Bu günün gəmi modelçiləri arasında sabahın neçə-neçə gəmi mühəndisi var
Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə dənizçilik sahəsi uzun tarixi inkişaf yolu keçib.  Şübhəsiz ki, dənizçilik sənayesinin inkişafında gəmiqayırmanın mühüm rolu var.
Hazırda Azərbaycan gəmiqayırma sənayesi böyük kadr potensialına, maddi-texniki bazaya, hər növ gəmi tikintisini həyata keçirmək üçün lazımi səviyyədə təchizata malikdir. Bu potensialı qoruyub saxlamaq, ondan səmərəli istifadə etmək, yeni təcrübə ilə zənginləşdirmək isə əsas məqsədlərdəndir.
Bu baxımdan cəmiyyətdə gəmiqayırmaya marağın artırılması vacibdir. “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) bu məqsədlə  Bakı şəhər 2 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin “Gəmi Modelçiliyi” dərnəyi ilə xüsusi layihənin icrasına başlayıb.
Belə ki, ASCO-nun təşəbbüsü ilə dərnəyin 25 üzvü üçün Qaradağ rayonunda yerləşən Bakı Gəmiqayırma Zavoduna tur təşkil olunub.
Gəmi modelçiləri öncə ərazini gəziblər, müasir tipli tərsanə ilə tanış olublar, burada ASCO-nun sifarişi ilə tikilən gəmilərin inşa prosesini yaxından izləyiblər. Gəmi modelçilərinə məlumat verilib ki, hazırda ASCO üçün zavodda iki yeni nəsil tanker, iki unikal “Ro-Pax” tipli gəmi-bərə tikilir. İnşası qrafikə uyğun davam etdirilən bu gəmilər növbə ilə 2020-ci ilin sonuna kimi təhvil veriləcək.
Turun gedişində iştirakçılar üçün təchizat və yerləşdirmə mühəndisi Niyazi Bayramov tərəfindən təlim keçirilib. Zavod nümayəndəsi Azərbaycanın gəmiqayırma potensialı barədə ətraflı danışıb və gəmi modelçilərinin suallarını cavablandırıb. Həmçinin, uşaqlar gəmi tikintisini əks etdirən videonu maraqla izləyiblər.
Onu da qeyd edək ki, dərnək üzvlərinə dəstək olan ASCO onlara gəmi modellərinin hazırlanması üçün lazım olan alət və avadanlıqlar da təqdim edib.
ASCO dənizçilik və gəmiqayırma sahəsinə marağın artırılması məqsədi ilə gələcəkdə də dərnəyin üzvləri ilə belə tədbirlərin keçirilməsini planlaşdırır.

As far as we know, the seafaring has a long history of development in our country. Undoubtedly, shipbuilding contributed to a great extent to the development of the maritime industry.
At present, the shipbuilding industry of Azerbaijan has a great staffing capacity, material and technical base, and all kinds of shipbuilding equipment. The main purpose is to maintain this potential, to use it efficiently and to enrich it with new best practices.
From this point of view, it is important to increase interest in shipbuilding. For this purpose, the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) has launched a special project with the “Ship Modeling” association of the Baku-based Child-Youth Development Center.
By the initiative of ASCO, a tour was organized for 25 members of the association at Baku Shipyard, located in Garadagh district.
The ship modelers first walked the area, got acquainted with modern-day shipyard closely watching the construction process of ships built by the order of ASCO. The ship modelers were informed that two new generation tanks and two unique “Ro-Pax” ferry boats are under construction at the factory for ASCO. These ships, which are constructed pursuant to the schedule, will be handed over by the end of 2020.
The participants of the tour were trained by Niyazi Bayramov, a supply and installation engineer. Representative of the plant spoke about shipbuilding potential of Azerbaijan and answered questions from ship modelers. Also, the children watched the video reflecting the construction of the ship.
It is worth emphasizing that ASCO supported the members of the association and provided them with the necessary tools and equipment for the development of ship models.
ASCO is planning to hold similar events with members of the association in the future to increase interest in maritime and shipbuilding.