunanıstan (Afina) ofisinin nümayəndəsi Stamatis Fradelos “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) rəhbər heyəti və ASCO-nun alyans tərəfdaşı olan “Caspian Marine Servises”in  (CMS) əməkdaşları üçün seminar keçirib.
Seminarda qlobal gəmiçilikdə tətbiq olunan yeniliklər haqqında geniş məlumat verilib. Qeyd olunub ki, artıq bu sahədə ciddi addımlar atılır. 2020-ci ildən isə dünya gəmiçiliyində texnoloji baxımdan yeniliklərin tətbiqi daha geniş vüsət alacaq.
ABS nümayəndələrinin sözlərinə görə,  qarşıdakı illərdə dünya sularında üzəcək gəmilər çoxfunksionallığı ilə yanaşı, ekoloji baxımdan da ətraf mühitə daha az ziyan vuracaq. Buna əsas töhfəni Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (IMO) yeni tələbləri verəcək. Bu tələblər 2020-ci ildən etibarən dəniz gəmilərinin yüksək kükürdlü yanacaqdan istifadəsini məhdudlaşdırır.
İnteraktiv formatda baş tutan seminara ASCO-nun Türkiyə ofisinin nümayəndələri də birbaşa video bağlantı ilə qoşulublar.
Qeyd edək ki, eyni formatlı seminar günün ikinci yarısında Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında da keçirilib.

Ryan Salamti, representative of the Baku office of the American Bureau of Shipping (ABS), Seyfettin Tatli, Manager for Caspian region and Stamatis Fradelos, representative of Greece (Athens) office held a workshop for the executive staff of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) and for the staff of ASCO’s alliance partner Caspian Marine Services “(CMS).
The workshop provided comprehensive information on innovations introduced by global shipping industry. It was stressed that companies have been taking serious steps in this area. Starting from 2020, the introduction of technological innovations in the global shipping industry will gain a wider scope.
According to representative of ABS, in the coming years, the ships sailing in the world waters will be less harmful to the environment along with their multifunctional advantages. The key contribution will be made by the new requirements of the International Maritime Organization (IMO). These requirements limit the use of high-sulfur fuels for offshore ships since 2020.
The interactive workshop was also joined by the representatives of the Turkish office of ASCO using a direct video link.
Note that the workshop with the same form was also held at the Azerbaijan State Maritime Academy in the second half of the day.