“Zəngilan” tankeri tikintisinin növbəti mərhələsinin davam etdirilməsi məqsədilə suya salınıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sifarişi ilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Qaradağ Sənaye Parkının rezidenti - “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də inşa olunan “Zəngilan” tankeri tikintisinin növbəti mərhələsinin davam etdirilməsi üçün suya salınıb.
Gəminin suya salınması BGZ-nin tikinti-quraşdırma sahəsindəki üzən dok üzərindən hidravlik arabacıqlar vasitəsilə həyata keçirilib.
Yeni nəsil "Zəngilan" tankerinin suya salınmasına həsr olunmuş tədbirdə ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev, İZİA-nın və BGZ-nin İdarə Həyətinin sədri Elşad Nuriyev, ASCO və BGZ-nin nümayəndələri, eləcə də jurnalistlər iştirak ediblər.
Neft və kimyəvi məhsullar daşımaq üçün nəzərdə tutulan bu tankerin konsepsiyası Ukraynanın Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosu və ASCO-nun təcrübəli mütəxəssisləri ilə birgə hazırlanıb. Volqa-Don MAX layihəsinə uyğun olan gəmi maksimum yükgötürmə qabiliyyəti ilə Volqa-Don kanalından keçmək imkanına malikdir.
“Zəngilan” tankerinin uzunluğu 141, eni 16.9, bortunun hündürlüyü isə 6 metrdir. 15 nəfərlik heyətlə idarə edilən gəmi saatda 10 uzel sürətlə hərəkət edə biləcək. Tanker ümumi tutumu 9212 kub metr olan 6 yük çəninə malikdir. Dedveyti dənizdə və çayda 8 009 ton olan gəmi hər biri 1,200 kW gücə malik iki ədəd “Wartsila” istehsalı mühərriklərlə təchiz edilib.

Танкер "Зангилан" спущен на воду для следующего этапа строительства
Танкер "Зангилан", построенный на ООО "Бакинский Судостроительный Завод" (БЗС), являющемся резидентом Карадагского Индустриального Парка под управлением Агентства Развития Экономических Зон (АРЭЗ) при Министерстве Экономики, был спущен на воду для следующего этапа строительства по заказу ЗАО "Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство" (ASCO).
Судно было спущено на воду с плавучего дока с помощью гидравлических тележек в строительно-монтажной зоне БСЗ.
В мероприятии, посвященном спуску на воду танкера нового поколения "Зангилан", приняли участие председатель ASCO Рауф Велиев, председатель правления АРЭЗ и БСЗ Эльшад Нуриев, представители ASCO и БСЗ, а также журналисты.
Концепция этого танкера, предназначенного для перевозки нефти и химических продуктов, разрабатывалась совместно со специалистами Украинского Одесского Морского Инженерного бюро и ASCO. Судно, соответствующее проекту "Волга - Дон МАКС", имеет возможность осуществить проход через Волго-Донской канал с максимальной грузоподъемностью.
Танкер "Зангилан" имеет длину 141 метр, ширину 16,9 метра и высоту 6 метров. Судно, управляемое экипажем из 15 человек, сможет двигаться со скоростью 10 узлов в час. Танкер имеет 6 грузовых танков общей емкостью 9212 кубических метров. Судно, имеющее дедвейт в море и на реках 8009 тонн, оснащено двумя двигателями "Wartsila" мощностью по 1200 кВт каждый.