ASCO-nun Təlim Tədris Mərkəzində dənizçilər üçün onlayn kurslar keçirilir
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının Təlim Tədris Mərkəzində (TTM) onlayn kurs keçirilib.
Koronavirus səbəbindən tətbiq olunan sərt karantin rejimi ilə əlaqədar Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair (DHDNÇ) Beynəlxalq Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq “Bütün dənizçilər üçün təhlükəsizlik üzrə tanışlıq, ilkin hazırlıq və təlimat” kursunun nəzəri hissəsinin onlayn təşkil olunub.
8-10 iyul tarixlərində baş tutan kursu TTM-in baş təlimatçısı Cavanşir Rəcəbli aparıb. Kursda ASCO-nun həm Xəzər Dəniz Neft Donanması, həm Dəniz Nəqliyyat Donanmasının dənizçiləri iştirak ediblər. Dərslər Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının tələblərinə uyğun tərtib edilmiş və Dövlət Dəniz Agentliyi tərəfindən təsdiq olunmuş proqram üzrə aparılıb.
Qeyd edək ki, mütəmati olaraq keçiriləcək kursların praktiki hissəsi və yekun imtahanların verilməsi xüsusi karantin rejimi bitdikdən sonra baş tutacaq. Kursu müvəffəqiyyətlə bitirmiş dinləyicilərə müvafiq sertifikatlar veriləcək.

В Учебно-тренировочном центре ASCO проведен онлайн-курс для моряков
В Учебно-тренировочном центре Азербайджанской Государственной Морской Академии ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» проведен онлайн-курс.
В связи со строгим карантинным режимом, введенном вследствие коронавируса, теоретическая часть курса «Ознакомление, начальная подготовка и инструктаж по вопросам безопасности для всех моряков» была проведена в соответствии с Международной конвенцией о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты в онлайн формате.
Курс, который состоялся с 8 по 10 июля, провел тренер Джаваншир Раджабли. Среди участников были моряки как Каспийского Морского Нефтяного флота, так и Морского Транспортного флота. Уроки были составлены в соответствии с требованиями Международной морской организации и проведены согласно программе, утвержденной Государственным морским агентством.
Следует отметить, что практическая часть курса, который будет проводиться регулярно, и выпускные экзамены, состоятся после окончания специального карантинного режима. Морякам, успешно окончившим курс, будут вручены сертификаты.