“Şuşa” tankerinin ilk səfəri uğurla başa çatıb
Gəmi 29 iyul tarixində Libiyanın Es Sider  limanında xam neftlə yüklənib və İtaliyanın Augusta limanına doğru yola çıxıb.
“Aframax” tipli tankerin ilk səfəri uğurla tamamlanıb və təyinat limanında yük təhlükəsiz şəkildə gəmidən boşaldılıb.
Qeyd edək ki, “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi tərəfindən alınan "Aframax" tipli 3 tankerin hər birinin dedveyti (ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) təxminən 115 000 tondur və onlar Xəzərdənkənar sularda Azərbaycan bayrağı altında istismar ediləcəklər.
Onu da əlavə edək ki, “Aframax” tipli tankerlərin alınması Prezident İlham Əliyevin birbaşa dəstəyi və diqqəti ilə mümkün olub. Bununla yanaşı, sözügedən nəhəng gəmilər ölkə rəhbərinin müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarına uyğun Azərbaycan xalqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən tarixi torpaqlarımızın şərəfinə adlandırılıb.

Танкер «Шуша» успешно завершил свой первый рейс
Судно  было успешно загружено сырой нефтью в ливийском порту Эс-Сидер 29 июля и направилось в порт Огаста, Италия.
Первый рейс танкера типа "Афрамакс" успешно завершен и груз благополучно выгружен с судна в порту назначения.
Важно отметить, что каждый из 3-х танкеров типа "Aframax", приобретенных совместным предприятием "SA Maritime AFEZCO", имеет дедвейт (валовую вместимость) около 115 000 тонн, и они будут эксплуатироваться под флагом Азербайджана в водах вне Каспийского моря.
Следует также добавить, что покупка танкеров типа "Афрамакс" стала возможной при непосредственной поддержке и внимании Президента Ильхама Алиева. Помимо того, указанные огромные суда были названы в честь наших исторических земель, имеющих большое значение для Азербайджанского народа, согласно рекомендациям и указаниям главы страны.